"Debata Jedynki": nowa ordynacja podatkowa "rewolucją nie jest"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 19:38
Piątkowa "Debata Jedynki" poświęcona była sprawom podatkowym w Polsce, w tym nowej ordynacji podatkowej. - Zaproponowane przez ministerstwo ustawy rewolucją nie są. Teraz będzie to trochę uporządkowane i dobrze, ale od tego złotówek podatnikowi nie przybędzie, a ubędzie, bo tworzymy nowe instytucje - przekonywał w "Debacie Jedynki" Grzegorz Długi z Kukiz'15. 
Audio
  • 31.05.19 "Debata Jedynki" o systemie podatkowym w Polsce ("Debata Jedynki"/ Jedynka)
Goście Debaty Jedynki
Goście "Debaty Jedynki"Foto: Wojciech Kusiński/ Polskie Radio

Gośćmi "Debaty Jedynki" byli posłowie Marta Golbik z Platformy Obywatelskiej i Grzegorz Długi z Kukiz'15, a także Dominik Kaczmarski, dyrektor Departamentu Systemu Podatkowego Ministerstwa Finansów i Andrzej Sadowski z Narodowej Rady Rozwoju i Centrum im. Adama Smitha. 

Nowy ustawy ministerstwa

Tematem rozmowy były zaproponowane przez Ministerstwo Finansów ustawy powołujące instytucje Rzecznika Praw Podatnika i regulujące działanie tej instytucji oraz wprowadzające m.in. ochronę prawa do zapłaty podatku w wysokości wynikającej z przepisów i prawo do domniemania rzetelności i dobrej wiary. Goście Polskiego Radia dyskutowali także o zaproponowanej nowej ordynacji podatkowej. 

Marta Golbik cieszyła się z powołania kogoś, kto będzie występował w interesie podatników, jednak jej obawy wzbudziło umiejscowienie rzecznika praw podatnika w systemie. - Budzą się wątpliwości co do możliwości wpływania na rzecznika przez ministra - podkreśliła.

Dominik Kaczmarski odparł, że rzecznik będzie powoływany na sześcioletnią kadencję i nie będzie możliwości odwołania go, chyba, że w "zakresie np. bycia skazanym za umyślne przestępstwo". - Rzecznik praw podatnika ma występować w imieniu zwykłych obywateli - dodał. 

Ordynacja wprowadzająca nowe zasady

Dominik Kaczmarski zaznaczył, że przed pojawieniem się rządowych propozycji, Polacy nie byli swych praw podatkowych pozbawieni. - W dotychczasowej ordynacji podatkowej znajdują się ogólne zasady. W nowej, będą one umiejscowione na początku, jako zasady prawa podatkowego - podkreślił urzędnik.

Grzegorz Długi przekonywał, że zaproponowane przez ministerstwo ustawy "rewolucją nie są". - Teraz będzie to trochę uporządkowane i dobrze, ale od tego złotówek podatnikowi nie przybędzie, a ubędzie, bo tworzymy nowe instytucje - przekonywał poseł Kukiz'15. - Rzecznik niewiele pomoże, bo będzie zalany taką ilością spraw, że samo wpisanie do księgi poczty przychodzącej będzie wymagało trzech, czy czterech etatów. Prawo trzeba gruntownie zmienić, uprościć - dodał polityk. 

Andrzej Sadowski powiedział, że "w Polsce podatki są złe, absurdalne i szkodliwe". - Grant Thorton (firma audytoryjna - red.) przeprowadził badania, z których wynika, że podatki w Polsce zmieniają się co dwa dni. Póki urzędnik ma prawo interpretacji zachowania przedsiębiorcy w sensie gospodarczym, gdzie koszty są kwestią uznaniową, to system jest patologiczny. Ordynacja nie zapanuje nad patologicznym fundamentem - przekonywał. 

Zachęcamy do wysłuchania całej "Debaty Jedynki". 

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Goście: Marta Golbik (poseł, Platforma Obywatelska), Grzegorz Długi (poseł, Kukiz'15), Dominik Kaczmarski (dyrektor departamentu systemu podatkowego Ministerstwa Finansów), Andrzej Sadowski (Narodowa Rada Rozwoju i Centrum im. Adama Smitha)

Data emisji: 31.05.2019

Godzina emisji: 18.06

mbl/ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Sadowski: bez uproszczenia przepisów nie zmniejszy się luka w podatku VAT

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 13:51
- Jedynym sposobem uszczelniania podatku VAT jest jego radykalne uproszczenie, ale na straży status quo stoi biurokracja, skuteczniejsza niż niejeden premier i minister finansów - mówił w audycji "W samo południe" w radiowej Jedynce Andrzej Sadowski, ekonomista i prezes Centrum im. Adama Smitha. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Horała: raport z prac komisji ds. VAT przedstawimy w tej kadencji

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 13:08
- Raport z prac sejmowej komisji śledczej ds. podatku VAT poznamy na pewno w tej kadencji Sejmu - zapowiedział przewodniczący komisji, poseł PiS, Marcin Horała w audycji "W samo południe" w radiowej Jedynce. Będzie on gotowy najprawdopodobniej do końca sierpnia - dodał. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witold Modzelewski o luce VAT: mieliśmy do czynienia z państwem patologicznym

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 11:00
- W całym tym okresie 2007 - 2015, którym zajmuje się sejmowa komisja śledcza ds. VAT, zostaliśmy zubożeni bezpornie na kwotę porównywalną ze średnioroczną wielkością budżetu z tamtego okresu. W przybliżeniu, to kwota 250 mld zł. To luka dotycząca podatku VAT, ale komisja zajmuje się też akcyzą - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Witold Modzelewski (Uniwersytet Warszawski). 
rozwiń zwiń