W sporcie królowa jest tylko jedna

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 18:41
W 2018 roku cieszyliśmy się mistrzostwem świata  siatkarzy, czy złotym medalem olimpijskim Kamila Stocha. Ale wszystkich przebili lekkoatleci, którzy pokazali co umieją podczas halowych mistrzostw świata w Birmingham i mistrzostwach Europy w Berlinie.
Audio
  • Przyszłość polskiej lekkiej atletyki (Debata Jedynki)

Łącznie zdobyli 17 medali w tym 9 złotych. Występom naszych zawodników często towarzyszyło słowo Wunderteam, nawiązujące do sukcesów polskich lekkoatletów w latach 50-tych i 60-tych ubiegłego wieku.

Dziennikarz Maciej Petruczenko wspomina, że w 1955 roku liczba uprawiających w Polsce lekką atletykę i piłkę nożną była taka sama. - Z dzisiejszego punktu widzenia to się w głowie nie mieści - zauważa. Potem nastąpił regres, ale obecnie znów popularność lekkiej atletyki i związanych z nią sportowców rośnie. Zwłaszcza, że poszerzyła się baza i do dyspozycji jest już znaczna liczba stadionów z tartanową bieżnią. Maciej Petruczenko zauważa dziwny związek między liczbą wykrytych przypadków stosowania dopingu, a sukcesami Polaków. - Im więcej wykrywa się sportowców na dopingu, tym większe sukcesy odnoszą Polacy - podkreśla.

Jacek Wszoła, medalista olimpijski, wspomina, że w końcu XX wieku wiele osób rezygnowało z uprawiania lekkiej atletyki na rzecz sportów, przynoszących więcej korzyści finansowych. - Do lekkiej atletyki nie trafili ludzie zdolni, szukający swojej szansy w innych sportach, które finansowo bardziej opłacają się - zauważa.

Cezary Gurjew, komentator sportowy, zwraca uwagę, że po transformacji w 1989 roku likwidowano boiska, które obecnie są odtwarzane. - Nastąpił wielki postęp, to jest 6-7 lat, a mamy tyle pięknych aren - zauważa.

Czy sportowcom przyłapanym na dopingu należy odbierać rekordy? Co czeka polski sport w 2019 roku? Co powinno być polską specjalnością? Posłuchaj całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Maciej Petruczenko ("Przegląd sportowy"), Jacek Wszoła (mistrz olimpijski w skoku wzwyż w Montrealu w 1976 roku), Cezary Gurjew (Naczelna Redakcja Sportowa Polskiego Radia)

Data emisji: 2.01.2019

Godzina emisji: 17.25

ag

Czytaj także

"Tron królowej sportu jest pusty". Wspominamy Irenę Szewińską, Pierwszą Damę i Królową Lekkoatletyki

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 07:30
Dla świata sportu to był dzień bardzo smutny, dwa lata temu, 29 czerwca 2018 roku zmarła Irena Szewińska - najwybitniejsza lekkoatletka w dziejach polskiego sportu, zdobywczyni siedmiu medali olimpijskich, wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, członkini Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, królowa lekkoatletyki. 
rozwiń zwiń