Politycy o strajku nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 19:48
Uczniowie niektórych szkól apelują do nauczycieli, żeby zawiesili strajk na czas matur. W piątek prezydium zarządu głównego ZNP podjęło uchwałę, w której zdecydowało kontynuować strajk i wystąpić do Prezesa Rady Ministrów o natychmiastowe podjęcie rozmów z udziałem mediatora zewnętrznego. Przedstawiciele nauczycielskiego związku nie wykluczają, że protest będzie kontynuowany w czasie matur.
Audio
  • Strajk nauczycieli a zbliżające się matury (Debata Jedynki)
Prezes ZNP Sławomir Broniarz (C) oraz wiceprezesi Grzegorz Gruchlik (L) i Krzysztof Baszczyński (P)
Prezes ZNP Sławomir Broniarz (C) oraz wiceprezesi Grzegorz Gruchlik (L) i Krzysztof Baszczyński (P)Foto: PAP/Marcin Obara

Izabela Kloc z PiS odbiera strajk nauczycieli, jako ewidentną walkę z rządem Prawa i Sprawiedliwości. - Walkę wytoczył pan Broniarz, który jest zbrojnym ramieniem Platformy Obywatelskiej, Koalicji Europejskiej można tak powiedzieć - ocenia posłanka. Zarzuca Koalicji, że zamiast przedstawić konstruktywny program na wybory do Parlamentu Europejskiego zafundowała Polakom spektakl w postaci strajku nauczycieli.

Agnieszka Ścigaj z Kukiz’15 zwraca uwagę, że wśród strajkujących są tacy, którzy nie należą do ZNP, ani nie starają się być politykami, tylko mówią o problemie. - A problem, który ich dotyka dotyczy przede wszystkim płac, które są żenująco niskie, ale też frustracji i stresu związanego z tym, że przechodzili reformę, zmianę techniczną związaną z likwidacją gimnazjów - mówi posłanka. Zauważa, że brak jest dialogu z nauczycielami.

Jacek Protas z PO uważa, że nauczyciele są perfidnie poniżani i pomijani przez minione trzy lata. - Fatalnie przeprowadzona reforma oświaty wywołała wielki chaos - ocenia poseł. Jego zdaniem, nauczyciele walczą o godność zawodu, o to żeby mogli normalnie żyć i tak jak inne grupy społeczne mogli odczuwać wzrost gospodarczy, którego Polska doświadcza przez ostatnie lata.

Kamil Bortniczuk z Porozumienia jest zdania, że scenariusz, z jakim mamy obecnie do czynienia został napisany już dawno. - Polacy mają myśleć, że w szkolnictwie dochodzi do chaosu - mówi poseł. I podaje poszlaki, które mają uwiarygodnić jego tezę.

Posłuchaj całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Grzegorz Jankowski

Goście: Izabela Kloc (PiS), Agnieszka Ścigaj (Kukiz’15), Jacek Protas (PO), Kamil Bortniczuk (Porozumienie)

Data emisji: 15.04.2019

Godzina emisji: 18.05

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Strajk nauczycieli. Komentarze ekspertów radiowej Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 09:44
Odpowiadając na pytanie podczas konferencji prasowej o to, czy w związku ze strajkiem "matury są zagrożone", prezes ZNP Sławomir Broniarz odpowiedział: "moim zdaniem, tak". Poinformował też, że związek chce wystąpić do prezesa Rady Ministrów o natychmiastowe podjęcie rozmów z udziałem mediatora zewnętrznego. Do protestu nauczycieli w radiowej Jedynce odnieśli się eksperci: prof. Antoni Kamiński (PAN), dr Bartosz Rydliński (UKSW) oraz Zbigniew Lazar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Sasin: jest pomysł na kolejne tury negocjacji ws. oświaty

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 07:58
- Jest pomysł na kolejne tury negocjacji z nauczycielskimi związkami zawodowymi. Tymczasem Związek Nauczycielstwa Polskiego twardo stoi przy swoich propozycjach i nie chce ustąpić. Pytanie, w co gra ZNP? - mówił w "Sygnałach dnia" o strajku nauczycieli Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z czym polscy uczniowie mają największy problem na egzaminach?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 13:28
- Piętą achillesową była i pozostaje kwestia precyzji języka w rozumieniu ortografii i interpunkcji - powiedział w audycji "W samo południe" Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, o wiedzy uczniów przystępujących do egzaminów i ich wynikach. 
rozwiń zwiń