Taśmy Jarosława Kaczyńskiego. Jak prezes PiS ustosunkował się do sprawy?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 19:34
"Gazeta Wyborcza" ujawniła tajne rozmowy prezesa partii PiS o jego wielkiej inwestycji spółki Srebrna. Co Jarosław Kaczyński wyraził na łamach tygodnika "Sieci" i jak ustosunkowali się do tych wypowiedzi nasi eksperci?
Audio
  • Goście Jedynki w rozmowie o "Taśmach Kaczyńskiego"(Debata Jedynki)
Prezes PiS Jarosław Kaczyński
Prezes PiS Jarosław KaczyńskiFoto: Fotokon/shutterstock.com

Od momentu publikacji "Taśm Kaczyńskiego" premier zdecydował się po raz pierwszy publicznie odnieść się do tej sprawy. Dla magazynu "Sieci" Jarosław Kaczyński powiedział, że jego negocjacje dotyczące inwestycji, jaką jest wieżowiec spółki Srebrna były zgodne z prawem. - Na taśmach publikowanych przez "Gazetę Wyborczą" nie ma ani nielegalnych działań, ani żadnej korupcji - zapewnia Jarosław Kaczyński na łamach "Sieci".

- Wywiad dla "Sieci" był dość grzeczny i zdecydowanie zabrakło tu dziennikarskiego dociśnięcia, takiego jak chociażby poruszenie kwestii łączenia przez Jarosława Kaczyńskiego relacji politycznych z biznesowymi. Doceniam fakt zaprezentowania spójnej wykładni, zapewniając opinię publiczną, że nie doszło do złamania prawa. Jest to bardzo ważne wyznanie - mówi dziennikarz Marcin Makowski.

- Społeczeństwo przede wszystkim pragnie usłyszeć, co Jarosław Kaczyński czuje w związku z całą aferą i czy w jakikolwiek sposób poczuwa się do winy, czy jakiejś odpowiedzialności moralnej. Tego mi zabrakło w tym wywiadzie. Nie złamano prawa przez prezesa partii PiS, ale toczy się postępowanie w związku z tą aferą. Mamy tutaj obraz dziwnego reprezentowania spółki Srebrna przez Jarosława Kaczyńskiego - twierdzi prezenter telewizyjny Grzegorz Łaguna.

Do "Gazety Wyborczej" nikt policji nie wysłał. Co spowodowało, że sprawa osiągnęła tak wielkie spektrum sensacji? - Afera jest rozdęta, ale najgorsze w tym jest to, że prezes Kaczyński dał się nagrać jakiemuś dalszemu kuzynowi. Sednem sprawy jest ewentualny przepływ pieniędzy między spółką Srebrna, fundacją Jarosława Kaczyńskiego, a partią PiS. Przepływu pieniędzy nie ma - dodaje publicysta Adrian Stankowski.

W audycji także o sondażach poparcia partii politycznych, w tym o wyniku poparcia partii "Wiosna" Roberta Biedronia.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Grzegorz Łaguna (Superstacja), Marcin Makowski (Do Rzeczy), Adrian Stankowski (Gazeta Polska)

Data emisji: 11.02.2019

Godzina emisji: 17.27

K.A/kd


Goście "Debaty Jedynki" Goście "Debaty Jedynki"

Czytaj także

Rolnicy protestują. Czy Agrounia oznacza początek nowej partii?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 19:31
W Warszawie przed Pałacem Prezydenckim miał miejsce protest, w którym udział wzięli zarówno rolnicy jak i konsumenci. Liderem protestu jest Michał Kołodziejczyk nazywany "młodym Lepperem”. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert o problemach branży mięsnej: producenci ponoszą straty

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 13:50
Przedstawiciele Komisji Europejskiej prowadzą w Polsce kontrole w związku ze sprawą nielegalnego uboju krów. - Wizerunkowo to jest trudna sytuacja. Może się to odbić na produkcji i opłacalności eksportu wołowiny - mówi w audycji "W samo południe" prof. Andrzej Kowalski, dyrektor Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister: Polska nastawia się na twardy brexit, trzeba się przygotować

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 10:02
Realizuje się najczarniejszy scenariusz. Nastawiamy się na twardy brexit - bez umowy. Wszyscy, zwłaszcza przedsiębiorcy, muszą się zastanowić, jak się do tego przygotować  – o tym mówił w ”Sygnałach dnia” Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii.
rozwiń zwiń