X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bitwa w wojnie kulturowej czy atak na Kościół? Opinie po filmie Tomasza Sekielskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 19:49
Film dokumentalny autorstwa dziennikarza Tomasza Sekielskiego i jego brata Marka "Tylko nie mów nikomu" przedstawiający ofiary księży pedofilów skłania do refleksji nt. duchownych i przyszłości Kościoła katolickiego. Czy jest to atak na Kościół w cieniu zbilżających się wyborów? 
Audio
  • Bitwa w wojnie kulturowej czy atak na Kościół? (Debata Jedynki)
Michał Rachoń (L) i Tomasz Terlikowski (P). Pozostali uczestnicy debaty w studiach PR w Krakowie i Gdańsku
Michał Rachoń (L) i Tomasz Terlikowski (P). Pozostali uczestnicy debaty w studiach PR w Krakowie i GdańskuFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- Akt pedofilii dla dziecka to coś podobnego, jakby mu przetrącić kręgosłup. Dziecko, które uderzymy kijem baseballowym w kręgosłup będzie kaleką. Duchowo akt pedofilii jest takim kijem baseballowym, który łamie albo nadwyręża kręgosłup moralny. Ci ludzie cierpią całe życie. To jest potworność, jedna z największych zbrodni. Trzeba zrobić wszystko, żeby do tego nie dopuszczać i ten film może się do tego przyczynić. To może być jego dobre działanie - powiedział w "Debacie Jedynki" ks prof. Dariusz Oko. 

Z kolei bloger Dawid Mysior stwierdził, że celem filmu jest atak na Kościół i najłatwiej jest to ocenić po efekcie jaki wywołał. - Czuliśmy z żoną po tym filmie, że księża potrzebują wsparcia. Mamy kilkunastu przyjaciół księży i kilku z nich przepraszało za to wszystko co widzieliśmy w tym filmie. Oni czuli, że jest to atak w nich. Według mnie jest przygniatająca przewaga kapłanów, którzy umiłowali ludzi i są gotowi oddać za nich życie. Moja teza jest taka, że ten film bardzo ich zabolał, bo miał ich zaboleć - dodał.  

Tomasz Terlikowski zauważył natomiast, że problem nie leży po stronie twórcy, który jego zdaniem zrobił film nieobiektywny, tylko że hierarchowie Kościoła katolickiego odpowiednio nie zareagowali na problem szerzących się skandali seksualnych wśród duchownych. - Jeżeli ktoś wie, że w Polsce są skandale seksualne wśród księży, a biskupi to wiedzieli, bo te informacje do nich docierały, to powinni coś z tym zrobić, a nie zrobiono nic. Teraz dziennikarz wykorzystał przeciwko Kościołowi to, co Kościół przez lata tolerował - zaznaczył Terlikowski. 

Czy film przyczyni się do oczyszczenia Kościoła w Polsce?

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty. 

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Michał Rachoń  

Goście: ks. prof. Dariusz Oko (teolog, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie), Dawid Mysior (bloger), Tomasz Terlikowski (TV Republika)

Data emisji: 13.05.2019

Godzina emisji: 18.05

ans/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

500 lat po reformacji. "Konsekwencją są podziały między ludźmi"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 13:55
- Badania pokazują, że w Brazylii w latach 2015-16 ok. 9 mln wiernych odeszło z Kościoła katolickiego do różnych Kościołów protestanckich. Przy okazji 500-lecia reformacji warto zapytać o to, co się dzieje z chrześcijaństwem, szczególnie w wersji protestanckiej - mówi ks. prof. Andrzej Kobyliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: pedofilia w Kościele jest realnym problemem

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 13:42
- Pedofilia nie jest czymś z podręczników dewiacji seksualnych, tylko jest konkretem o zadziwiająco szerokiej skali. To jest wręcz demoniczne. Natomiast cały czas jest niechęć do przyjęcia tego do wiadomości - mówił w audycji "W samo południe" publicysta Tomasz Wiścicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bliżej siebie

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 09:00
Bliżej siebie czyli, jak spędzać ze sobą czas i dbać o relacje z najbliższymi?
rozwiń zwiń