Zagrożenie rosyjską dezinformacją w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 20:19
W cieniu zbliżających się wyborów do Europarlamentu media w całej Europie informują o tym, co można zaobserwować od wielu lat w różnych kampaniach wyborczych na świecie, czyli o próbach wpływu rosyjskich "aktorów", rosyjskich czynników, na trwającą kampanię wyborczą do PE. Na ile mamy z tym do czynienia w polskiej przestrzeni politycznej, informatycznej i informacyjnej?
Audio
  • Kampanie dezinformacyjne rosyjskich i prorosyjskich ośrodków medialnych (Debata Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: adike/Shutterstock.com

- Niewątpliwie priorytetem rosyjskiej polityki zagranicznej od wielu lat jest wypchnięcie Stanów Zjednoczonych z kontynentu europejskiego. Tak było podczas zimnej wojny i z tym samym zjawiskiem mamy do czynienia obecnie. Im silniejsze Stany Zjednoczone w Europie tym słabsza pozycja Rosji i mniejsze możliwości oddziaływania na kraje Unii Europejskiej - zaznacza w "Debacie Jedynki" Grzegorz Kuczyński. Gość dodaje również, że w przypadku Polski mamy do czynienia z działalnością dezinformacyjną w obszarze bezpieczeństwa energetycznego i że budowa "Baltic Pipe" może przyczynić się do redukcji uzależnienia Polski od rosyjskich węglowodorów. 

Kamil Basaj z "Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń" mówi, że każde działanie komunikacyjne przynosi efekt w bliższej lub dalszej przyszłości. - Działania komunikacyjne nie są tak efektywne, jeśli są pozbawione elementów środków aktywnych, chociażby działań w wymiarze fizycznym, opresji politycznej czy też kształtowania wrażenia o wydarzeniach np. próba destabilizacji relacji między Polską a USA i podbijanie tych wątków w sieciach społecznościowych - dodaje. 

Zdaniem prof. Przemysława Żurawskiego vel Grajewskiego Polska jest odporna na manipulacje rosyjskie. - Mam nadzieję, że Polacy są pokoleniowo odporni przez doświadczenie historyczne na tak proste manipulacje rosyjskie i zaproponowanie liczącym się odłamom polskiej opinii publicznej polityki prorosyjskiej w warunkach imperializmu rosyjskiego jest politycznie nieskuteczne, ale takie próby są - powiedział profesor na antenie radiowej Jedynki. 

Czy da się budować antyamerykanizm w Polsce? Zapraszamy do wysłuchania całej debaty. 

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Michał Rachoń 

Goście: Grzegorz Kuczyński (autor książki "Jak zabijają Rosjanie"), Kamil Basaj (Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń), prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski (Uniwersytet Łódzki)

Data emisji: 14.05.2019

Godzina emisji: 18.05

ans/kh

Czytaj także

Rosja jest gotowa do rozmów ws. pocisków średniego zasięgu INF

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2019 15:20
Rosja jest gotowa do rozmów o przedłużeniu traktatu o pociskach średniego zasięgu INF. Mówił o tym w czasie trwającej w Monachium dorocznej Konferencji Bezpieczeństwa rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. Chodzi o podpisany jeszcze w 1987 roku traktat między Stanami Zjednoczonymi a ówczesnym ZSRR, który zabrania używania tego typu pocisków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dojdzie do rosyjskiej ingerencji w kampanię przed eurowyborami?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 21:31
– Fakt prowadzenia przez Rosję działań informacyjnych wymierzonych w proces wyborczy nie powinien budzić wątpliwości – powiedział Kamil Basaj, szef Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń. W audycji "Spojrzenie na Wschód" rozmowa o tym, w jaki sposób i przez jakich polityków Rosjanie mogą próbować ingerować w europejską i polską politykę przed majowymi wyborami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanowisko USA i Rosji po wyborach prezydenckich na Ukrainie. Z jakim przyjęciem spotka się Zełenski?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2019 10:44
Po wyborze przez Ukraińców nowego prezydenta Donald Trump zapowiedział, że USA nadal będa wspierać ten kraj. Z kolei Dmitrij Miedwiediew ocenił, że istnieje szansa na poprawę stosunków Ukrainy z Rosją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siergiej Szojgu: działania NATO wymagają odpowiedzi ze strony Rosji

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 10:26
- Działania NATO, w tym rozwój infrastruktury wojskowej w pobliżu granic Rosji i nasilenie aktywności na Morzu Czarnym i na Bałtyku, prowadzą do wzrostu napięć i wymagają reakcji ze strony Rosji - powiedział w środę rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu. 
rozwiń zwiń