X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Straty powodziowe a wybory. Jaka jest rola polityków?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 19:50
- Rolą państwa, premiera, szefa MSW jest zapewnienie pomocy ludziom przeżywającym tragedię, poszkodowanym w powodzi – tę opinię podzielali politycy różnych opcji, goście debaty w radiowej Jedynce. Mowa byla także m.in. o zapobieganiu powodziom i o tym, jaka pomoc jest potrzebna.
Audio
  • Pogoda, zalania, pomoc poszkodowanym a wybory i kampania wyborcza (Debata Jedynki)
Debata Jedynki
Debata JedynkiFoto: Polskie Radio

Grzegorz Furgo (Platforma Obywatelska - Koalicja Europejska) pytany o kwestie obecnych zagrożeń związanych z pogodą, powiedział, że to co się dzieje na południu, to wielka tragedia. Ocenił, że straż pożarna ma wiele pracy, a politycy, którzy "wpadają raz na pięć lat" na teren ich pracy tylko "denerwują". Według jego słów, do takich przypadków odnosiły się komentowane szeroko słowa Grzegorza Schetyny.  Szef PO powiedział bowiem wcześniej, że "to co robi PiS w sprawie powodzi, to polityczny kabaret, a nie prawdziwe państwo". Furgo powiedział, że te słowa dotyczą tylko jednej posłanki Prawa i Sprawiedliwości, a nie działań rządu.

Jan Dziedziczak (PiS) powiedział, że współczuje Grzegorzowi Furgo, bo słowa Grzegorza Schetyny to w jego odczuciu "kompromitacja". - Jedyne słowa, które powinny paść z jego ust i ust kolegów to "przepraszam" - powiedział. - Państwo nareszcie działa normalnie. Poszkodowani otrzymują pomoc  - stwierdził. Zapewnił, że chodzi o pomoc państwa i jest to starcie wizji państwa - dla kogo jest państwo, jak traktowani są obywatele tego państwa.

Norbert Kaczmarczyk (Kukiz’15) zaapelował do premiera o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej, bo to na pewno pomogłoby w organizacji pomocy. - Dostaję dużo sygnałów (…), że brakuje pomp, brakuje paszy dla zwierząt - mówił. Apelował o koordynację działań, przewożenie sprzętu z miejsc, gdzie jest bezpiecznie, a także o środki na zapobieganie powodzi, m.in. meliorację. - Rozmowy o kampanii, kabarecie są nie na miejscu. Można wszystko upolitycznić, ale tu najważniejsza jest pomoc dla obywateli (…) - mówił. Dodał, że obowiązkiem premiera jest dbać o obywateli w takim momencie. Każdy z polityków na jego miejscu, jak dodał, powinien postąpić tak samo.

Kamil Bortniczuk (Porozumienie) stwierdził, że Grzegorz Schetyna wypowiedział się nieelegancko, a politycy powinni być ambasadorami spraw ludzi, którzy ponieśli straty, jako osoby, które widziały je na własne oczy. - Na pewno dobrze, że Grzegorz Schetyna się zreflektował i próbuje teraz pomagać - ocenił. Jednak jego zdaniem uczynił tak pod wpływem doradców. Na uwagę konkurenta politycznego Grzegorza Furgo, że powinno się rozmawiać o powodzi, a nie o Grzegorzu Schetynie, odparł, że oceniane jest zaangażowanie polityków, także pod kątem zbliżających się wyborów.

Jednocześnie Grzegorz Furgo zgodził się, że rolą państwa, premiera, szefa MSW jest niesienie pomocy w przypadku takich wydarzeń, jak obecne.

W programie mowa była także o wyborach do Parlamentu Europejskiego, działaniom na rzecz zapobiegania powodziom, o współpracy polskich parlamentarzystów w sprawach polskiego interesu i innych bieżących kwestiach politycznych.

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Goście: Grzegorz Furgo (PO-KE), Jan Dziedziczak (PiS), Norbert Kaczmarczyk (Kukiz’15), Kamil Bortniczuk (Porozumienie)

Data emisji: 24.05.2019

Godzina emisji: 18.04

agkm/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PiS odpowiada Grzegorzowi Schetynie ws. pomocy dla powodzian

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 13:42
- Przygotujemy akcję solidarnościową polskich miast i województw, żeby pomóc samorządom, które ucierpiały w powodzi - zapowiedział Grzegorz Schetyna. Słowa lidera Platformy Obywatelskiej skomentowali politycy Prawa i Sprawiedliwości, którzy przypomnieli, iż wcześniej porównał on do "kabaretu" zaangażowanie osób pełniących funkcje publiczne w walkę z żywiołem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Patryk Jaki: pół tysiąca więźniów gotowych do pracy na terenach powodziowych

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 13:49
- Służba więzienna zgłosiła już pół tysiąca osadzonych gotowych do pracy. Część już pracuje na zalanych terenach, gdzie będzie przechodziła dzisiaj fala kulminacyjna - poinformował w Krakowie wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Morawiecki: sytuacja na Podkarpaciu jest niedobra i rozwojowa

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 15:55
Premier Mateusz Morawiecki we wsi Ruda koło Stalowej Woli w Podkarpackiem, gdzie umacnianie są wały na rzece Łęg, powiedział, że "sytuacja jest niedobra i niestety rozwojowa, ponieważ niedobra jest prognoza". 
rozwiń zwiń