W jaki sposób zakończyć strajk nauczycieli?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 19:02
Nauczycielski strajk trwa już trzeci tydzień, budzi skrajne emocje i interpretacje. Zdaniem jednych, podle wynagradzani i zdesperowani nauczyciele wybrali strajk, bo nie widzieli innej drogi skutecznej walki o słusznie należące się im podwyżki. Według innych, to zamierzone działanie na czas kampanii wyborczej a nauczyciele angażując się politycznie wzięli dzieci za swoich zakładników. 
Audio
  • W jaki sposób zakończyć strajk nauczycieli? (Debata Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: T.Baranski/PR

Bez względu na moralną ocenę sytuacji w tej chwili stoimy przed jednym zasadniczym pytaniem: jak ten strajk zakończyć, by strony sporu wyszły z niego z twarzą, a dzieci i młodzież nie płaciły już dłużej za ten konflikt? Jak ustrzec młodzież przed najgorszymi skutkami strajku, jeśli według zapowiedzi szefa ZNP strajk nadal będzie trwać? O tym debatowali goście Jedynki.

Rząd PiS gwarantuje, że mimo strajku matury odbędą się i proponuje błyskawiczną nowelizację prawa oświatowego. Jaka jest istota tych zmian? – Projekt przewiduje, że w przypadku braku rady klasyfikacyjnej, która umożliwiłaby wydanie świadectwa maturzystom, taką klasyfikację mógłby wykonać dyrektor szkoły lub wskazany przez niego nauczyciel, ewentualnie organ samorządu terytorialnego – tłumaczył Dariusz Piontkowski z PiS.

26 kwietnia mają rozpocząć się obrady okrągłego stołu ws. sytuacji w oświacie. Zdaniem Krystyny Szumilas, minister edukacji narodowej za rządów PO-PSL, to nieodpowiednia forma rozmowy ze środowiskami nauczycielskimi. Jej zdaniem rządowi Mateusza Morawieckiego nie zależy na rozwiązaniu tego konfliktu. – Okrągły stół na Stadionie Narodowym to farsa z debaty, a losowanie ludzi, którzy mają brać udział w tej debacie to tragiczne posunięcie tego rządu – powiedziała i przywołała przykład Włoch, gdzie tamtejszy rząd, stojąc w obliczu zagrożenia strajkiem nauczycieli, przez całą noc rozmawiał z przedstawicielami oświaty, by zażegnać konflikt.

Zdaniem Wojciecha Starzyńskiego ta cała sytuacja uderza w nauczycieli, ale też źle o nich świadczy. – Piłeczka jest pomiędzy nauczycieli a resztą społeczeństwa. Dobrze by było, żeby nauczyciele wreszcie to zrozumieli, bo inaczej strzelają gola do własnej bramki – przyznał.

- Wydaje mi się, że ci, którzy uczestniczą w tym sporze, chyba nie mają świadomości, jak się dokonuje klasyfikacji uczniów. Problem polega na tym, że istnieją różne wskaźniki oceny kompetencji uczniów, a urzędnik nie jest w stanie dotrzeć do tych niuansów – powiedział Józef Brynkus z Kukiz’15.  

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Marek Mądrzejewski

Goście: Józef Brynkus (Kukiz’15), Krystyna Szumilas (była minister edukacji narodowej), Dariusz Piontkowski (wiceprzewodniczący sejmowej komisji edukacji i nauki młodzieży), Wojciech Starzyński (prezes zarządu fundacji Rodzice szkole)

Data emisji: 24.04.2019

Godzina emisji: 18.05

abi/kh

Czytaj także

Politycy podzieleni w sprawie przystąpienia do strefy euro

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 19:35
Podczas konwencji PiS w Lublinie w ubiegłą sobotę (13.04) Jarosław Kaczyński powiedział, że Polska nie może teraz wprowadzić europejskiej waluty, ponieważ byłoby to dla niej niekorzystne. Wtedy również podkreślał, że nasz kraj przyjmie euro wtedy, kiedy będzie to w interesie Polski.
rozwiń zwiń