Wybory do PE. O czym Polacy zadecydują 26 maja?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 17:53
26 maja odbędą się w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego. Dziś postanowienie w tej sprawie podpisał prezydent Andrzej Duda. Wybierzemy 52 lub 51 parlamentarzystów - uzależnione jest to od decyzji ws. brexitu.
Audio
  • Wybory do PE. O czym Polacy zadecydują 26 maja? (Debata Jedynki)
Goście Debaty Jedynki: Andrzej Pomarański, Sławomir Sowiński i Robert Sobiech
Goście "Debaty Jedynki": Andrzej Pomarański, Sławomir Sowiński i Robert SobiechFoto: Bartłomiej Bitner/Polskie Radio

- Będzie to jakiś element plebiscytu na to, jak Polacy oceniają dotychczasowe rządy Prawa i Sprawiedliwości w Polsce. Ważny jest też drugi element, czyli opowiedzenie się społeczeństw europejskich jaka ma być ta przyszła Unia Europejska, bo wszyscy zgadzają się co do tego, że ona wymaga pogłębionych reform – ocenił na antenie Andrzej Pomarański.

Wybory do PE nie cieszą w Polsce wysoką frekwencją. Ubolewa nad tym dr Sławomir Sowiński, który zauważył, że te wybory są dla Polski bardzo ważne. - Zważywszy na trendy w Unii Europejskiej wnioskujemy, że będzie to spór o to, czy UE ma pozostać z polityką solidarności i polityką, której Polska była do tej pory beneficjentem czy nastąpi jakaś zasadnicza zmiana i wejdziemy w czas jakiegoś eksperymentu politycznego - przyznał.  

- Przypominam sobie plan przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana-Claude’a Junckera. Przedstawił scenariusze, wedle których Unia się może rozwijać. Patrząc na sondaże nie ma powodów by zakładać, że będzie znacząca zmiana w dużych frakcjach, które rządzą w Parlamencie Europejskim – skomentował dr Robert Sobiech.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Henryk Szrubarz

Goście: Andrzej Pomarański (ekspert ds. komunikacji), dr Sławomir Sowiński (politolog, UKSW), dr Robert Sobiech (socjolog, Collegium Civitas)

Data emisji: 22.02.2019

Godzina emisji: 17.30

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

NBP może mieć problem po ujawnieniu zarobków kadry

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 19:00
Eksperci, będący gośćmi "Debaty Jedynki" podzieleni w sprawie planów ujawnienia zarobków kierownieczej kadry w Narodowym Banku Polskim. Czy ktoś z rzadkimi kwalifikacjami będzie chciał w takim banku pracować?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: ludzie przy okrągłym stole zostali wychowani przez prymasa i Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 13:45
- Polska jest jednością, jest całością i jednym sercem, jednym ramieniem. To wielka rodzina - tak mówił prymas Stefan Wyszyński w Warszawie w lutym 1949 roku. O tym, jak wyglądał ingres Prymasa Tysiąclecia i o jego przesłaniu - opowiadał Marcin Adamczewski, dyrektor Muzuem Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Iwona Arent: od dwóch lat relacje z Litwą się poprawiają, ale rozmowy są trudne

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 13:21
- Od około dwóch lat relacje z Litwą się poprawiają. Ale jest jeszcze dużo do zrobienia. Rozmowy z naszym sąsiadem są trudne - mówiła w audycji "W samo południe" Iwona Arent, posłnka PiS i przewodnicząca parlamentarnej grupy przyjaźni polsko-litewskiej. 
rozwiń zwiń