Europarlament po majowych wyborach może być zupełnie inny

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 18:00
W maju czekają nas wybory do Parlamentu Europejskiego. Czy będzie on zupełnie inny, jak powiedział po spotkaniu z Jarosławem Kaczyńskim przebywający w środę (9.01) w Warszawie wicepremier Włoch i minister spraw wewnętrznych tego kraju Matteo Salvini?
Audio
  • Jaki będzie kolejny europarlament? (Debata Jedynki)
Parlament Europejski
Parlament EuropejskiFoto: Shutterstock/Bangkruayan

Inny od obecnego, zdominowanego przez Europejską Partię Ludową i socjalistów. Lider włoskiej partii Ligii snuł też plany zastąpienia osi francusko-niemieckiej osią włosko-polską przy świadomości istniejących rozbieżności między obu krajami.

Karol Karski (PiS) wyjaśnia, że inicjatywa spotkania z Jarosławem Kaczyńskim wyszła od Matteo Salviniego, który spotkał się również z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem spraw wewnętrznych Joachimem Brudzińskim. - Łączą nas różnorodne wątki, od kwestii migracji przez spojrzenie na to, co dzieje się w Europie - mówi europoseł. Jego zdaniem, obecny model Unii jest do pewnego stopnia niewydolny i zbiurokratyzowany, zdominowany przez Niemcy i Francję.

Piotr Borys (PO) uważa, że zarzut o nadmiernej brukselskiej biurokracji jest nietrafiony. - To jest taka dyżurna retoryka, żeby walczyć z biurokracją, szczególnie biurokracją brukselską - mówi były europoseł. Przyznaje, że biurokracja sama w sobie jest zła i należy upraszczać procedury. Zwraca uwagę, że sami przykładamy ręką do biurokracji, bo problem polega na tym, w jaki sposób unijne dyrektywy wdrażamy do polskiego prawa.

Grzegorz Długi (Kukiz’15) nie uważa, żeby po eurowyborach nastąpiła szczególna rewolucja, ale zmieni się układ, jeśli chodzi o liczby. - Nastroje eurosceptyczne rosną nie w naszej części Europy, ale w zachodniej Europie - zwraca uwagę poseł. Wyjaśnia, że dlatego Kukiz’15 stara się mieć kontakty ze wszystkimi partiami anty systemowymi.

Czy nadchodzi w Unii czas dominacji ugrupowań prawicowych i centroprawicowych? Czy Europejczycy są zmęczeni Unią? Posłuchaj całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiała: Marek Mądrzejewski

Goście: Karol Karski (europoseł PiS), Grzegorz Długi (wiceprzewodniczący klubu Kukiz’15), Piotr Borys (były europoseł PO)

Data emisji: 10.01.2019

Godzina emisji: 17.28

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stanisław Tyszka: jeszcze w styczniu przedstawimy program Kukiz'15 przed wyborami do PE

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 08:14
Wicemarszałek Sejmu z Kukiz’15 Stanisław Tyszka zapowiada, że jego ugrupowanie przedstawi program przed wyborami do europarlamentu jeszcze w tym miesiącu. Gość radiowej Jedynki podkreślał, że Kukiz’15 na bieżąco prezentuje najważniejsze założenia swojego programu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Tomasz Grzegorz Grosse: gra toczy się o powstanie dużej formacji w Parlamencie Europejskim

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 11:35
- Opozycja boi się, że Europejska Partia Ludowa przestanie być tak wpływową siłą polityczną w Parlamencie Europejskim, tak jak to ma miejsce obecnie – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grosse, europeista (Uniwersytet Warszawski). Wizytę wicepremiera Matteo Salviniego komentował także Miłosz Monasterski (Agencja Informacyjna) oraz politolog prof. Andrzej Gil (Katolicki Uniwersytet Lubelski).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rządy Pieniądza": PE odrzuca niekorzystny projekt ws. transportu. Czy wojna jest do wygrania?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 12:34
Europosłowie z komisji transportu odrzucili niekorzystne dla polskich firm przepisy dotyczące transportu międzynarodowego. Dotyczyły one objęcia transportu w UE restrykcyjnymi regulacjami o delegowaniu pracowników. Mimo to wiele wskazuje na to, że ostateczne regulacje w tej sprawie będą ciosem dla naszych firm, bo takie założenia przyjęła w grudniu większość krajów członkowskich UE, przy sprzeciwie 9, w tym Polski. Czy jest jeszcze szansa coś zdziałać? O tym rozmawiali goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń