X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zaangażowanie militarne USA w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 18:37
W grudniu 2018 roku ukazał się raport Atlantic Council, w którym można przeczytać, że zachowanie Rosji wymusza na NATO zwiększenie obecności na wschodniej flance, a ponieważ Polska w razie zagrożenia militarnego Litwy, Łotwy i Estonii byłaby głównym punktem lokalizacji i dowodzenia wojsk NATO, więc to u nas potrzebne jest zwiększenie liczby baz.
Audio
  • Militarna obecność USA w Polsce (Debata Jedynki)
dr Artur Wróblewski (L), prof. Piotr Grochmalski (P)
dr Artur Wróblewski (L), prof. Piotr Grochmalski (P) Foto: Robert Bartosewicz/Polskie Radio

Prof. Piotr Grochmalski uważa, że jedyny język jaki Rosja rozumie, to język siły, zwłaszcza, że na przestrzeni lat widać, iż Moskwa historycznie prezentuje tendencję do ekspansji terytorialnej. - W związku z tym, jeśli chodzi o interes Stanów Zjednoczonych, a w tym przypadku o bezpieczeństwo Polski, nie ma innej opcji, jak zwiększenie zaangażowania militarnego Amerykanów - mówi gość Jedynki.
Przyznaje, że Rosja grozi zwiększeniem liczby baz na Białorusi, ale już teraz logistycznie wszystko jest tam przygotowane, więc te groźby mają jedynie propagandowy wydźwięk.

Dr Artur Wróblewski zauważa, że stałej bazy amerykańskiej, zwanej potocznie fort Trump, nie będzie. - Ale to nic nie szkodzi, bo dzisiaj jest tendencja w Stanach Zjednoczonych, żeby tworzyć siły bardzo wysokiej gotowości, zamiast budować takie duże, stałe bazy, jakie znaliśmy z czasów zimnej wojny - podkreśla. Już po szczycie w Pradze takie siły powstały.

Jak ewentualne zwiększenie obecności żołnierzy USA w Polsce ma się do ustaleń Karty NATO-Rosja z 1997 roku? Jaki był jeden z powodów rozpetania przez Rosję działań zbrojnych z Ukrainą? Jakie obowiąki stoją przed polskim wojskiem? Jaka jest strategia obronna Polski?

Posłuchaj całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Krzysztof Grzesiowski

Goście: prof. Piotr Grochmalski (politolog, Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie), dr Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego) 

Data emisji: 27.02.2019

Godzina emisji: 17.26

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiceszef MSZ: wypowiedź Israela Katza kompromituje go i szkodzi Izraelowi

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 08:15
- Część polityków izraelskich nie wzięła odpowiedzialności za swoje słowa i w imię doraźnych celów kampanii wyborczej są w stanie poświęcić relacje polsko-izraelskie i wizerunek własnego kraju na arenie międzynarodowej - mówił w "Sygnałach dnia" Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Błaszczak: nie mam wątpliwości, że obecność wojsk USA w Polsce zostanie zwiększona

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 11:20
- My nie rozmawiamy na temat taki, czy zwiększona zostanie obecność amerykańskiego wojska, tylko jak - powiedział w "Sygnałach dnia" minister obrony narodowej i wiceprezes PiS Mariusz Błaszczak o militarnym zaangażowaniu USA w naszym kraju.  
rozwiń zwiń