Wojna w cyberprzestrzeni. Czy jesteśmy na nią gotowi?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 19:39
Wojsko Obrony Cyberprzestrzeni to jedno z założeń NATO. Czy możemy spodziewać się swojej cyberarmii? Swoje opinie przedstawią eksperci.
Audio
  • Goście Jedynki w rozmowie o cyberbezpieczeństwie, (Debata Jedynki/Jedynka)
Goście Debaty Jedynki
Goście "Debaty Jedynki"Foto: Polskie Radio

Cyberprzestrzeń jest obszarem, który także wymaga kontroli bezpieczeństwa. Czy Polska jest krajem, który jest gotowy na stworzenie i wdrożenie cyberwojska? - Cyberbezpieczeństwo dotyczy wielu potencjalnych zagrożeń, począwszy od cyberprzestępczości odbywającej się podstępnie w internecie, gdzie ktoś nielegalnie narusza prawa autorskie, a skończywszy na konfliktach międzypaństwowych. Problemem staje się to, co dotyczy głównie manipulacji i działań socjotechnicznych, gdzie nie jesteśmy świadomi zagrażającego niebezpieczeństwa - mówi prawnik Krzysztof Liedel.

Minister Obrony Narodowej - Mariusz Błaszczak, na jednej z konferencji ogłosił, iż zostanie powołana i wyszkolona cyberarmia, zgodnie z założeniami NATO. Projekty wpisujące się w cyberbezpieczeństwo będą rozwijane wspólnie z wojskowymi uczelniami wyższymi, instytutami badawczymi i cywilnymi specjalistami. - Przez lata miały miejsce opóźnienia w szkoleniu kadr, ale ma się to zmienić. Myślę, że póki co jesteśmy na etapie budowania koncepcji - twierdzi redaktor Mariusz Cielnia.

- Do utworzenia takich sił, jak cyberarmia został wyznaczony pułkownik Karol Molenda. Pamiętajmy o tym, że dbanie o bezpieczeństwo cyberprzestrzeni jest działaniem w ramach resortu obrony - dodaje ekspert Grzegorz Małecki.

Jak bardzo ważnym elementem w hierarchii bezpieczeństwa jest cyberwojsko? Jak dbać o higienę funkcjonując w cyberprzestrzeni? Czy grozi nam cybernetyczna wojna?

Zapraszamy do odsłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Marek Mądrzejewski 

Goście: Mariusz Cielma (redaktor naczelny "Nowa Technika Wojskowa"), Krzysztof Liedel (dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem), Grzegorz Małecki (ekspert FKP)

Data emisji: 7.02.2019

Godzina emisji: 17.26

K.A


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konsekwencje brexitu według polityków

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 21:00
29 stycznia odbędzie się drugie głosowanie zatwierdzające brexit. Premier Theresa May prowadzi nadal rozmowy z opozycją, zarówno zewnętrzną, jak i w jej partii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisja weryfikacyjna. Czy przesłuchanie Roberta Nowaczyka było zasadne?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 18:20
Warszawski adwokat Robert Nowaczyk od 20 lat zajmuje się reprywatyzacją i twierdzi, że specjalizuje się w tym. Zdaniem Patryka Jakiego jest on kluczowym świadkiem, ponieważ był pełnomocnikiem lub beneficjentem w sprawach dotyczących m.in. reprywatyzacji przy ul. Poznańskiej 14, Marszałkowskiej 43, Mokotowskiej 63 i Chmielnej 70.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mięso z nielegalnego uboju trafia do obrotu

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 19:23
Nielegalny ubój chorych krów miał miejsce w rzeźni pod Ostrowią Mazowieckią, gdzie odbywał się bez nadzoru lekarzy weterynarii. Czy incydent wpłynie na reputację polskiej żywności?
rozwiń zwiń