Porozumienie Rolnicze. Czy rolnicy zaczną ze sobą współpracować?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 20:45
Andrzej Duda zainaugurował Porozumienie Rolnicze. Wczoraj pod pałacem prezydenckim zebrali się przedstawiciele przetwórców, producentów i handlowców w celu odbycia dialogu mającego na celu wyjście rolników z ekonomicznego "zastoju". Co w efekcie przyniosło spotkanie?
Audio
  • Goście w debacie o Porozumieniu Rolniczym. (Debata Jedynki/Jedynka)
Andrzej Duda.
Andrzej Duda.Foto: PAP/Rafał Guz

Środowisko rolnicze jest środowiskiem z jednej strony rozbitym, chcącym się globalizować. Czy spotkanie inauguracyjne może mieć pozytywny skutek i polepszyć aktualną sytuację rolnictwa w Polsce? Dr Tomasz Herudziński zwraca uwagę na istotny problem. - Mamy do czynienia z grupami, które z jednej strony chcą dążyć do wspólnot środowiskowych, a same między sobą nie potrafią się dogadać. Rolnicy powinni integrować się głównie w oparciu o wspólne interesy, a integrują się w oparciu o indywidualny system wartości - twierdzi.

Jak się okazuje - przeszkodą są realizowane interesy polityczne, a nie ekonomiczne. Czy czas wyborczy sprzyja organizowaniu tego typu spotkań? Na inauguracji przedstawicieli rolnictwa doszło do dialogu, gdzie wielu zebranych wyraziło chęć współpracy ze sobą. - Mamy dobre rokowania dla rozwoju rolnictwa, gdyż z ust wielu przedstawicieli usłyszeliśmy akceptację co do tego, że nie warto skupiać się tylko na kwestii produkcji surowca, ale też trzeba rozwiązać problem przetwórstwa i handlu - mówi prawnik Jerzy Zająkała. Jak się okazuje - postulaty Jana Andrzeja Ardanowskiego wygłoszone na spotkaniu trafiły na podatny grunt.

Zupełnie inne odczucia ma nasz gość - dr Andrzej Kowalski, ekspert w polityce gospodarczej. - Polskie rolnictwo jest mocno zróżnicowane i można zaobserwować konflikt interesów pomiędzy np. produkcją a handlem, a cały proces, zaczynając od wytworzenia produktu, a kończąc na dystrybucji - jest trudny i mozolny, co negatywnie wpływa na dobrą komunikację między rolnikami - ocenia.

Czy jest szansa na zobaczenie przez rolników jednego, wspólnego celu? Kiedy możemy liczyć na poprawę sytuacji rolncitwa?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Marek Mądrzejewski

Goście: prof. Andrzej Kowalski (Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej), Jerzy Zająkała (Narodowa rada Rozwoju, sekcja: Wieś Rolnictwo), dr Tomasz Herudziński (Wydział Nauk Społecznych SGGW)

Data emisji: 21.02.2019

Godzina emisji: 17.25

K.A

Czytaj także

Śmierć politycznego obrońcy - Jana Olszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 20:05
Były premier i opozycjonista w trudnych czasach PRL oraz najwybitniejszy obrońca w sądowych procesach politycznych. Jan Olszewski umiera, mając 88 lat. Czym zasłynął w swoim życiu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konferencja bliskowschodnia. Dlaczego nie obejmuje Iranu?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 19:54
Na środę i czwartek zostało zaplanowane spotkanie departamentu Stanów Zjednoczonych z Polskim MSZ, poświęcone bezpieczeństwu na Bliskim Wschodzie. Konferencja ma odbyć się w Warszawie, gdzie delegację potwierdziło ok. 60 państw, natomiast krajem nieuczestniczącym w konferencyjnym dialogu będzie Iran. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posłowie: trzeba ratować wizerunek Polski

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 18:53
Ostatnie wypowiedzi izraelskich polityków nie były przypadkowe i - zdaniem uczestników debaty w Jedynce - są odzwierciedleniem antypolskich nastrojów wśród izraelskich obywateli. Ich zdaniem, izraelskie władze z premedytacją sączą młodzieży nieprawdę lub niecałą prawdę o polsko-żydowskich związkach. Jak to zmienić?
rozwiń zwiń