Byli prezesi mają różne oceny pasków w TVP

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2019 19:18
Według analizy Rady Języka Polskiego, 75 proc. spośród nieco ponad 300 "pasków" pokazanych w głównym wydaniu "Wiadomości" TVP w latach 2016-2017 nie pełniło funkcji informacyjnej, tylko perswazyjną, kreacyjną i ekspresywną. Byli prezesi telewizji publicznej różnie oceniają tę konkluzję.
Audio
  • Byli prezesi mają różne oceny pasków w TVP (Debata Jedynki)
Siedziba TVP
Siedziba TVPFoto: Shutterstock

Działająca przy Polskiej Akademii Nauk Rada Języka Polskiego, zgodnie ze swoim ustawowym obowiązkiem, w połowie marca przekazała marszałkowi Sejmu sprawozdanie o stanie ochrony języka polskiego. Nowy raport dotyczy lat 2016-2017, zajęto się w nim wyłącznie tzw. "paskami" w głównym wydaniu "Wiadomości" TVP, czyli komunikatami na belce u dołu ekranu zapowiadającymi materiały reporterskie. Dlaczego wybrano taki temat? Rada postanowiła sprawdzić, czy te komunikaty spełniają wymogi Ustawy o języku polskim, zwłaszcza zapis stanowiący, że TVP jako nadawca publiczny "stwarza warunki do właściwego rozwoju języka jako narzędzia międzyludzkiej komunikacji".

Bronisław Wildstein uważa, że błędem było analizowanie przekazu tylko jednego nadawcy. - Wybiórczo krytykuje się jednego nadawcę, a tych nadawców jest dużo więcej. Gdyby ich zestawić, porównywać, to wtedy można mieć jakiś obraz - mówi były prezes TVP. Uważa, że Rada powinna zajmować się poprawnością języka, a w tym przypadku zajęła się poprawnością standardów przekazów w mediach.

Juliusz Braun nie zgadza się z tą opinią, mówi, że Rada zajęła się bardzo ważnym tematem z punktu widzenia jej ustawowych zadań. - Dotyczy ochrony języka, nie w sensie poprawności, ortografii, gramatyki, tylko ochrony języka, jako narzędzia komunikacji między ludźmi - wyjaśnia były prezes. Wskazuje, że w tym przypadku telewizja publiczna ma szczególne zadania, jako medium trafiające do wielu osób. Uważa, że raport jest rzetelny i obiektywny.

Marek Markiewicz jest zadowolony, że do badania doszło, ale uważa to badanie za wybiórcze. Zwraca uwagę, że zgodnie z artykułem 18 (Ustawy o radiofonii i telewizji - dop. red.) obowiązek dbania o język komunikacji dotyczy wszystkich nadawców, a nie tylko telewizji publicznej. - Po drugie takie badanie, które jest wyrwane z kontekstu walki politycznej, a w toku tej walki dokonywano badania, nie sprawdzając, jak język polityków się tworzy - mówi.

Posłuchaj całej debaty, podczas której jej uczestnicy mówili również o dziennikarskich standardach.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Marek Mądrzejewski

Goście: Bronisław Wildstein (publicysta, były prezes TVP), Marek Markiewicz (były p. o. prezesa TVP, adwokat, pierwszy przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji), Juliusz Braun (były prezes TVP, członek Rady Mediów Narodowych)

Data emisji: 5.04.2019

Godzina emisji: 18.05

ag


 

 

Czytaj także

Teresa Bochwic z KRRiT: "Powiedzenie, że przekaz jest stronniczy, niewiele znaczy"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 18:59
Nowoczesna złożyła skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na TVP S.A., m.in. w związku z „akceptacją dla mowy nienawiści” i „świadomym rozpowszechnianiem nieprawdziwych informacji”. – To bardzo ogólnikowe stwierdzenia – komentowała w Polskim Radiu 24 Teresa Bochwic, zastępca przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
rozwiń zwiń