Nikt nie wybiera bezdomności. Zima dla bezdomnych to najtrudniejszy czas

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 19:11
Od 1 listopada na dzialkach, w altankach, czy po przysłowiową chmurką zmarło z wychłodzenia 39 osób. Do takich przypadków każdej zimy dochodzi na tyle często, że tzw. przeciętny Polak przestał już reagować na tego typu informacje. Jak można pomóc bezdomnym?
Audio
  • Pomoc bezdomnym utrudnia biurokracja (Debata Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Vladimir Konstantinov/Shutterstock

Przed 1 grudnia bezdomny szukający pomocy mógł zapukać do drzwi schroniska i jeśli było miejsce, a zainteresowany był trzeźwy, to był przyjmowany. Ale prawo się zmieniło.

Adriana Porowska Adriana Porowska

Po znowelizowaniu ustawy o pomocy społecznej dostęp do ogrzewalni czy noclegowni nie wymaga żadnych skierowań, o tyle przyjęcie bezdomnego do schroniska będzie uzależnione od decyzji administracyjnej wydawanej przez ośrodek pomocy społecznej. Nowe przepisy mówią o konieczności podpisania kontraktu socjalnego z taką osobą.

Przepisy te krytykuje Adriana Porowska z Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej. Podkreśla, że decyzja administracyjna jest wydawana na podstawie wywiadu środowiskowego, który liczy około 50 stron i trwa 2-4 godziny. Do tego potrzeba dużo dodatkowych dokumentów. - Sytuacja takich osób bardzo często zmienia się, w ciągu miesiąca kilkakrotnie. I za każdym razem potrzebna jest aktualizacja takiego wywiadu - wyjaśnia. Kwestionuje również wyliczoną przez Ministerstwo Rodziny, Polityki społecznej i Pracy liczbę bezdomnych w Warszawie. Resort oszacował ją na 2704 osoby, zaś zdaniem Adriany Porowskiej jest ich trzykrotnie więcej. A miejsc w schroniskach jest ok 1.5 tysiąca.

Inaczej na zmianę przepisów patrzy Małgorzata Kurdybacz z MOPS w Krakowie. Według niej praca ośrodków pomocy społecznej stała się łatwiejsza, bo wcześniej w Krakowie wydawano decyzje administracyjne również na pobyt w noclegowniach. Teraz nie jest to już konieczne - Z punktu widzenia gminy nie mając decyzji administracyjnej nie można ubiegać się o refundację - mówi urzędniczka. Dlatego za osoby spoza Krakowa miasto nie dostawało refundacji. Nowe przepisy uszczelniają system.

Posłuchaj całej debaty o pomocy bezdomnym.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiała: Karolina Rożej

Goście: Adriana Porowska (prezes Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej, pod jej kierunkiem prowadzone jest schronisko dla bezdomnych mężczyzn Pensjonat Socjalny święty Łazarz), Małgorzata Kurdybacz (kierownik Działu Pomocy Bezdomnym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie)

Data emisji: 4.01.2019

Godzina emisji: 17.29

agTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Z marzeń o zbawieniu świata powstała Fundacja Daj Herbatę

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2018 10:59
W każdy poniedziałek od 20:00 do 21:30 obok Dworca Centralnego w Warszawie rozdają ciepły posiłek, herbatę, słodycze. Fundacja Daj Herbatę głównie składa się z młodych ludzi zafascynowanych resocjalizacją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poznańscy fryzjerzy dbają o fryzury osób bezdomnych

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 14:12
Trwają przygotowania do Światowego Dnia Ubogich. Z tej okazji w Poznaniu Caritas pomaga bezdomnym. Rozdaje ubrania i wysyła podopiecznych do…fryzjera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa: tragiczny finał pożaru pustostanu. W środku było sześć osób

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2018 08:19
- W budynku na warszawskim Żeraniu, który spłonął, często przebywały osoby bezdomne. Za wcześnie mówić o przyczynach pożaru, ale jedną z analizowanych hipotez jest zaprószenie ognia - powiedziała w środę podinsp. Magdalena Bieniak z KSP.
rozwiń zwiń