Kampania wyborcza zdominowana przez temat LGBT

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 19:40
Kampania przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego i jesiennymi wyborami parlamentarnymi nabiera tempa. Za sprawą prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, który podpisał kartę LGBT, stała się ona przedmiotem dyskusji po obu stronach politycznej barykady.
Audio
  • Spór o praw związków jednopłciowych (Debata/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/StockSnap

Ryszard Czarnecki z PiS wyjaśnia, że jego formacja zawsze będzie - jak to ujął - bronić polskich rodzin i polskich dzieci. Uważa, że decyzja Rafała Trzaskowskiego była próbą przejęcia lewicowo-liberalnego elektoratu, do którego aspiruje partia Wiosna Roberta Biedronia. Jego zdaniem, to początek działań zmierzających do zalegalizowania związków jednopłciowych, a w dalszej perspektywie adopcji przez takie pary dzieci. - To sytuacja groteskowa, że ludzie, którzy chodzą w koszulkach z napisem Konstytucja, akurat w tej sprawie konstytucję chcą łamać, ponieważ ona jasno definiuje małżeństwo, jako związek mężczyzny i kobiety - mówi europoseł.

Krzysztof Śmiszek z Wiosny przypomina, że już w lutym podczas prezentacji programu partii Roberta Biedronia jasno zadeklarowano, że ugrupowanie będzie działało na rzecz przyjęcia ustawy o związkach partnerskich i równości małżeńskiej. - My głosimy jednoznaczne europejskie postulaty - wyjaśnia. Jego zdanie, wbrew temu co mówił Ryszard Czarnecki, polska konstytucja nie zabrania uregulowania instytucji małżeństwa jednopłciowego.

Dobromir Sośnierz z Konfederacji nie zgadza się z twierdzeniami przedmówcy. Według niego konstytucja wyraźnie mówi o szczególnej ochronie, jaką państwo roztacza nad małżeństwem kobiety i mężczyzny. - Pan chce złamać konstytucję tylko tak, żeby tego głośno nie powiedzieć - zarzucił europoseł przedstawicielowi Wiosny.

Posłuchaj całej debaty, w której parę razy doszło do ostrej wymiany słów.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Michał Rachoń

Goście: Ryszard Czarnecki (europoseł PiS), Dobromir Sośnierz (europoseł Konfederacja), dr Krzysztof Śmiszek (Wiosna)

Data emisji: 19.03.2019

Godzina emisji: 18.05

ag

 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Przeszarżowali, jeśli chodzi o wojnę ideologiczną w Warszawie". Tomasz Rzymkowski ws. deklaracji LGBT+

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 09:26
- Po konwencji PiS nastąpiło totalne wycofanie się z założeń deklaracji LGBT+ przez przedstawicieli władz Warszawy, przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego i jego zastępcę Pawła Rabieja. Zaczęli nagle zaprzeczać temu, co przez dwa tygodnie twierdzili - powiedział w radiowych "Sygnałach dnia" poseł Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najpierw związki partnerskie, potem adopcja dzieci? Kontrowersyjne słowa Pawła Rabieja

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 11:49
Falę komentarzy wywołała wypowiedź Pawła Rabieja, wiceprezydenta Warszawy, dla "Dziennika Gazety Prawnej", dotycząca adopcji dzieci przez osoby homoseksualne. - Dobrze, że postulaty środowiska politycznego Pawła Rabieja zostały wypowiedziane wprost. Dziecko ma prawo do wychowania przez mamę i tatę, a to, co mówi Rabiej, stoi w kontrze do tego prawa - ocenia Marek Grabowski z Fundacji Mamy i Taty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław Kosiniak-Kamysz: dzięki PSL nie było nigdy żadnych rewolucji światopoglądowych

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 10:52
- Jesteśmy przeciwko małżeństwom homoseksualnym, a przez to jesteśmy przeciwko adopcji - powiedział w "Sygnałach dnia" prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, komentując wypowiedź swojego koalicjanta Pawła Rabieja nt. adopcji dzieci przez pary jednopłciowe.
rozwiń zwiń