X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Solidarność" ma swoją koncepcję świętowania 4 czerwca

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 19:30
Trwa spór w sprawie organizacji obchodów 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 roku. W planach władz Gdańska było między innymi podpisanie Deklaracji Wolności i Solidarności właśnie na Placu Solidarności. Związek "Solidarność" ma jednak inne plany.
Audio
  • Debata o obchodach rocznicy 4 czerwca (Debata Jedynki)
Aleksandra Dulkiewicz (L) i Karol Guzikiewicz (P)
Aleksandra Dulkiewicz (L) i Karol Guzikiewicz (P)Foto: PAP/Adam Warżawa

Otrzymał pozwolenie wojewody pomorskiego na zorganizowanie cyklicznych obchodów właśnie w tym miejscu. Prezydent Gdańska nie zgadza się z decyzją wojewody pomorskiego. Aleksandra Dulkiewicz pisze listy do wojewody i wzywa do zmiany decyzji. Tym samym walczy o to, by w tymże miejscu tegoż dnia odbył się wiec z Donaldem Tuskiem i Lechem Wałęsą w roli głównej.

Karol Guzikiewicz z "Solidarności" Stoczni Gdańskiej tłumaczy dlaczego związek wystąpił o zgodę na organizacje cyklicznych obchodów. Podkreśla, że nie chodzi tylko o datę 4 czerwca. Do tej pory mieli pozwolenie jedynie na trzy terminy, czyli 13 grudnia (1981), 16 grudnia (1980) i 31 sierpnia (1980). Wystąpili jeszcze o pięć dat. Te daty to 10 kwietnia, 3 maja, 4 czerwca, 14 sierpnia i 11 listopada.

Andrzej Rozpłochowski, były opozycjonista, krytykuje apel Lecha Wałęsy, aby związek przestał się nazywać "Solidarność". Zastanawia się, na czyje zlecenia działa Lech Wałęsa i sugeruje, że były prezydent w dalszym ciągu zachowuje się jak agent.

Andrzej Kołodziej, były opozycjonista, wspomina, jak w latach 80. został wyrzucony z Polski razem z Kornelem Morawieckim. Też sformułował wiele zarzutów pod adresem Lecha Wałęsy.

Ryszard Majdzik, działacz antykomunistycznej "Solidarności", uważa, że w Magdalence dokonano zdrady narodu polskiego, zdrady walki "Solidarności" o wolność i niepodległość Polski.

Co uczestnicy debaty sądzą o Lechu Wałęsie i Okrągłym stole? Jaki mają stosunek do propozycji odebrania trzynastej emerytury osobom zatrudnionym w PRL-u w organach Służby Bezpieczeństwa?

Posłuchaj całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Michał Rachoń

Goście: Karol Guzikiewicz (wiceprzewodniczący komisji zakładowej NSZZ "Solidarność" Stoczni Gdańskiej), Andrzej Rozpłochowski (działacz opozycji w okresie PRL i jeden ze współtwórców śląskiej "Solidarności"), Andrzej Kołodziej (sygnatariusz Porozumień Sierpniowych, działacz "Solidarności" oraz "Solidarności Walczącej", Ryszard Majdzik (działacz opozycji niepodległościowej w okresie PRL)

Data emisji: 2.04.2019

Godzina emisji: 18.05

ag
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Okrągły Stół – przedmiot sporów politycznych

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 07:00
Rozmowy Okrągłego Stołu rozpoczęły się 6 lutego 1989 w gmachu Urzędu Rady Ministrów przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Idea ich zorganizowania zrodziła się 31 sierpnia 1988 podczas spotkania gen. Czesława Kiszczaka z Lechem Wałęsą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Krupka (PiS): obchody 4 czerwca powinna organizować "Solidarność"

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2019 19:41
- "Solidarność" była fenomenem w skali światowej. Dziwi mnie, gdy pan Lech Wałęsa próbuje w pewnym sensie zawłaszczać ten ruch - powiedziała Anna Krupka z Prawa i Sprawiedliwości. Posłanka oraz wiceminister sportu i turystyki odniosła się w ten sposób do sporu wokół obchodów 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku.
rozwiń zwiń