Jan Olszewski. Moralność ponad polityką

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 19:11
Pogrzeb Jana Olszewskiego odbędzie się w sobotę, gdzie ciało premiera spocznie na cmentarzu na Wojskowych Powązkach. Aktualnie ma miejsce żałoba narodowa, w której społeczeństwo integruje się ze stratą po wielkim patriocie. Każdy, kto ma ochotę oddać hołd byłemu premierowi - może przyjść do jego kancelari, gdzie znajduje się trumna.
Audio
  • Eksperci w rozmowie o Janie Olszewskim. (Debata Jedynki/Jedynka)
Goście Debaty Jedynki
Goście "Debaty Jedynki"Foto: Łukasz Kowalski

Czy wartości, które Jan Olszewski nosił w sercu mogły go oddalać od roli skutecznego polityka? - Mówi się, że niepotrzebnie Jan Olszewski pchał się do polityki, skoro był tak dobrym i porządnym człowiekiem. Uważam, że warto na to spojrzeć w inny sposób - to polska polityka pokazała wtedy swoją brutalność, a Olszewski był kompletnie niepasującym do tego ustroju ogniwem. Nie interesowały go polityczne "haki" i tego typu gierki. Miał spór z Lechem Wałęsą, który nie chciał szybkiego wejścia do NATO - mówi publicysta Piotr Semka.

Co dla Polski zrobił premier Jan Olszewski? - Z Olszewskim było tak, że z powołania był adwokatem i obrońcą ugodzonych niesprawiedliwością. Zawsze bronił naszego kraju jak tylko mógł, starał się polskie sprawy popchnąć do przodu, jednocześnie nie rezygnując z programu pełnej suwerenności. Zwracam szczególną uwagę na jego życiorys, gdzie w 1956 roku napisał pierwsze teksty do tygodnika „Po prostu” gdyż wiedział, że Polsce trzeba było przywrócić godność - mówi dziennikarz Adrian Stankowski.

Dlaczego w Polsce musiała dokonać się lustracja? Jak Olszewski pilnował suwerenności naszej ojczyzny? Za co możemy być wdzięczni naszemu rodakowi?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Piotr Semka (publicysta - "Tygonik Solidarność"), Adrian Stankowski (dziennikarz "Gazeta Polska")

Data emisji: 15.02.2019

Godzina emisji: 17.28

K.A


Czytaj także

Rolnicy protestują. Czy Agrounia oznacza początek nowej partii?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 19:31
W Warszawie przed Pałacem Prezydenckim miał miejsce protest, w którym udział wzięli zarówno rolnicy jak i konsumenci. Liderem protestu jest Michał Kołodziejczyk nazywany "młodym Lepperem”. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert o problemach branży mięsnej: producenci ponoszą straty

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 13:50
Przedstawiciele Komisji Europejskiej prowadzą w Polsce kontrole w związku ze sprawą nielegalnego uboju krów. - Wizerunkowo to jest trudna sytuacja. Może się to odbić na produkcji i opłacalności eksportu wołowiny - mówi w audycji "W samo południe" prof. Andrzej Kowalski, dyrektor Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Taśmy Jarosława Kaczyńskiego. Jak prezes PiS ustosunkował się do sprawy?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 19:34
"Gazeta Wyborcza" ujawniła tajne rozmowy prezesa partii PiS o jego wielkiej inwestycji spółki Srebrna. Co Jarosław Kaczyński wyraził na łamach tygodnika "Sieci" i jak ustosunkowali się do tych wypowiedzi nasi eksperci?
rozwiń zwiń