X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Cyberprzestępczość może sparaliżować zarówno internautę, jak i państwo

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 19:04
W latach 90-tych XX wieku internet z siłą huraganu wdarł się w nasze życie i w całości je odmienił. Obecnie telefony komórkowe mają większą moc obliczeniową niż jeszcze ćwierć wieku temu komputery stacjonarne, a w każdej chwili możemy połączyć się z dowolnym zakątkiem ziemskiego globu.
Audio
  • Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni (Debata Jedynki)
Mec. Maciej Gawroński (L), Mirosław Maj (P)
Mec. Maciej Gawroński (L), Mirosław Maj (P) Foto: Łukasz Kowalski/Polskie Radio

Ale wraz z rozwojem technologii teleinformatycznych rośnie niebezpieczeństwo, że internet stanie się narzędziem wykorzystywanym przez przestępców. Czy jeszcze zalety internetu przeważają nad jego wadami?

Mirosław Maj podkreśla, że jeśli zagrożenia są w internecie, to są również na telefonach komórkowych. - Telefon komórkowy jest komputerem i jest w tej samej sieci, co nasz komputer - mówi. Precyzuje, że zagrożenia mogą dotyczyć pojedynczych osób, choćby korzystających z bankowości elektronicznej, ale mogą też dotyczyć państwa na najwyższym poziomie, w tym infrastruktury krytycznej. - Możemy nie mieć prądu, bo jego produkcja i dystrybucja odbywa się przez internet - wyjaśnia. Na świecie mieliśmy już do czynienia z takimi przypadkami.

Mecenas Maciej Gawroński zwraca uwagę, że obecnie rzeczywistość jest dalej, niż to, co kilkadziesiąt lat temu opisywano jako science fiction. - Z dowolnego miejsca mogą być zaatakowane osoby prywatne, a także może być zaatakowane państwo i trochę inne są sposoby ochrony i inne możliwości - mówi ekspert. Podkreśla, że ktoś może sądzić, iż skoro nie ma za dużo pieniędzy nikt się nim nie zainteresuje. To błąd, bo przestępcy mogą opanować komputer takiej osoby, aby z niego dokonać przestępstwa.

Robert Siudak zwraca uwagę, że nadal internauci nie przestrzegają najprostszych nawet zasad bezpieczeństwa. - W małym stopniu wykorzystuje się skomplikowane hasła do logowania. Oczywiście nie należy wykorzystywać tego samego hasła w wielu miejscach - przestrzega ekspert.

Jakie są istotne zagrożenia dla firm i dla państwa? Jak można się ustrzec przed zgubnymi skutkami cyberprzestępczości w życiu prywatnym lub jak je zminimalizować? O czym należy pamiętać? Czy wyposażając nasz komputer lub telefon w program antywirusowy i tzw. firewalla możemy czuć się bezpieczni?

Posłuchaj całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiała: Marek Mądrzejewski

Goście: mec. Maciej Gawroński (ekspert w dziedzinie ochrony danych osobowych), Mirosław Maj (Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń), Robert Siudak (ekspert Instytutu Kościuszki, dyrektor ds. współpracy i projektów)

Data emisji: 17.01.2019

Godzina emisji: 17.24

agTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Informacje w internecie przeglądaj i udostępniaj "z głową"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 15:08
Jakże często się zdarza, że dostaniemy np. na Facebooku informację z prośbą o jej dalsze rozesłanie. Często, w dobrej wierze, przesyłamy ją naszym znajomym. Potem okazuje się, że albo informacja była nieaktualna, albo wręcz fałszywa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hakerskie trendy w 2019 r.: nie tylko phishing, ale …kradzież mocy obliczeniowych

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2018 14:39
Wg najnowszego raportu Fortinet, w III kwartale tego roku nasiliła się liczba ataków na firmy, zwłaszcza dokonywanych w weekendy i dni wolne. W 2019 r. pojawą sie też nowe zagrożenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakub Szamałek o demonach w internecie

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 18:21
Nie tylko samo zło jest w internecie. Ale o tym złu pisze Jakub Szamałek w trylogii "Ukryta sieć", której pierwsza z trzech części "Cokolwiek wybierzesz" ukazuje się w księgarniach 16 stycznia. Sieć to oczywiście oplatający kulę ziemską internet, trn ogólnie dostępny i ten ukryty. 
rozwiń zwiń