X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zmiany w systemie emerytalnym. Czy usatysfakcjonują odbiorców świadczeń?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 19:37
Po 30 latach zmian jedno zdaje się być pewne - system emerytalny będzie kosztował nas coraz więcej, bo żyjemy dłużej. Ci, którzy dziś pracują, pytają, czy w ogóle doczekają się emerytury z ZUS.   
Audio
  • Prof. Józefa Hrynkiewicz (PiS), Janusz Cichoń (PO), Jarosław Porwich(WiS) o zmianach w systemie emerytalnym (Debata Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: And-One/Shutterstock

W 2013 roku koalicja PO-PSL drastycznie ograniczyła działalność OFE, a TK uznał, że zgromadzone na indywidualnych kontach pieniądze nie są własnością konkretnych Polaków. Wreszcie ówczesne władze podniosły wiek emerytalny do 67. roku życia dla kobiet i mężczyzn. Donald Tusk tłumaczył wówczas, że jeśli chcielibyśmy podtrzymać wiek emerytalny, to należałoby podnieść VAT na wszystkie produkty aż o 8 punktów proc. Po przejęciu władzy przez partię Jarosława Kaczyńskiego przywrócono wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Teraz rząd Mateusza Morawieckiego wprowadza 1100 zł 13. emerytury oraz PPK  Pracownicze Programy Kapitałowe.

Polityk PO Janusz Cichoń powiedział, że jego zdaniem reformy PiS nie są wystarczające. – Niestety brakuje zachęt do wydłużania aktywności zawodowej. 13. emerytura powinna być premią za pozostanie w pracy – mówił gość audycji.

Z tym zarzutem nie zgodziła się przedstawicielka PiS prof. Józefa Hrynkiewicz. – W obecnym systemie emerytalnym istnieje zachęta do wydłużenia pracy – pieniądze, które składamy w ZUS są bardzo dobrze oprocentowane.  Dziś nigdzie nie ma takiej waloryzacji jak w ZUS – przyznała.

Z kolei Jarosław Porwich z partii Wolni i Solidarni wystąpił z propozycją wprowadzenia emerytury stażowej. – Dziś bardzo często jest tak, że osoba, która przepracowała 20 lat, a osiągnęła wiek emerytalny, otrzymuje emeryturę. A osoba, która przepracowała 40 lat, a nie osiągnęła wieku emerytalnego, nie może otrzymać emerytury. Powinniśmy bardzo mocno popracować w tym temacie - radził.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Antoni Trzmiel

Goście: prof. Józefa Hrynkiewicz (PiS), Janusz Cichoń (PO), Jarosław Porwich (WiS)

Data emisji: 11.03.2019

Godzina emisji: 18.05

abi/kd

  

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rzecznik praw dziecka: mam wątpliwości, czy deklaracja LGBT+ jest zgodna z konstytucją

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 13:00
- Mam wątpliwości, czy ta deklaracja, takie postępowanie władz samorządowych w Warszawie, nie narusza praw rodziców, które są wymienione w artykule 48 konstytucji - mówił o deklaracji LGBT+ na antenie Jedynki rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odżywa spór o to kto był bohaterem, a kto zdrajcą w powojennej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 19:33
Sąd orzekł, że wojewoda mazowiecki z naruszeniem prawa polecił zmienić nazwy 44 stołecznych ulic. Zgodnie z wyrokiem władze Warszawy powróciły do starych nazw. Czy powraca spór o dobrych i złych Polaków?
rozwiń zwiń