X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nikt nie wybiera bezdomności. Zima dla bezdomnych to najtrudniejszy czas

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 19:11
Od 1 listopada na dzialkach, w altankach, czy po przysłowiową chmurką zmarło z wychłodzenia 39 osób. Do takich przypadków każdej zimy dochodzi na tyle często, że tzw. przeciętny Polak przestał już reagować na tego typu informacje. Jak można pomóc bezdomnym?
Audio
  • Pomoc bezdomnym utrudnia biurokracja (Debata Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Vladimir Konstantinov/Shutterstock

Przed 1 grudnia bezdomny szukający pomocy mógł zapukać do drzwi schroniska i jeśli było miejsce, a zainteresowany był trzeźwy, to był przyjmowany. Ale prawo się zmieniło.

Adriana Porowska Adriana Porowska

Po znowelizowaniu ustawy o pomocy społecznej dostęp do ogrzewalni czy noclegowni nie wymaga żadnych skierowań, o tyle przyjęcie bezdomnego do schroniska będzie uzależnione od decyzji administracyjnej wydawanej przez ośrodek pomocy społecznej. Nowe przepisy mówią o konieczności podpisania kontraktu socjalnego z taką osobą.

Przepisy te krytykuje Adriana Porowska z Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej. Podkreśla, że decyzja administracyjna jest wydawana na podstawie wywiadu środowiskowego, który liczy około 50 stron i trwa 2-4 godziny. Do tego potrzeba dużo dodatkowych dokumentów. - Sytuacja takich osób bardzo często zmienia się, w ciągu miesiąca kilkakrotnie. I za każdym razem potrzebna jest aktualizacja takiego wywiadu - wyjaśnia. Kwestionuje również wyliczoną przez Ministerstwo Rodziny, Polityki społecznej i Pracy liczbę bezdomnych w Warszawie. Resort oszacował ją na 2704 osoby, zaś zdaniem Adriany Porowskiej jest ich trzykrotnie więcej. A miejsc w schroniskach jest ok 1.5 tysiąca.

Inaczej na zmianę przepisów patrzy Małgorzata Kurdybacz z MOPS w Krakowie. Według niej praca ośrodków pomocy społecznej stała się łatwiejsza, bo wcześniej w Krakowie wydawano decyzje administracyjne również na pobyt w noclegowniach. Teraz nie jest to już konieczne - Z punktu widzenia gminy nie mając decyzji administracyjnej nie można ubiegać się o refundację - mówi urzędniczka. Dlatego za osoby spoza Krakowa miasto nie dostawało refundacji. Nowe przepisy uszczelniają system.

Posłuchaj całej debaty o pomocy bezdomnym.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiała: Karolina Rożej

Goście: Adriana Porowska (prezes Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej, pod jej kierunkiem prowadzone jest schronisko dla bezdomnych mężczyzn Pensjonat Socjalny święty Łazarz), Małgorzata Kurdybacz (kierownik Działu Pomocy Bezdomnym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie)

Data emisji: 4.01.2019

Godzina emisji: 17.29

agTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Z marzeń o zbawieniu świata powstała Fundacja Daj Herbatę

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2018 10:59
W każdy poniedziałek od 20:00 do 21:30 obok Dworca Centralnego w Warszawie rozdają ciepły posiłek, herbatę, słodycze. Fundacja Daj Herbatę głównie składa się z młodych ludzi zafascynowanych resocjalizacją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poznańscy fryzjerzy dbają o fryzury osób bezdomnych

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 14:12
Trwają przygotowania do Światowego Dnia Ubogich. Z tej okazji w Poznaniu Caritas pomaga bezdomnym. Rozdaje ubrania i wysyła podopiecznych do…fryzjera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa: tragiczny finał pożaru pustostanu. W środku było sześć osób

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2018 08:19
- W budynku na warszawskim Żeraniu, który spłonął, często przebywały osoby bezdomne. Za wcześnie mówić o przyczynach pożaru, ale jedną z analizowanych hipotez jest zaprószenie ognia - powiedziała w środę podinsp. Magdalena Bieniak z KSP.
rozwiń zwiń