X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kolejna reforma OFE. Co z emeryturami?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 19:09
Likwidacja OFE staje się faktem. Zgodnie z propozycją rządu, w 2020 roku aktywa zgromadzone w otwartych funduszach emerytalnych zostaną domyślnie przekazane na indywidualne konta emerytalne (IKE).
Audio
  • Co z emeryturami po kolejnej reformie OFE? (Debata Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Posiadacze OFE będą mogli jednak zmienić ten automatyczny zapis i zdecydować o przeniesieniu oszczędności emerytalnych na subkonto w ZUS. Wybór nie jest oczywisty, gdy spojrzymy na osiągane przez OFE zyski i porównamy z waloryzacją w ZUS. Rząd Prawa i Sprawiedliwości tłumaczy, że w ten sposób oddaje Polakom ich oszczędności, ponieważ są to ich prywatne pieniądze.

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego nadszedł koniec najbardziej nieudanego eksperymentu ostatniego 30-lecia. Polegało to na przekazywaniu części składek, które są daniną publiczną, czymś na kształt podatku, podmiotom prywatnym. - To rzecz, oględnie mówiąc, samo w sobie skandaliczne, a jeszcze w dodatku te podmioty, żeby zarobić te pieniądze pożyczały państwo kupując obligacje - mówi ekonomista.

Joanna Augustynowska z PO zastanawia się, na ile nowy pomysł będzie rozwiązaniem problemów emerytalnych. W jej odczuciu propozycja rządu Mateusza Morawieckiego zawiera dwa poważne błędy. - To nie są prywatne pieniądze i mówienie, że teraz odda się ludziom to, co nakradła Platforma jest jednym wielkim kłamstwem - mówi posłanka. Zwraca uwagę, że przy przeniesieniu środków z OFE do IKE powstaje tzw. podatek przekształceniowy, więc 15 procent trzeba będzie od razu oddać państwu.

Teresa Wargocka z PiS podkreśla, że rząd myśli o tym, żeby potrzeby emerytalne Polaków były zasilane z różnych źródeł, a świadczenia były wyższe niż wynikałoby to z emerytur ZUS-owskich i emerytur kapitałowych. - Jest potrzeba, żeby tworzyć nowe programy i do nich należy właśnie IKE - mówi posłanka. Wskazuje, że takie emerytury już są, to trzeci filar, tylko mało popularny.

Grzegorz Długi z Kukiz'15 ocenia, że mała popularność dodatkowych programów emerytalnych wynika z tego, że ludzie nie mają zaufania do władzy i boją się, że kolejna ekipa odwróci programy i stracą pieniądze. - Obywatel, który w 1999 roku miał w OFE 50 tysięcy złotych, po tym, co z OFE zrobiła PO, a teraz robi PiS będzie miał 24 tysiące - wylicza poseł. A to nie jest taka sama wartość jak w 1999 roku.

Czy przekształcenie OFE to złodziejstwo? Jak funkcjonuja Pracownicze Plany Kapitałowe?

Posłuchaj całej debaty

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Grzegorz Jankowski

Goście: Teresa Wargocka (PiS), Joanna Augustynowska (PO), Grzegorz Długi (Kukiz'15), Witold Modzelewski (Narodowa Rada Rozwoju)

Data emisji: 18.04.2019

Godzina emisji: 18.05

ag
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak