Kontrowersje wokół deklaracji LGBT+. Wsparcie czy faworyzowanie mniejszości seksualnych?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 19:57
W lutym prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał deklarację na rzecz mniejszości seksualnych mieszkających w Warszawie. Ma ona służyć podniesieniu poziomu bezpieczeństwa tych osób oraz edukacji antydyskryminacyjnej i antyprzemocowej w szkole. Można to zrozumieć, jeśli w ślad za tolerancją nie idzie propagowanie ruchów LGBT. Wokół sprawy rozpętała się burza.
Audio
  • Czy deklaracja LGBT+ to dobry pomysł? (Debata Jedynki)
Goście Debaty Jedynki. Od lewej: Paweł Rabiej, Wojciech Starzyński, Jerzy Kozłowski, Anna Milczanowska.
Goście "Debaty Jedynki". Od lewej: Paweł Rabiej, Wojciech Starzyński, Jerzy Kozłowski, Anna Milczanowska. Foto: Robert Bartosewicz/Polskie Radio

- Poziom agresji na ulicach polskich miast jest niestety bardzo duży. Dotyczy to także gejów i lesbijek. To była podstawa, dla której ta podstawa została podpisana. Nikt w Warszawie nie będzie atakowany ani bity. Deklaracja zawiera również elementy dotyczące lekcji z zakresu antydyskryminacji – tłumaczył w audycji Paweł Rabiej, wiceprezydent Warszawy.  

Anna Milczanowska z Prawa i Sprawiedliwości przyznała, że wobec osób ze społeczności LGBT należy się szacunek i tolerancja, ale nie rozumie, dlaczego władze stolicy nadały im specjalne przywileje. - Szanujemy wszystkich, ale to nie znaczy, że mamy promować w szczególny sposób jakieś mniejszości. Deklaracja wprowadza wulgarny seksualizm, w oparciu o zapisy WHO - chodzi o dzieci i program dla lat 4-6 – powiedziała.

Wojciech Starzyński z fundacji Rodzice Szkole powiedział, że edukacja z zakresu homoseksualizmu wśród najmłodszych to zły pomysł. – Nie trzeba wprowadzać tego do szkół, ponieważ wywoła to efekt całkowicie odwrotny do zamierzonego, bo młodzież z natury rzeczy jest buntownicza. Stawiam tezę, że prezydentowi Trzaskowskiemu chodzi o wywołanie napięć społecznych – stwierdził.

Zdaniem Jerzego Kozłowskiego, władze Warszawy wyświadczyły mniejszościom seksualnym niedźwiedzią przysługę. - Deklaracja w jakiś sposób daje dodatkowe profity - to nierówność, z litery prawa. Polskie społeczeństwo tego po prostu nie lubi - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Marek Mądrzejewski 

Goście: Paweł Rabiej (wiceprezydent Warszawy, Nowoczesna), Wojciech Starzyński (Narodowa Rada Rozwoju przy Prezydencie RP, Prezes Zarządu Fundacji "Rodzice Szkole"), Anna Milczanowska (PiS), Jerzy Kozłowski (Kukiz 15)

Data emisji: 13.03.2019

Godzina emisji: 18.05

abi

Czytaj także

Władysław Kosiniak-Kamysz: podpisanie deklaracji LGBT+ to błąd

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 09:31
- Podpisanie karty LGBT+ to błąd, szczególnie w okresie przedwyborczym - ocenił lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Deklarację taką podpisał w połowie lutego prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beata Mazurek: temat LGBT został wywołany przez dzisiejszą opozycję

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 15:33
- Temat LGBT został wywołany przez dzisiejszą opozycję, przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego; przypisywanie tematu PiS czy wywoływania tematu przez PiS jest niedorzeczne i śmieszne - powiedziała w środę w Sejmie rzeczniczka PiS, wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek. 
rozwiń zwiń