X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak odbudować zaufanie do polskiej żywności?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 19:41
Po wykryciu salmonelli w wołowinie Czesi wprowadzili rygorystyczne kontrole polskiej żywnowści. Czy to próba wyrugowania polskich produktów rolnych z ich rynku? Co należy zrobić, żeby odbudować zaufanie do polskiego mięsa? Czy możliwa jest w tej sprawie współpraca wszystkich sił politycznych?
Audio
  • Polska żywność na rynkach Unii europejskiej (Debata Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski przedstawiał w Komisji Europejskiej Polskie działania mające doprowadzić do załagodzenia sporu z Czechami i zagwarantowania najwyższych standardów jakości mięsa. Rozmowy unijnego komisarza do spraw bezpieczeństwa żywności z ministrami rolnictwa Polski i Czech w Brukseli miały doprowadzić do przełamania impasu i zniesienia nadzwyczajnych czeskich kontroli mięsa z naszego kraju, które zostały wprowadzone po wykryciu salmonelli w polskiej wołowinie.

W komunikacie wydanym po rozmowach można przeczytać, że polski minister i jego zespół przedstawił szczegółową informację dotyczącą podjętych i wdrożonych do tej pory działań. Polska przygotowuje także nowe i bardziej rygorystyczne regulacje, które zwiększą kary dla osób dopuszczających się oszustw. Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapewnił, iż do 25 marca przedstawi pełną i szczegółową listę wszystkich działań naprawczych. Tego dnia Czechy mają znieść nadzwyczajne kontrole.

Urszula Pasławska z PSL uważa, że minister rolnictwa nie odniósł sukcesu w Brukseli. Podkreśla, że służby już w listopadzie ubiegłego roku wiedziały o nielegalnym uboju i do stycznia nic nie zrobiły, aby zapobiec temu procederowi. - Nie wiem, ile czasu zajmie nam odbudowanie rynku wołowiny. Do ubiegłego roku byliśmy drugim eksporterem wołowiny w Europie - mówi posłanka. Deklaruje, że Ludowcy będą popierali każde działanie, zmierzające do rozwiązanie tego problemu.

Zbigniew Dolata z PiS uważa, że nielegalny ubój wołowiny to był przypadek incydentalny. - Czesi bardzo mocno próbują ograniczyć import żywności z Polski, ponieważ my eksportujemy tam żywność za 1,5 miliarda euro, a importujemy za 600 milionów - wyjaśnia gość Jedynki postępowanie czeskich władz.

Bogdan Fleming z Wielkopolskiej Izby Rolniczej przypomina, że podobne afery zdarzały się w innych państwach, choćby Niemczech i Francji. - Jesteśmy trzecią siłą w rolnictwie i to niektórzy chcieliby nam wyszarpać, ale Polska się nie da - mówi. Jego zdaniem, minister Ardanowski robi wiele dobrego dla polskiego rolnictwa.

Andrzej Maciejewski z Kukiz’15 zwraca uwagę, że jedno potknięcie i jedna wpadka potrafią zepsuć to, na co pracują tysiące polskich rolników. - Trzeba być bardzo konsekwentnym w egzekwowaniu prawa po to, żeby nie dawać cienia pretekstu, żebyśmy byli punktowani, i żeby to było wykorzystywane przez kogokolwiek - zwraca uwagę. Bo w Unii każdy pilnuje swojego interesu.

Posłuchaj całej debaty, w której mówiono równiez o dopłatach dla rolników.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Grzegorz Jankowski

Goście: Bogdan Fleming (Narodowa Rada Rozwoju przy Prezydencie RP, wiceprezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej), Urszula Pasławska (PSL), Zbigniew Dolata (PiS), Andrzej Maciejewski (Kukiz 15)

Data emisji: 18.03.2019

Godzina emisji: 18.05

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Zgorzelski: rolnicy są zdesperowani, nie ma co im się dziwić

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 12:54
- PiS w kampanii wyborczej 2015 obiecywało gruszki na wierzbie i do tej pory nie jest w stanie załatwić żadnego istotnego problemu dla polskiej wsi - mówił w audycji "W samo południe" Piotr Zgorzelski (PSL).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksport żywności: najważniejsza jest jakość, bezpieczeństwo oraz promocja

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2019 12:23
W 2004 roku, gdy Polska przystępowała do Unii Europejskiej, wartość eksportu żywności wyniosła 5,2 mld euro. W 2018 r. było to już ponad 29 mld euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister: nie wiemy, kiedy salmonella pojawiła się w mięsie

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 13:34
Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa, wyjaśnił, że w mięsie wołowym salmonella może pojawić się tylko i wyłącznie w tzw. procesie przetwórczym. - Nie jesteśmy w stanie ustalić, w którym momencie ta bakteria pojawiła się w partii mięsa, która trafiła na rynek czeski - mówił gość radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń