X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bilans 15 lat członkostwa w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 18:47
Przyjęcie 1 maja 2014 roku do Unii Europejskiej 10 państw, w tym Polski ostatecznie zamknęło pojałtański podział Europy. Jedno jest pewne. Polska na członkostwie w Unii zyskała finansowo. Po odjęciu wpłaconych składek pozostaje ok. 110 miliardów euro zysku netto.
Audio
  • Bilans zysków i strat z człoknostwa Polski w Unii Europejskiej (Debata Jedynki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Positiffy

Kosma Złotowski z PiS wskazuje, że to są fundusze spójności. - Dzięki tym funduszom można było w Polsce zbudować nowe drogi i w ogóle wiele inwestycji poczynić - mówi europoseł. Zastrzega, że to nie wszystko. Drugą rzeczą jest zbliżenie z krajami Europy Zachodniej, na którym Polsce zależało do 1939 roku. Zaś trzecia - według niego - rzeczą jest strefa Schengen i ruch bezwizowy, co ułatwia kontakty, a przede wszystkim prowadzenie działalności gospodarczej.

Izabela Leszczyna z PO uważa, że ze wstąpienia do UE wynikają same zalety. - Ja przynajmniej wad nie widzę - mówi posłanka. Jej zdanie, przez ostatnie cztery lata Polska jest najgorszym uczniem w Unii i siedzi w przysłowiowej oślej ławce. Wyjaśnia, jak tworzy się unijny budżet i kto ma wpływ na jego podział.

Grzegorz Długi z Kukiz’15 wskazuje, że wstąpienie do Unii było wyborem cywilizacyjnym i nie weszliśmy z myślą o pieniądzach. - Bo jeżeli weszliśmy po to, aby rękę wyciągać, garnuszek podstawiać, to ja dziękuję za taką Unię, nie jestem zainteresowany - deklaruje poseł. Podkreśla, że środki, które otrzymujemy z Unii mają wyrównywać nasze straty wynikające z członkostwa, choćby z całkowitego otwarcia rynku i likwidacji barier handlowych, co zaowocowało utrata przez skarb państwa dochodów z ceł, podatków i różnych opłat.

Jakie są zyski z przyłączenia się do Wspólnoty, jakie pojawiają się obawy i jakich zmian powinno się dokonać w funkcjonowaniu w Unii?

Posłuchaj całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Marek Mądrzejewski

Goście: Izabela Leszczyna (PO), Grzegorz Długi (Kukiz’15), Kosma Złotowski (PiS)

Data emisji: 29.04.2019

Godzina emisji: 18.05

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister Jerzy Kwieciński: przyciągamy inwestycje z nowymi technologiami

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 13:06
- Wiele krajów zazdrości nam inwestycji zagranicznych. Zazdroszczą nam nie tylko ich poziomu, ale przede wszystkim jakości - powiedział Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju. Jak stwierdził, skończyliśmy z takim podejściem do inwestycji jak 10-15 lat temu, gdy de facto dochodziło do sprzedaży przedsiębiorstw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Zgorzelski: nie spodziewam się szału frekwencyjnego w wyborach do PE

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 13:11
- Towarzyszę "jedynce" w okręgu mazowieckim - Jarosławowi Kalinowskiemu - w różnych spotkaniach z wyborcami. Po rozmowach z ludźmi widać, że te wybory nie cieszą się taką popularnością jak wybory do parlamentu krajowego - mówił w audycji "W samo południe" Piotr Zgorzelski, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Dębicz: nie można oddzielać kultury polskiej od europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 15:12
Aleksander Dębicz skomponowal i zagrał utwór "The Union", który jest połączeniem "Mazurka Dąbrowskiego" i "Ody do radości". Utwór został skomponowany z okazji 15. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i ma podkreślać ścisły związek Polski z Europą.
rozwiń zwiń