X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Żołnierze Wyklęci. Bóg, Honor, Ojczyzna

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 18:45
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którzy po latach zapomnienia wrócili do szerokiej świadomości historycznej Polaków. 1 marca jest dniem, w którym warto przypomnieć sobie jak nasi żołnierze przelewali krew walcząc o wolną, suwerenną Polskę. Co miało miejsce w czasie powstania antykomunistycznego?
Audio
  • Rozmowa historyków o Żołnierzach Wyklętych. (Debata Jedynki/Jedynka)
Znaczek pocztowy Ryngrafy Żołnierzy Wyklętych. Zdjęcie ilustracyjne
Znaczek pocztowy "Ryngrafy Żołnierzy Wyklętych". Zdjęcie ilustracyjne Foto: PAP/Leszek Szymański

Żołnierze Wyklęci - nazwa została pierwszy raz użyta w 1993 roku, gdy Liga Republikańska przygotowywała wystawę na Uniwersytecie Warszawskim. Wystawa ta była poświęcona polskim bohaterom powstania antykomunistycznego, którzy dzielnie walczyli do urzeczywistnienia dążeń demokratycznych, stawiając czoła sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu. - Określenie "Żołnierze Wyklęci" opisuje funkcjonowanie żołnierzy w przestrzeni publicznej, w przeciągu kilkudziesięciu lat w PRL-u i Rzeczypospolitej Polskiej - mówi dr Adam Buława.

Do jakich wydarzeń historycznych można porównać powstanie antykomunistyczne? - Powstanie antykomunistyczne zostało zakwestionowane w 1997 roku, w którym odbył się zjazd historyków na Zamku Królewskim w Warszawie. Pamiętam, że została postawiona wtedy teza, że walka Żołnierzy Wyklętych przypomina konfederację barską - twierdzi prof. Janusz Odziemkowski. Wspomina też o tym, dlaczego żołnierze decydowali się walczyć z reżimem komunistycznym - Jedni żołnierze szli walczyć ze względu na przysięganie niesienia obrony, a inni bali się pozostawania w cywilu, gdyż było to jednoznaczne z aresztowaniem.

Do jakich poświęceń byli zdolni Żołnierze Wyklęci? Co działo się w podziemiu niepodległowściowym? Zapraszamy do wysłuchania debaty poświęconej ich pamięci.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Krzysztof Grzesiowski

Goście:  dr Adam Buława (dyrektor Muzeum Wojska Polskiego), prof. Janusz Odziemkowski (historyk) 

Data emisji: 28.02.2019

Godzina emisji: 17.24

K.A

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Krzysztof Ardanowski chce poprawić pozycję producentów żywności

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019 13:29
Z inicjatywy organizacji rolniczych zwołano spotkanie pod nazwą "porozumienie rolnicze". Miało ono na celu uświadomienie, jak ważnym ogniwem dla całego kraju jest rolnictwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaangażowanie militarne USA w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 18:37
W grudniu 2018 roku ukazał się raport Atlantic Council, w którym można przeczytać, że zachowanie Rosji wymusza na NATO zwiększenie obecności na wschodniej flance, a ponieważ Polska w razie zagrożenia militarnego Litwy, Łotwy i Estonii byłaby głównym punktem lokalizacji i dowodzenia wojsk NATO, więc to u nas potrzebne jest zwiększenie liczby baz.
rozwiń zwiń