Żołnierze Wyklęci. Bóg, Honor, Ojczyzna

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 18:45
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którzy po latach zapomnienia wrócili do szerokiej świadomości historycznej Polaków. 1 marca jest dniem, w którym warto przypomnieć sobie jak nasi żołnierze przelewali krew walcząc o wolną, suwerenną Polskę. Co miało miejsce w czasie powstania antykomunistycznego?
Audio
  • Rozmowa historyków o Żołnierzach Wyklętych. (Debata Jedynki/Jedynka)
Znaczek pocztowy Ryngrafy Żołnierzy Wyklętych. Zdjęcie ilustracyjne
Znaczek pocztowy "Ryngrafy Żołnierzy Wyklętych". Zdjęcie ilustracyjne Foto: PAP/Leszek Szymański

Żołnierze Wyklęci - nazwa została pierwszy raz użyta w 1993 roku, gdy Liga Republikańska przygotowywała wystawę na Uniwersytecie Warszawskim. Wystawa ta była poświęcona polskim bohaterom powstania antykomunistycznego, którzy dzielnie walczyli do urzeczywistnienia dążeń demokratycznych, stawiając czoła sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu. - Określenie "Żołnierze Wyklęci" opisuje funkcjonowanie żołnierzy w przestrzeni publicznej, w przeciągu kilkudziesięciu lat w PRL-u i Rzeczypospolitej Polskiej - mówi dr Adam Buława.

Do jakich wydarzeń historycznych można porównać powstanie antykomunistyczne? - Powstanie antykomunistyczne zostało zakwestionowane w 1997 roku, w którym odbył się zjazd historyków na Zamku Królewskim w Warszawie. Pamiętam, że została postawiona wtedy teza, że walka Żołnierzy Wyklętych przypomina konfederację barską - twierdzi prof. Janusz Odziemkowski. Wspomina też o tym, dlaczego żołnierze decydowali się walczyć z reżimem komunistycznym - Jedni żołnierze szli walczyć ze względu na przysięganie niesienia obrony, a inni bali się pozostawania w cywilu, gdyż było to jednoznaczne z aresztowaniem.

Do jakich poświęceń byli zdolni Żołnierze Wyklęci? Co działo się w podziemiu niepodległowściowym? Zapraszamy do wysłuchania debaty poświęconej ich pamięci.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Krzysztof Grzesiowski

Goście:  dr Adam Buława (dyrektor Muzeum Wojska Polskiego), prof. Janusz Odziemkowski (historyk) 

Data emisji: 28.02.2019

Godzina emisji: 17.24

K.A

Czytaj także

Jan Krzysztof Ardanowski chce poprawić pozycję producentów żywności

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019 13:29
Z inicjatywy organizacji rolniczych zwołano spotkanie pod nazwą "porozumienie rolnicze". Miało ono na celu uświadomienie, jak ważnym ogniwem dla całego kraju jest rolnictwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaangażowanie militarne USA w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 18:37
W grudniu 2018 roku ukazał się raport Atlantic Council, w którym można przeczytać, że zachowanie Rosji wymusza na NATO zwiększenie obecności na wschodniej flance, a ponieważ Polska w razie zagrożenia militarnego Litwy, Łotwy i Estonii byłaby głównym punktem lokalizacji i dowodzenia wojsk NATO, więc to u nas potrzebne jest zwiększenie liczby baz.
rozwiń zwiń