X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wyzwania stojące przed NATO i Polską

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 19:24
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych w Waszyngtonie powiedział, że 29 członków Sojuszu czekają nowe wyzwania. Zaliczył do nich rosyjską agresję, masowe migracje i niebezpieczeństwa związane z nowymi technologiami.
Audio
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo (L) i Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg (P) podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Waszyngtonie z okazji 70. rocznicy utworzenia Sojuszu
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo (L) i Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg (P) podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Waszyngtonie z okazji 70. rocznicy utworzenia SojuszuFoto: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Bożena Kamińska z PO przyznaje, że obawy związane z postępowaniem Rosji nie są płonne, czego najlepszym dowodem jest aneksja Krymu. Ale krytykuje przy tym nieadekwatną - jej zdaniem - reakcję na to wydarzenie krajów Zachodu. - Ta reakcja z zewnątrz nie była taka stanowcza, jakby się Ukraina spodziewała - mówi posłanka. Przypomina, że wcześniej Rosja dokonała aneksji Osetii i Abchazji. Wszystkie te działania skutecznie blokują przyjęcie Gruzji i Ukrainy do NATO, bo Sojusz ma zasadę, że nie przyjmuje państw zaangażowanych w konflikty terytorialne.

Paweł Szramka z Kukiz’15 przypomniał oświadczenie Władimira Putina, że największą geopolityczną katastrofą XX wieku był rozpad ZSRR i marzy mu się powrót tego imperium. - Dlatego NATO jest tak istotne i jego rola jest nie do przecenienia - mówi poseł. Bo w jego ocenie Rosja jest dla Polski zagrożeniem.

Michał Jach z PiS potwierdza, że rządzący mają pełną świadomość zagrożeń płynących ze strony rosyjskiej. Uważa jednak, że obecność NATO-wskich żołnierzy w Polsce, obecność Amerykanów, budowa magazynów sprzętu wojskowego daje Rosji jednoznaczny sygnał, że Polska jest ważnym elementem. - Ja się bałem, że będzie  jeszcze jak kilka lat temu, że tu nie było ani jednego zachodniego żołnierza - mówi poseł.

Z rozmowy o NATO debata szybko skręciła na temat zakupów uzbrojenia dla polskiej armii i jej stanu.

Posłuchaj całej debaty.

-----------
Pakt Północnoatlantycki zawarło w 1949 roku 12 państw: USA, Kanada, Belgia, Dania, Francja, Islandia, Włochy, Luksemburg, Holandia, Norwegia, Portugalia i Wielka Brytania. W 1952 roku dołączyły Grecja i Turcja, a w 1955 roku Republika Federalna Niemiec. Obecnie liczy 29 członków.
Powstanie NATO było odpowiedzią Zachodu na opuszczenie żelaznej kurtyny w Europie i zagrożenie ze strony ZSRR. Po zakończeniu zimnej wojny sojusz zaadaptował się do nowej sytuacji, ale 70. urodziny obchodzi w klimacie obaw o przyszłość.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Grzegorz Jankowski

Goście: Bożena Kamińska (PO), Paweł Szramka (Kukiz’15), Michał Jach (PiS, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej)

Data emisji: 4.04.2019

Godzina emisji: 18.05

ag
Zobacz więcej na temat: NATO rocznica
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Parasol ochronny działa. 20 lat Polski w NATO

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 11:08
20 lat temu Polska wstąpiła do struktur Paktu Północnoatlantyckiego. - To było wydarzenie, które faktycznie oznaczało koniec podziału Europy - powiedział profesor Piotr Grochmaslki, który był gościem audycji "Puls Świata".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Państwa bałtyckie świętują rocznicę przystąpienia do NATO. "Czujemy silne wsparcie naszych sojuszników"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 06:53
Piętnaście lat temu Litwa, Łotwa i Estonia dołączyły do NATO. Politycy i komentatorzy zgodnie podkreślają, że Sojusz gwarantuje krajom bałtyckim ochronę i bezpieczeństwo przed Rosją. Wszystkie trzy państwa inwestują w modernizację swoich sił wojskowych oraz infrastrukturę. 
rozwiń zwiń