X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nowe zagrożenia i wyzwania stojące przed NATO

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 18:57
W tym roku NATO kończy 70 lat. Polska, Czechy i Węgry obchodzą 20., a inne państwa naszego regionu 15. rocznicę członkostwa w sojuszu. W Koszycach spotkali się prezydenci tzw. Bukareszteńskiej Dziewiątki, aby upamiętnić te daty. Jakie są perspektywy Sojuszu?
Audio
Szczyt prezydentów B9 we Koszycach
Szczyt prezydentów B9 we KoszycachFoto: PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

W Koszycach nie ograniczono się jedynie do świętowania rocznic. Mówiono również o obecnej sytuacji międzynarodowej. Prezydenci omawiali sytuacja bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO i zwalczanie zagrożeń hybrydowych. Mówiono także o zwiększeniu liczebności żołnierzy amerykańskich na terytorium Polski.

Bukareszteńska Dziewiątka (B9) to wschodnia flanka NATO: Polska, Rumunia, Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry, Słowacja, Czechy i Bułgaria. Wzmacniamy Sojusz Północnoatlantycki, czy tylko przysparzamy mu kłopotów narażając na ustawiczną konfrontacje z Rosją?

Dr Beata Górka-Winter uważa, że B9 zdecydowanie wzmacnia NATO. - Nasz udział w operacjach NATO, praktycznie od momentu przystąpienia, poprzez Afganistan, Bałkany, Bliski Wschód, to jest wkład, który niejednokrotnie był doceniony - mówi ekspert. Zwraca uwagę, że w tej chwili sojusz jest u szczytu swych możliwości. Podkreśla też, że to Polska zainspirowała wzmocnienie obecności Paktu na wschodniej flance.

Dr Krzysztof Liedel jest zdania, że nasza obecność w NATO ma bardziej znaczenie polityczne niż wojskowe. - Na tle tego marazmu jaki mamy w Europie Zachodniej, może z wyjątkiem Francji, to rzeczywiście wypadamy dobrze i dobrze, że tam jesteśmy - ocenia ekspert.

Michał Baranowski uważa, że przełomowym momentem była przed pięciu laty aneksja Krymu przez Rosję. - Po latach zimnej wojny sojusz zdecydował się na współpracę z Rosją, włączenia jej w instytucje Zachodu i to trwało nawet mimo wojny w Gruzji w 2008 roku - mówi politolog. Podkreśla, że w NATO jest zgoda, że trzeba wzmóc rolę odstraszania przed Rosją.

Czy gdyby Ukraina była stowarzyszona z NATO, to mielibyśmy wojnę NATO z Rosją po aneksji Krymu, czy wręcz odwrotnie - Rosja nie zdecydowałaby się na aneksję? Czy rola USA w utrzymaniu światowego ładu maleje? Jaka jest przyszłość Paktu Północnoatlantyckiego? W audycji mówiono również o fiasku rozmów USA-Korea Północna?

Posłuchaj całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Marek Mądrzejewski

Goście: dr Beata Górka-Winter (ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego UW),  dr Krzysztof Liedel (ekspert ds. międzynarodowego terroryzmu i bezpieczeństwa informatycznego Collegium Civitas), Michał Baranowski (politolog German Marshall Found)

Data emisji: 28.02.2019

Godzina emisji: 17.24

ag

Zobacz więcej na temat: NATO Rosja Marek Mądrzejewski
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zaangażowanie militarne USA w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 18:37
W grudniu 2018 roku ukazał się raport Atlantic Council, w którym można przeczytać, że zachowanie Rosji wymusza na NATO zwiększenie obecności na wschodniej flance, a ponieważ Polska w razie zagrożenia militarnego Litwy, Łotwy i Estonii byłaby głównym punktem lokalizacji i dowodzenia wojsk NATO, więc to u nas potrzebne jest zwiększenie liczby baz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sekretarz generalny NATO wzywa Rosję do przestrzegania traktatu INF

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 17:06
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ponownie wezwał Rosję do przestrzegania traktatu o pociskach średniego zasięgu INF. W Koszycach na Słowacji szef Sojuszu wziął udział w szczycie państw Bukaresztańskiej Dziewiątki. To grupa skupiająca kraje wschodniej flanki NATO. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Duda: Polska może być hubem bezpieczeństwa w regionie

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 19:00
- Chciałbym, żeby zwiększyła się obecność wojsk NATO w Polsce. Ze względu na swoje położenie Polska może być swoistym hubem bezpieczeństwa - mówił prezydent Andrzej Duda w Koszycach na Słowacji, gdzie odbył się szczyt prezydentów państw Bukareszteńskiej Dziewiątki, czyli krajów wschodniej flanki NATO.
rozwiń zwiń