Cyberprzestępczość może sparaliżować zarówno internautę, jak i państwo

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 19:04
W latach 90-tych XX wieku internet z siłą huraganu wdarł się w nasze życie i w całości je odmienił. Obecnie telefony komórkowe mają większą moc obliczeniową niż jeszcze ćwierć wieku temu komputery stacjonarne, a w każdej chwili możemy połączyć się z dowolnym zakątkiem ziemskiego globu.
Audio
  • Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni (Debata Jedynki)
Mec. Maciej Gawroński (L), Mirosław Maj (P)
Mec. Maciej Gawroński (L), Mirosław Maj (P) Foto: Łukasz Kowalski/Polskie Radio

Ale wraz z rozwojem technologii teleinformatycznych rośnie niebezpieczeństwo, że internet stanie się narzędziem wykorzystywanym przez przestępców. Czy jeszcze zalety internetu przeważają nad jego wadami?

Mirosław Maj podkreśla, że jeśli zagrożenia są w internecie, to są również na telefonach komórkowych. - Telefon komórkowy jest komputerem i jest w tej samej sieci, co nasz komputer - mówi. Precyzuje, że zagrożenia mogą dotyczyć pojedynczych osób, choćby korzystających z bankowości elektronicznej, ale mogą też dotyczyć państwa na najwyższym poziomie, w tym infrastruktury krytycznej. - Możemy nie mieć prądu, bo jego produkcja i dystrybucja odbywa się przez internet - wyjaśnia. Na świecie mieliśmy już do czynienia z takimi przypadkami.

Mecenas Maciej Gawroński zwraca uwagę, że obecnie rzeczywistość jest dalej, niż to, co kilkadziesiąt lat temu opisywano jako science fiction. - Z dowolnego miejsca mogą być zaatakowane osoby prywatne, a także może być zaatakowane państwo i trochę inne są sposoby ochrony i inne możliwości - mówi ekspert. Podkreśla, że ktoś może sądzić, iż skoro nie ma za dużo pieniędzy nikt się nim nie zainteresuje. To błąd, bo przestępcy mogą opanować komputer takiej osoby, aby z niego dokonać przestępstwa.

Robert Siudak zwraca uwagę, że nadal internauci nie przestrzegają najprostszych nawet zasad bezpieczeństwa. - W małym stopniu wykorzystuje się skomplikowane hasła do logowania. Oczywiście nie należy wykorzystywać tego samego hasła w wielu miejscach - przestrzega ekspert.

Jakie są istotne zagrożenia dla firm i dla państwa? Jak można się ustrzec przed zgubnymi skutkami cyberprzestępczości w życiu prywatnym lub jak je zminimalizować? O czym należy pamiętać? Czy wyposażając nasz komputer lub telefon w program antywirusowy i tzw. firewalla możemy czuć się bezpieczni?

Posłuchaj całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiała: Marek Mądrzejewski

Goście: mec. Maciej Gawroński (ekspert w dziedzinie ochrony danych osobowych), Mirosław Maj (Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń), Robert Siudak (ekspert Instytutu Kościuszki, dyrektor ds. współpracy i projektów)

Data emisji: 17.01.2019

Godzina emisji: 17.24

agCzytaj także

Informacje w internecie przeglądaj i udostępniaj "z głową"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 15:08
Jakże często się zdarza, że dostaniemy np. na Facebooku informację z prośbą o jej dalsze rozesłanie. Często, w dobrej wierze, przesyłamy ją naszym znajomym. Potem okazuje się, że albo informacja była nieaktualna, albo wręcz fałszywa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hakerskie trendy w 2019 r.: nie tylko phishing, ale …kradzież mocy obliczeniowych

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2018 14:39
Wg najnowszego raportu Fortinet, w III kwartale tego roku nasiliła się liczba ataków na firmy, zwłaszcza dokonywanych w weekendy i dni wolne. W 2019 r. pojawą sie też nowe zagrożenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakub Szamałek o demonach w internecie

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 18:21
Nie tylko samo zło jest w internecie. Ale o tym złu pisze Jakub Szamałek w trylogii "Ukryta sieć", której pierwsza z trzech części "Cokolwiek wybierzesz" ukazuje się w księgarniach 16 stycznia. Sieć to oczywiście oplatający kulę ziemską internet, trn ogólnie dostępny i ten ukryty. 
rozwiń zwiń