X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jakie dopłaty otrzymują z UE polscy rolnicy? Jak wypadamy na tle Europy?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 20:17
- Wspólna polityka rolna ma zapewnić europejskim produktom rolnym konkurencyjność na rynku międzynarodowym, a europejskiemu, polskiemu rolnikowi ma zagwarantować, że będzie w swoim gospodarstwie osiągał zyski - powiedział Mirosław Maliszewski podczas eksperckiej "Debaty Jedynki" poświęconej sprawom rolnictwa we wspólnocie. W dyskusji uczestniczyli także Zofia Krzyżanowska, Jarosław Sachajko i Jerzy Zająkała. 
Audio
  • Polityka rolna w Unii Europejskiej. Jak działa, jak się zmienia? (Debata Jedynki)
Debata Jedynki poświęcona unijnej polityce rolnej
"Debata Jedynki" poświęcona unijnej polityce rolnejFoto: W.Kusiński/PR

Pierwszą wspólną polityką jednoczącej się Europy była polityka rolna. Jej początkowym celem, dawno osiągniętym, było zapewnienie mieszkańcom wspólnoty samowystarczalności w kwestii zaopatrzenia w żywność. Teraz cele są inne, a na czoło wysuwają się zachowanie społecznej struktury wsi oraz ochrona środowiska. Dopłaty bezpośrednie i rozwój obszarów wiejskich to filary wspólnej polityki rolnej. Polska należy do największych jej beneficjentów, dlaczego jednak więcej środków na rolnictwo dostają Francuzi, Niemcy, Hiszpanie i Włosi? Czy Polscy rolnicy mogą liczyć na hojniejsze wsparcie z UE? Dlaczego rolnictwo w UE musi być w ogóle subwencjonowane?

Dr Zofia Krzyżanowska przypomniała, że polityka rolna funkcjonuje na mocy traktatów rzymskich od 1957 roku. - Po wojnie najważniejsze było wyżywić Europę. Wszystkie czynniki tej polityki były nakierowane na produkcję żywności - podkreśliła, wskazując że to udało się osiągnąć. Jak wyjaśniła na początku lat 90. unijny komisarz ds. rolnictwa zapoczątkował reformę, dzięki której żywność z Europy miała też trafiać na zagraniczne rynki. - Świat był na niższym poziomie cen, trzeba było rolnikom te różnice wypłacić. To był początek tych płatności bezpośrednich - powiedziała Krzyżanowska. Dodała, że stopniowo płatności przenosiły się z dopłat do konkretnej produkcji na powierzchnię i to było początkiem nierówności, które dziś mamy. 

- Gdyby nie wspólna polityka rolna, w ramach której ja zaliczam także ograniczony import, obawiam się, że europejskie rolnictwo tę rywalizację międzynarodową by przegrało - wyraził opinię Mirosław Maliszewski. Wskazał, że w latach 70 rolnictwo w Brazylii, Argentynie, USA czy Kanadzie było w początkowej fazie rozwoju, ale dziś bylibyśmy poddani konkurencji nie tylko ze strony obu Ameryk, ale też Ukrainy czy Rosji. - Tam się zwiększa wydajność produkcji. Rosja już jest netto eksporterem np. zbóż. To najłatwiej wyeksportować do krajów najbliżej położonych, które mają wyższe ceny - czyli krajów europejskich - zauważył. 

Dr Jarosław Sachajko wskazywał, na podstawie danych z Biura Analiz Sejmowych, że biorąc pod uwagę kwotę dopłaty na rolnika, jesteśmy w Europie na szarym końcu. - U nas na rolnika ok. 2 tys. euro, Litwin ma 6 tys., Węgier 10 tys., a stare kraje UE znacząco więcej - wyliczał. Sachajko za tę sytuację obwinił osoby odpowiedzialne za prowadzenie negocjacji podczas naszego wejścia do UE. - Zgodziły się na to żeby kraj rolniczy potraktować po macoszemu. I weszliśmy na bardzo złych warunkach - stwierdził. Dodał, że porównując kwoty dopłaty do hektara też "strasznie polegliśmy".

- Fałszywym jest przeliczenie na jednego rolnika - oponował Jerzy Zająkała. Podkreślił, że "trzeba zwrócić uwagę, jaka jest średnia wielkość gospodarstwa w Polsce, czy ono jest konkurencyjne, czy było wówczas konkurencyjne i na średnią wielkość gospodarstwa niemieckiego czy francuskiego". - W ciągu 15 lat naszego członkostwa, to raczej dzisiaj polscy producenci żywności wygrywają międzynarodową konkurencję niż ją przegrywają - argumentował. Dodał, że "chciałoby się tak modernizować wspólną politykę rolną, żeby udział w dochodzie gospodarstwa z tytułu sprzedaży produktów był większy niż jest dzisiaj - czyli na poziomie ok. 50 proc."

Jak zmieniła się polityka rolna od naszego wstąpienia do UE? Jak zmienić system, aby podział był korzystniejszy dla naszych rolników? Z jakimi trudnościami borykają się polscy producenci żywności? Zapraszamy do wysłuchania całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: dr Zofia Krzyżanowska (radca generalny w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, b. wiceminister rolnictwa), Jerzy Zająkała (członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP Andrzeju Dudzie), dr Jarosław Sachajko (Kukiz’15, przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi), Mirosław Maliszewki (PSL-UED, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi)

Data emisji: 30.05.2019

Godzina emisji: 18.06

fc/K.A/ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister rolnictwa: do końca tygodnia mają być zakończone szacunki strat suszowych

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2018 08:28
- Do końca tygodnia mają być zakończone szacunki strat suszowych. Wójtowie zostali o tym poinformowani - mówił w "Sygnałach dnia" Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi zapytany o odszkodowania dla rolników za utratę plonów spowodowanych suszą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Krzysztof Ardanowski: konieczna walka o duży udział Polski w budżecie rolnym UE

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2019 21:34
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski oświadczył, że konieczna jest "twarda walka o wielki budżet" rolny UE, w którym Polska ma mieć duży udział. Zapowiedział też rozwiązania, umożliwiające tworzenie małych ubojni w gospodarstwach rolnych.
rozwiń zwiń