Śmierć politycznego obrońcy - Jana Olszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 20:05
Były premier i opozycjonista w trudnych czasach PRL oraz najwybitniejszy obrońca w sądowych procesach politycznych. Jan Olszewski umiera, mając 88 lat. Czym zasłynął w swoim życiu?
Audio
  • Naimski i Borowski w rozmowie o Janie Olszewskim. (Debata Jedynki/Jedynka)
Naimski i Borowski w Jedynce.
Naimski i Borowski w Jedynce.Foto: Polskie Radio

Jan Olszewski uchodził za człowieka z wysokimi kwalifikacjami, wykazującego się ogromną odwagą w obliczu niesienia pomocy innym. - To był jeden z nielicznych prawników, który zdecydował się bronić poszkodowanych robotników w 1976 roku, którzy strajkowali z powodu wprowadzenia wysokich cen na niektóre artykuły konsumpcyjne. Był odważny i niezwykle konsekwentny w swoim działaniu. Współtworzył Komitet Obrony Robotników, w którym aktywnie działał - mówi polityk Piotr Naimski.

- Poznałem go na sali sądowej, gdzie miałem przyjemność wysłuchania jego wystąpień i mów obrończych. Były to prawdziwe "perełki erudycji", które obnażały system władzy, jaki wtedy nas sądził. Jan Olszewski był liderem opozycji antykomunistycznej, podłych czasów PRL-owskich. Bronił także Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego, Zbigniewa Romaszewskiego oraz wielu innych - przyznaje działacz opozycji demokratycznej - Adam Borowski.

Jakie działania Jana Olszewskiego przyczyniły się do niepodległości naszego kraju? Jakim człowiekiem był obrońca pokrzywdzonych? Komu pomógł najbardziej?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Marek Mądrzejewski 

Goście: Piotr Naimski (polityk), Adam Borowski (działacz opozycji demokratycznej i niepodległościowej w PRL)

Data emisji: 8.02.2019

Godzina emisji: 17.34

K.A

Czytaj także

O dziennikarstwie śledczym

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 20:00
W dzisiejszej "Debacie Jedynki" razem z ekspertami zastanawiamy się, czym jest dziennikarstwo śledcze i czy może ono służyć propagandzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojna w cyberprzestrzeni. Czy jesteśmy na nią gotowi?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 19:39
Wojsko Obrony Cyberprzestrzeni to jedno z założeń NATO. Czy możemy spodziewać się swojej cyberarmii? Swoje opinie przedstawią eksperci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Refleksja mocno dojrzałego człowieka". Wywiad z Janem Olszewskim w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 17:55
Radiowa Jedynka w obszernym fragmencie przypomniała wywiad z Janem Olszewskim. Rozmowa została nagrana 4 czerwca 2016 roku w domu premiera. Z Janem Olszewskim rozmawiał Marek Mądrzejewski.
rozwiń zwiń