Konferencja bliskowschodnia. Dlaczego nie obejmuje Iranu?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 19:54
Na środę i czwartek zostało zaplanowane spotkanie departamentu Stanów Zjednoczonych z Polskim MSZ, poświęcone bezpieczeństwu na Bliskim Wschodzie. Konferencja ma odbyć się w Warszawie, gdzie delegację potwierdziło ok. 60 państw, natomiast krajem nieuczestniczącym w konferencyjnym dialogu będzie Iran. 
Audio
  • Konferencja bliskowschodnia. Dlaczego nie obejmuje Iranu? (Debata jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: ChameleonsEye / Shutterstock

Bliski Wschód - ugodzony wojnami w Syrii i Jemenie, umęczony konfliktem izraelsko-palestyńskim, ogromnie potrzebujący pomocy humanitarnej oraz pomocy dla uchodźców. Jaki interes w konferencji ma Polska? - Polsce przede wszystkim zależało na tym, aby konferencja dotyczyła bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Celem jest otwarcie nowej formuły, jaką jest podjęcie dialogu dotyczącego problemów Bliskiego Wchodu - mówi Mirosława Stachowiak - Różecka z PiS.

Dlaczego konferencja ma odbyć się bez udziału Iranu? - Iran jest dziś ogromnym problemem dla USA i Izraela. Nie powinno być dla nikogo zdziwieniem, że Iran sponsoruje wiele organizacji terrorystycznych w rozmaitych krajach i jest zagrożeniem dla stabilizacji na całym Bliskim Wschodzie - twierdzi wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

Rosja jest jednym z tych krajów, który oznajmił, iż nie będzie uczestniczył w konferencji. Jak dużej listy nieobecności można się spodziewać? - Lista nieobecnych jest długa, ale nie to jest najważniejsze. Istotnym jest, aby utrzymać status Polski pomocnej między cywilizacją zachodu, a bliskowschodnią mozaiką - dodaje Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej.

Unia Europejska ma zupełnie odmienny stosunek do Iranu, niż Stany Zjednoczone. Z czego to wynika? - Stany Zjednoczone zerwały umowę handlową z Iranem i wycofały się ze współpracy z krajem. Iran sprzed 55 lat, to nie ten sam kraj, jaki obserwujemy teraz - mówi Marek Sawicki z PSL.

Czego możemy spodziewać się po konferencji bliskowschodniej? Dlaczego Polska podejmuje się podjęcia tego typu dialogu?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Marek Mądrzejewski 

Goście: Marek Sawicki (PSL), Mirosława Stachowiak-Różecka (PiS), Andrzej Halicki (PO), Adam Bielan (wicemarszałek Senatu, Porozumienie)

Data emisji: 12.02.2019

Godzina emisji: 17.24

K.A


Czytaj także

Konsekwencje brexitu według polityków

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 21:00
29 stycznia odbędzie się drugie głosowanie zatwierdzające brexit. Premier Theresa May prowadzi nadal rozmowy z opozycją, zarówno zewnętrzną, jak i w jej partii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojna w cyberprzestrzeni. Czy jesteśmy na nią gotowi?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 19:39
Wojsko Obrony Cyberprzestrzeni to jedno z założeń NATO. Czy możemy spodziewać się swojej cyberarmii? Swoje opinie przedstawią eksperci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmierć politycznego obrońcy - Jana Olszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 20:05
Były premier i opozycjonista w trudnych czasach PRL oraz najwybitniejszy obrońca w sądowych procesach politycznych. Jan Olszewski umiera, mając 88 lat. Czym zasłynął w swoim życiu?
rozwiń zwiń