"Debata Jedynki". Znaczenie wyborów 4 czerwca 1989 roku

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 19:40
- Wszystkie zabiegi komunistycznego rządu miały na celu zmęczyć społeczeństwo - mówił w "Debacie Jedynki" Andrzej Gwiazda, legenda "Solidarności". W ten spodób odniósł się do święta 4 czerwca, które upamiętnia pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory parlamentarne, które odbyły się w 1989 roku. Do tego tematu odniósł się również Andrzej Rozpłochowski, działacz opozycji w okresie PRL. 
Audio
  • Andrzej Gwiazda i Andrzej Rozpłochowski o 4 czerwca (Jedynka/Debata Jedynki)
Współtwórca Solidarności Andrzej Gwiazda
Współtwórca Solidarności Andrzej GwiazdaFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od 1 do 11 czerwca w Gdańsku odbywa się Święto Wolności i Solidarności. Składają się na nie setki wydarzeń, są to spotkania, wykłady, koncerty, wystawy, spektakle. Część imprez ma miejsce przy okrągłym stole, który stanął przed Europejskim Centrum Solidarności. Święto to upamiętnia pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory parlamentarne, które odbyły się w czerwcu 1989 roku.

O tych wyborach i obchodach 4 czerwca mówili w "Debacie Jedynki" Andrzej Gwiazda, legenda "Solidarności", oraz Andrzej Rozpłochowski, działacz opozycji w okresie PRL. - Próby budowania etosu nad okrągłym stołem i wyborami fałszowanymi, które miały stworzyć nową rzeczywistość III RP, są celowe. Chodzi o to, aby nie dopuścić do Polski niepodległej i silnej - ocenił Rozpłochowski.

Andrzej Gwiazda powiedział natomiast, że wszystkie zabiegi komunistycznego rządu miały na celu zmęczyć społeczeństwo. - Siedem lat stanu wojennego, wydzielanie dzieciom po łyżeczce masła, represje miały jeden cel: tak zmęczyć społeczeństwo, aby nie miało już siły zaprotestować, kiedy Wojciecha Jaruzelskiego wybiorą na prezydenta - mówił. 

Panel Leszka Jażdżewskiego

Goście Jedynki odnieśli się również do jednego z paneli, które mają odbyć się podczas wtorkowych uroczystości. Prowadzić ma go Leszek Jażdżewski, który zasłynął kontrowersyjnym wystąpieniem poprzedzającym wykład Donalda Tuska, przewodniczącego Rady Europejskiej. Panel zatytułowano: "Burzenie polskiego Kościoła. Spotkanie autorskie z prof. Piotrem Augustyniakiem". 

- Trzeba zwrócić uwagę na to, że komuna przegrywała z Kościołem przez całe swoje panowanie, działając oficjalnie. W tej chwili próbuje się podjąć tę samą walkę, używając do tego drobnych najemników - stwierdził Gwiazda. 

Według Rozpłochowskiego natomiast "walka z chrześcijaństwem weszła w nową fazę realizowaną przez międzynarodowe siły ateistyczne. - Boję się, że będziemy świadkami bardzo brutalnych działań niszczenia sakramentaliów - podsumował. 

Zachęcamy do wysłuchania całej "Debaty Jedynki". 

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście: Andrzej Gwiazda (legenda "Solidarności"), Andrzej Rozpłochowski (działacz opozycji w okresie PRL) 

Data emisji: 3.06.2019

Godzina emisji: 18.06

kad/K.A

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Gwiazda: Jan Paweł II znał komunizm z autopsji

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 11:30
- "Solidarność" nie miała siły fizycznej, ale miała niesłychaną siłę moralną. Wybór gen. Wojciecha Jaruzelskiego na prezydenta zniszczył całą tę siłę. A to na niej opierała się "Solidarność" - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Gwiazda, były opozycjonista, legenda i współtwórca "Solidarności".
rozwiń zwiń