Rząd przecina spekulacje - nie będzie wypłaty roszczeń

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 19:01
Prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki zapewnili, że Polska nie będzie wypłacała nikomu odszkodowań za mienie utracone w czasie wojny. Od pewnego czasu pojawiły się obawy, że uchwalona w USA ustawa 447 umożliwi organizacjom żydowskim domaganie się odszkodowań za mienie ofiar Holokaustu.
Audio
  • Czy Polska powinna zwrócić majątek ofiar Holokaustu? (Debata Jedynki)
od lewej: Michał Rachoń, Tomasz Rzymkowski, Andrzej Szejna, Witold Waszczykowski
od lewej: Michał Rachoń, Tomasz Rzymkowski, Andrzej Szejna, Witold WaszczykowskiFoto: Łukasz Kowalski/Polskie Radio

- Pamiętamy o tragicznych losach polskiego narodu w trakcie II wojny światowej, dlatego nie będzie zgody na wypłatę odszkodowań z naszej strony - napisał premier Mateusz Morawiecki. Znajdziemy odpowiednie formuły prawne i tak długo, jak będziemy odpowiadali za życie polityczne, to te regulacje, legislacja, którą my wdrożymy, nie będzie na pewno odpowiedzią na jakiekolwiek roszczenia z jakiejkolwiek strony. Nie pozwolimy na to – zaznaczył premier Morawiecki.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński jednoznacznie odniósł się do kwestii reparacji za II wojnę światową oraz kwestii roszczeń żydowskich dotyczących mienia bezspadkowego. - Przypisuje się nam niemieckie zbrodnie, rolę w trakcie II światowej dokładnie odwrotną od tej, którą odgrywaliśmy. Byliśmy pierwszymi, którzy stanęli do walki z bronią w ręku, a próbuje się z nas zrobić sojuszników Hitlera. Próbuje się stwierdzić, że Polska ma w związku z II wojną światową jakieś zobowiązania finansowe. Otóż proszę Państwa tak - są zobowiązania finansowe wobec Polski i wobec Polaków. Polska żadnych zobowiązań nie ma, zarówno z punktu widzenia prawa, jak i z punktu widzenia elementarnej moralności i przyzwoitości - mówił prezes 3 maja.

O bezpodstawności ewentualnych roszczeń w studiu Jedynki mówił były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski  , były minister spraw zagranicznych. Przypomniał, że jeszcze w prawie rzymskim obowiązywała zasada, że majątek tzw. bezspadkowy, czyli do którego nie można znaleźć spadkobierców przechodził na rzecz skarbu państwa. min ster uważa, ze obecną wrzawę wokół ewentualnych roszczeń wywołują niektóre niszowe środowiska, które chcą zaistnieć w kampanii wyborczej. - Ktoś wywołał pewną dyskusję w Polsce, ktoś zasiał jakieś żale, pretensje i obawy w Polsce, pojawiają się jakieś olbrzymie kwoty, które Polska rzekomo musiałby oddawać Izraelowi na przykład za mienie pożydowskie, mówi się o setkach euro, dolarów, czegokolwiek - mówi. Dlatego dla uspokojenia sytuacji prezes i premier wygłosili stosowne oświadczenia, żeby sprawę zamknąć.

Tomasz Rzymkowski z Kukiz'15 wyjaśnia, dlaczego jego ugrupowanie przedstawiło projekt ustawy, która do polskiego porządku prawnego ma wprowadzić szereg mechanizmów, które mają zabezpieczyć kraj przed tego rodzaju roszczeniami. Zaś sam problem istnieje od wielu lat. - Nam zależy przede wszystkim na tym, aby w tej sprawie umilkły wszelkie spekulacji i aby ustawa 447 nie rzutowała na relacje polsko-amerykańskie - mówi poseł.

Andrzej Szejna zauważa, że wszelkie takie spekulacje, dotyczące także Niemiec, pojawiają się zawsze w okolicach wyborów. Zauważa, że polska dyplomacja nie potrafiła doprowadzić do sytuacji, w której obecna administracja Stanów Zjednoczonych stałaby się sojusznikiem w rozmowach z Izraelem. - Wręcz przeciwnie, Stany Zjednoczone popierają Izrael, można powiedzieć na ślepo i ta rozmowa nie kończy się na poziomie partnerskim, tylko jesteśmy stawiani pod ścianą - mówi.

Posłuchaj całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Michał Rachoń

Goście: Witold Waszczykowski (poseł Pis, były minister spraw zagranicznych), Tomasz Rzymkowski (poseł Kukiz'15), Andrzej Szejna (Koalicja Europejska - SLD)

Data emisji: 7.05.2019

Godzina emisji: 18.05

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15): żaden polityk PiS nie odniósł się do naszego projektu ustawy anty-447

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2019 23:00
- Jeśli Prawo i Sprawiedliwość mówi serio, że jest przeciwne roszczeniom środowisk żydowskich, niech się zgodzi na naszą uchwałę, która zobowiązuje rząd do jednoznacznej narracji: "nie przyjmujemy żadnych roszczeń" - mówił w audycji "Sztuka słuchania" w Polskim Radiu 24 poseł Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Polska będzie musiała zwracać majątek ofiarom Holokaustu?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 19:17
Ustawa 477, która w Stanach Zjednoczonych przeszła cała ścieżkę legislacyjną i została podpisana przez prezydenta Donalda Trumpa zobowiązuje państwo amerykańskie do monitorowania procesu zwrotu majątków osobom, które były w Europie Środkowo-Wschodniej ofiarami Holokaustu.
rozwiń zwiń