"Solidarność" ma swoją koncepcję świętowania 4 czerwca

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 19:30
Trwa spór w sprawie organizacji obchodów 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 roku. W planach władz Gdańska było między innymi podpisanie Deklaracji Wolności i Solidarności właśnie na Placu Solidarności. Związek "Solidarność" ma jednak inne plany.
Audio
  • Debata o obchodach rocznicy 4 czerwca (Debata Jedynki)
Aleksandra Dulkiewicz (L) i Karol Guzikiewicz (P)
Aleksandra Dulkiewicz (L) i Karol Guzikiewicz (P)Foto: PAP/Adam Warżawa

Otrzymał pozwolenie wojewody pomorskiego na zorganizowanie cyklicznych obchodów właśnie w tym miejscu. Prezydent Gdańska nie zgadza się z decyzją wojewody pomorskiego. Aleksandra Dulkiewicz pisze listy do wojewody i wzywa do zmiany decyzji. Tym samym walczy o to, by w tymże miejscu tegoż dnia odbył się wiec z Donaldem Tuskiem i Lechem Wałęsą w roli głównej.

Karol Guzikiewicz z "Solidarności" Stoczni Gdańskiej tłumaczy dlaczego związek wystąpił o zgodę na organizacje cyklicznych obchodów. Podkreśla, że nie chodzi tylko o datę 4 czerwca. Do tej pory mieli pozwolenie jedynie na trzy terminy, czyli 13 grudnia (1981), 16 grudnia (1980) i 31 sierpnia (1980). Wystąpili jeszcze o pięć dat. Te daty to 10 kwietnia, 3 maja, 4 czerwca, 14 sierpnia i 11 listopada.

Andrzej Rozpłochowski, były opozycjonista, krytykuje apel Lecha Wałęsy, aby związek przestał się nazywać "Solidarność". Zastanawia się, na czyje zlecenia działa Lech Wałęsa i sugeruje, że były prezydent w dalszym ciągu zachowuje się jak agent.

Andrzej Kołodziej, były opozycjonista, wspomina, jak w latach 80. został wyrzucony z Polski razem z Kornelem Morawieckim. Też sformułował wiele zarzutów pod adresem Lecha Wałęsy.

Ryszard Majdzik, działacz antykomunistycznej "Solidarności", uważa, że w Magdalence dokonano zdrady narodu polskiego, zdrady walki "Solidarności" o wolność i niepodległość Polski.

Co uczestnicy debaty sądzą o Lechu Wałęsie i Okrągłym stole? Jaki mają stosunek do propozycji odebrania trzynastej emerytury osobom zatrudnionym w PRL-u w organach Służby Bezpieczeństwa?

Posłuchaj całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Michał Rachoń

Goście: Karol Guzikiewicz (wiceprzewodniczący komisji zakładowej NSZZ "Solidarność" Stoczni Gdańskiej), Andrzej Rozpłochowski (działacz opozycji w okresie PRL i jeden ze współtwórców śląskiej "Solidarności"), Andrzej Kołodziej (sygnatariusz Porozumień Sierpniowych, działacz "Solidarności" oraz "Solidarności Walczącej", Ryszard Majdzik (działacz opozycji niepodległościowej w okresie PRL)

Data emisji: 2.04.2019

Godzina emisji: 18.05

ag
Czytaj także

Okrągły Stół – przedmiot sporów politycznych

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 05:20
Rozmowy Okrągłego Stołu rozpoczęły się 6 lutego 1989 w gmachu Urzędu Rady Ministrów przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Idea ich zorganizowania zrodziła się 31 sierpnia 1988 podczas spotkania gen. Czesława Kiszczaka z Lechem Wałęsą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Krupka (PiS): obchody 4 czerwca powinna organizować "Solidarność"

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2019 19:41
- "Solidarność" była fenomenem w skali światowej. Dziwi mnie, gdy pan Lech Wałęsa próbuje w pewnym sensie zawłaszczać ten ruch - powiedziała Anna Krupka z Prawa i Sprawiedliwości. Posłanka oraz wiceminister sportu i turystyki odniosła się w ten sposób do sporu wokół obchodów 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku.
rozwiń zwiń