Konferencja bliskowschodnia. Sprytna koalicja czy szerzenie bezpieczeństwa?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2019 19:24
W Warszawie odbyła się konferencja, na której miał toczyć się dialog dotyczący bezpieczeństwa krajów Bliskiego Wschodu. Nieobecność Iranu, jak i przedstawicieli wielu innych ważnych krajów, okazała się nie być przeszkodą w podjęciu dyskusji. Co zatem okazuje się być prawdziwym celem powołania konferencji bliskowschodniej? O tym opowiadają nasi eksperci.
Audio
  • Eksperci o konferencji bliskowschodniej (Debata Jedynki)
Goście Jedynki. (Debata Jedynki)
Goście Jedynki. (Debata Jedynki)Foto: Polskie Radio

W jakiej mierze konferencja miała charakter antyirański, a w jakiej miała faktycznie na celu rozwiązanie problemu bezpieczeństwa Bliskiego Wschodu? - Możemy rozróżnić dwie części konferencji. Pierwszą jest dialog organizatorów debaty, gdzie widzimy, że powstaje mechanizm konsultacji i współpracy między Polską, a Stanami Zjednoczonymi. Drugą część obejmuje wywód Mike'a Pence'a, gdzie wszyscy uczestniczy konferencji zgodzili się z nim, że winowajcą braku bezpieczeństwa jest Iran, który według przedstawiciela Stanów Zjednoczonych - łamie prawa człowieka i sponsoruje terroryzm - mówi współorganizator konferencji Michał Żakowski.

- Według mnie w konferencji chodziło tylko i wyłącznie o politykę, a nie o próbę rozwiązywania problemów Bliskiego Wschodu. Wydaje mi się, że nadrzędnym celem było stworzenie koalicji państw popierających amerykański sposób widzenia Bliskiego Wschodu i tym samym - realizacji swoich interesów - twierdzi prawnik Patryk Gorgol.

Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych - Mike Pompeo, podczas konferencji użył dwóch całkowicie sprzecznych cytatów. - Mike Pompeo podsumowując spotkanie powiedział, że jego celem było szerzenie bezpieczeństwa, gdzie kilka godzin wcześniej oznajmił, iż nie da się osiągnąć pokoju na Bliskim Wschodzie bez bezpośredniej konfrontacji z Iranem. Nie widzę zatem tutaj żadnej spójności - dodaje Łukasz Polinceusz - specjalista ds. bezpieczeństwa narodowego.

Czy polsko - irańskie relacje mogą ucierpieć po konferencji? Jakie padły słowa z ust organizatorów? Co ma na celu polityczna gra?

Zapraszamy do odsłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Marek Mądrzejewski

Goście: Patryk Gorgol (prawnik), Michał Żakowski (współorganizator konferencji bliskowschodniej), Łukasz Polinceusz (specjalista ds. bezpieczeństwa narodowego)

Data emisji: 14.02.2019

Godzina emisji: 17.24

K.A/kh

Czytaj także

Wojna w cyberprzestrzeni. Czy jesteśmy na nią gotowi?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 19:39
Wojsko Obrony Cyberprzestrzeni to jedno z założeń NATO. Czy możemy spodziewać się swojej cyberarmii? Swoje opinie przedstawią eksperci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmierć politycznego obrońcy - Jana Olszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 20:05
Były premier i opozycjonista w trudnych czasach PRL oraz najwybitniejszy obrońca w sądowych procesach politycznych. Jan Olszewski umiera, mając 88 lat. Czym zasłynął w swoim życiu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konferencja bliskowschodnia. Dlaczego nie obejmuje Iranu?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 19:54
Na środę i czwartek zostało zaplanowane spotkanie departamentu Stanów Zjednoczonych z Polskim MSZ, poświęcone bezpieczeństwu na Bliskim Wschodzie. Konferencja ma odbyć się w Warszawie, gdzie delegację potwierdziło ok. 60 państw, natomiast krajem nieuczestniczącym w konferencyjnym dialogu będzie Iran. 
rozwiń zwiń