X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kontrowersyjna dyrektywa o prawach autorskich. Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 19:11
Parlament Europejski zatwierdził we wtorek (26.03) unijną dyrektywę w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Czy dyrektywa ograniczy swobodę dostepu do treści, zamieszczanych w internecie? Kto na niej korzysta, a kto traci?
Audio
  • Dyrektywa o prawach autorskich w UE wzbudza sprzeczne emocje (Debata Jedynki)
W trakcie debaty nad dyrektywa o prawach autorskich niektórzy europosłowie wyrażali sprzeciw wobec artykuły 13
W trakcie debaty nad dyrektywa o prawach autorskich niektórzy europosłowie wyrażali sprzeciw wobec artykuły 13Foto: PAP/EPA/PATRICK SEEGER

Artykuł 13 dyrektywy postanawia, że wszystkie platformy internetowe - łącznie z tymi najmniejszymi - mają zapobiegać naruszaniu przez ich użytkowników praw autorskich, odnoszących się do udostępnianych w sieci materiałów tekstowych czy dźwiękowych. Wymagać to będzie stosowania skutecznych technologii rozpoznawania treści, co w praktyce oznacza sięganie po oprogramowanie selekcjonujące.

Rozwiązania te krytykują użytkownicy internetu wskazując, że programy filtrujące są podatne na usterki oraz na ataki hakerskie, a konieczność uzyskiwania przez usługodawców licencji na publikowanie tekstów prasowych poważnie ograniczy swobodę informowania.

Niemiecka gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung" napisała, że rezygnacja Niemiec z wyłączenia małych firm spod unijnej dyrektywy dotyczącej praw autorskich to być może cena za poparcie Francji dla dyrektywy gazowej w formie zezwalającej na budowę gazociągu Nord Stream 2.

Jagna Marczułajtis z PO deklaruje, że osobiście głosowałaby przeciwko artykułowi 13. To, że część europosłów Platformy głosowała za, a część przeciwko dyrektywie tłumaczy tym, że wśród parlamentarzystów nie było dyscypliny partyjnej. - Eurodeputowani mogli tak zagłosować wedle swojego uznania - mówi.

Zbigniew Kuźmiuk z PiS wyraża pogląd, że głosujący za dyrektywą w istocie obronili interesy niemieckie. Nawiązując zaś do artykułu w FAZ uważa, że jeśli Niemcy i Francja porozumieją się w jakiejś sprawie to zawsze ją przeforsują. Wskazuje, że proces legislacyjny się skończył. - Kraje członkowskie będą zobowiązane, żeby w ciągu dwóch lat wprowadzić to do swojego porządku prawnego - wyjaśnia. Jego zdaniem, nie mają już pola manewru i muszą napisać prawo zgodnie z dyrektywą.

Norbert Kaczmarczyk z Kukiz 15 uważa, że polscy europosłowie powinni działać w interesie polskich obywateli, a przede wszystkim swobód w internecie. - Jeżeli ja słyszę o dealu francusko-niemieckim i pomocy polskich europarlamentarzystów w osiągnięciu tego porozumienia, to ja się pytam co ci ludzie tam robią, kogo reprezentują - mówi poseł.

Jacek Żalek z Porozumienia zastanawia się, czy kultura wolnego przekazu, do którego się przyzwyczailiśmy w internecie, będzie owocowała tym, że mieszkańcy Unii Europejskiej będą się domagać, żeby ich wolność była przedkładana nad interesami koncernów. - Informacja dzisiaj, to tak naprawdę towar handlowy - przypomina.

Kto najbardziej skorzysta na wprowadzeniu dyrektywy w życie? Czy rzeczywiście najbardziej domagali się jej artyści? Jak będzie wyglądał też dostęp do internetu?

Posłuchaj całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Antoni Trzmiel

Goście: Jagna Marczułajtis (posłanka PO), Zbigniew Kuźmiuk (europoseł PiS), Norbert Kaczmarczyk (poseł Kukiz'15 ), Jacek Żalek (Porozumienie)

Data emisji: 27.03.2019

Godzina emisji: 18.05

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Posłanka PiS ws. ACTA2: wolność słowa ważniejsza od interesów wydawców

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 08:41
- Głosowanie nad ACTA2 pokazuje, że bardzo ważne jest, kogo Polska ma w PE. Nie można traktować majowych eurowyborów wyłącznie jako prekampanii do wyborów jesiennych - mówiła w "Sygnałach dnia" Joanna Lichocka (PiS).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert o ACTA2: jest niebezpieczeństwo, że treści będą blokowane

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 13:04
- Jeżeli przywołujemy kwestie związane z filtracją treści, to faktycznie jest takie niebezpieczeństwo, że w skrajnej postaci, lub wynikającej z braku narzędzi, braku wiedzy, niepewności i też pewnej analizy ryzyka, te treści będą blokowane - mówił na antenie radiowej Jedynki mec. Tomasz Osiej, ekspert Ministerstwa Cyfryzacji. 
rozwiń zwiń