Bilans 15 lat członkostwa w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 18:47
Przyjęcie 1 maja 2014 roku do Unii Europejskiej 10 państw, w tym Polski ostatecznie zamknęło pojałtański podział Europy. Jedno jest pewne. Polska na członkostwie w Unii zyskała finansowo. Po odjęciu wpłaconych składek pozostaje ok. 110 miliardów euro zysku netto.
Audio
  • Bilans zysków i strat z człoknostwa Polski w Unii Europejskiej (Debata Jedynki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Positiffy

Kosma Złotowski z PiS wskazuje, że to są fundusze spójności. - Dzięki tym funduszom można było w Polsce zbudować nowe drogi i w ogóle wiele inwestycji poczynić - mówi europoseł. Zastrzega, że to nie wszystko. Drugą rzeczą jest zbliżenie z krajami Europy Zachodniej, na którym Polsce zależało do 1939 roku. Zaś trzecia - według niego - rzeczą jest strefa Schengen i ruch bezwizowy, co ułatwia kontakty, a przede wszystkim prowadzenie działalności gospodarczej.

Izabela Leszczyna z PO uważa, że ze wstąpienia do UE wynikają same zalety. - Ja przynajmniej wad nie widzę - mówi posłanka. Jej zdanie, przez ostatnie cztery lata Polska jest najgorszym uczniem w Unii i siedzi w przysłowiowej oślej ławce. Wyjaśnia, jak tworzy się unijny budżet i kto ma wpływ na jego podział.

Grzegorz Długi z Kukiz’15 wskazuje, że wstąpienie do Unii było wyborem cywilizacyjnym i nie weszliśmy z myślą o pieniądzach. - Bo jeżeli weszliśmy po to, aby rękę wyciągać, garnuszek podstawiać, to ja dziękuję za taką Unię, nie jestem zainteresowany - deklaruje poseł. Podkreśla, że środki, które otrzymujemy z Unii mają wyrównywać nasze straty wynikające z członkostwa, choćby z całkowitego otwarcia rynku i likwidacji barier handlowych, co zaowocowało utrata przez skarb państwa dochodów z ceł, podatków i różnych opłat.

Jakie są zyski z przyłączenia się do Wspólnoty, jakie pojawiają się obawy i jakich zmian powinno się dokonać w funkcjonowaniu w Unii?

Posłuchaj całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Marek Mądrzejewski

Goście: Izabela Leszczyna (PO), Grzegorz Długi (Kukiz’15), Kosma Złotowski (PiS)

Data emisji: 29.04.2019

Godzina emisji: 18.05

ag

Czytaj także

Minister Jerzy Kwieciński: przyciągamy inwestycje z nowymi technologiami

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 13:06
- Wiele krajów zazdrości nam inwestycji zagranicznych. Zazdroszczą nam nie tylko ich poziomu, ale przede wszystkim jakości - powiedział Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju. Jak stwierdził, skończyliśmy z takim podejściem do inwestycji jak 10-15 lat temu, gdy de facto dochodziło do sprzedaży przedsiębiorstw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Zgorzelski: nie spodziewam się szału frekwencyjnego w wyborach do PE

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 13:11
- Towarzyszę "jedynce" w okręgu mazowieckim - Jarosławowi Kalinowskiemu - w różnych spotkaniach z wyborcami. Po rozmowach z ludźmi widać, że te wybory nie cieszą się taką popularnością jak wybory do parlamentu krajowego - mówił w audycji "W samo południe" Piotr Zgorzelski, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Dębicz: nie można oddzielać kultury polskiej od europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 15:12
Aleksander Dębicz skomponowal i zagrał utwór "The Union", który jest połączeniem "Mazurka Dąbrowskiego" i "Ody do radości". Utwór został skomponowany z okazji 15. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i ma podkreślać ścisły związek Polski z Europą.
rozwiń zwiń