X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Na czym polega wspólna polityka obronna Unii Europejskiej?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 18:54
Unia Europejska ma spory kłopot ze sprecyzowaniem wspólnego stanowiska w wielu istotnych dla wspólnoty kwestiach. Jedną z nich jest polityka obronna i bezpieczeństwa. Każde państwo ma w tej sprawie inny pogląd.
Audio
  • Jaka powinna być wspólna polityka obronna Unii Europejskiej (Debata Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/Andi_Graf

Dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej ważne jest to, co dzieje się na wschodzie. Dla Hiszpanów, Greków, czy Włochów to, co na południu. Taka nieskoordynowana polityka obronna prowadzi do marnotrawienia miliardów euro.

Karol Karski z PiS zauważa, że europejska polityka obronna sprowadza się do zamiaru skonsolidowania zakupów uzbrojenia. - I to jest ten klucz do zrozumienia do czego dążą Francuzi i Niemcy - mówi europoseł. Podkreśla, że nie mówi się o wspólnej armii i słusznie, bo kto miałby decydować, czy Polska ma być broniona na linii Wisły, na linii Bugu, czy na linii Odry. Uważa, że gwarantem bezpieczeństwa Polski są Stany Zjednoczone i dlatego trzeba uważać, żeby swoimi działaniami nie zrazić sojuszników zza Atlantyku.

Prof. Daniel Boćkowski wyraża pogląd, że Niemcy chciałyby rozdawać karty i robią wszystko, żeby być kluczowym graczem. - I tu konkurują z Francją, bo idea wspólnych zakupów w wielu przypadkach polega na tym, iż interesy oby tych krajów wcale nie są zbieżne - mówi. Wskazuje, że uzbrojenie produkowane jest nie tylko w Niemczech i Francji, ale również w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, są koncepcje wspólnej budowy samolotów. Podkreśla, że Niemcy są o tyle kluczowi, że na ich terenie są kluczowe bazy, które będą wspierały przerzut wojska amerykańskich. Jest zdania, że w naszym interesie jest, aby by niemieckie koncepcje były zbliżone do naszych starań.

Dr Wojciech Szewko wskazuje, że choćby z racji potencjału Niemcy i Francja będą pełniły kluczową rolę w polityce obronnej Unii. - Ale można zadać pytanie, czy kontynuowanie współpracy w ramach NATO nie jest podporządkowaniem bezpieczeństwa tych wszystkich państw dobrej woli, a czasami fanaberiom amerykańskiej administracji - mówi ekspert. Uważa, że dyskusja o wspólnej polityce obronnej wybuchła w związku z sugestiami prezydenta Donalda Trumpa o możliwości wyjścia USA z NATO, bo Europa do niczego Amerykanom jest niepotrzebna. Tym bardziej, że Waszyngton coraz częściej warunkuje sprzedaż broni od spełnienia warunków politycznych, czego przykładem jest Turcja.

Co Unia Europejska robi, żeby zagwarantować sobie bezpieczeństwo? Co to jest formant PESCO, czemu ma służyć Europejski Fundusz Obrony? Posłuchaj całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Karol Karski (eurodeputowany PiS), prof. Daniel Boćkowski (ekspert ds. bezpieczeństwa, Uniwersytet w Białymstoku), dr Wojciech Szewko (ekspert ds. stosunków międzynarodowych, wykładowca akademicki)

Data emisji: 16.05.2019

Godzina emisji: 18.06

agTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert: z perspektywy konkurencji USA z Rosją bazy NATO w Polsce mają sens

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 20:16
- Polska jest krajem ważnym dla Stanów Zjednoczonych. Ważniejszym niż była 10 lat temu, albo nawet przed inwazją Rosji na Krym, ze względu na położenie geograficzne - powiedział Michał Baranowski, dyrektor warszawskiego biura German Marshall Fund of the United States, na antenie Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Czaputowicz: państwa UE powinny wzmocnić zdolności obronne

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 22:00
- Nie tylko bezpieczeństwo militarne, ale także energetyczne jest tematem rozmów na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa – powiedział w piątek szef MSZ Jacek Czaputowicz, który swoim rozmówcom relacjonował także warszawską konferencję nt. Bliskiego Wschodu.
rozwiń zwiń