X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

21 tez na sesji Samorządna Rzeczpospolita. Zagrożenie dla jedności Polski czy wizja przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 19:46
Co politycy sądzą o 21 tezach przedstawionych 4 czerwca na sesji Samorządna Rzeczpospolita w Gdańsku? Autorzy skupiają się na decentralizacji państwa oraz znacznym zwiększeniu kompetencji samorządu. W dokumencie padają słowa o "likwidacji państwa unitarnego". 
Audio
  • Politycy rozmawiali o 21 tezach Samorządnej Rzeczpospolitej (Debata Jedynki)
Od lewej: Kornelia Wróblewska, prof. Antoni Kamiński, Ryszard Czarnecki i Antoni Trzmiel
Od lewej: Kornelia Wróblewska, prof. Antoni Kamiński, Ryszard Czarnecki i Antoni Trzmiel Foto: Jedynka

21 tez zawierających propozycje zmian dotyczących funkcjonowania samorządów przedstawiono we wtorek na sesji "Samorządna Rzeczpospolita", zorganizowanej w Gdańsku w ramach odbywającego się tam Święta Wolności i Solidarności dla uczczenia 30-lecia wyborów z 4 czerwca 1989 roku. Tezy mają zostać poddane debacie i - po ewentualnych modyfikacjach - zaprezentowane ponownie 31 sierpnia 2019 roku, jako postulaty Samorządnej Rzeczpospolitej.

Jednym z pomysłów w planie "decentralizacji Polski" powstałej w środowisku Fundacji Batorego było przekształcenie Senatu.

Kornelia Wróblewska (Nowoczesna) stwierdziła, że Senat lepiej funkcjonowałby, gdyby znaleźli się w nim samorządowcy. - Nie ulega wątpliwości, że druga izba, która ma robić w zasadzie to samo, co polski Sejm, w moim poczuciu jest zupełnie niepotrzebna. Ona ma sens istnienia tylko wtedy, kiedy będzie miała inną formę, kiedy dopuścimy do głosu być może innych ludzi. Mi się bardzo podoba pomysł, aby polski Senat był stworzony z samorządowców, z osób które na każdym etapie życia codziennego i służbowego przez kolejne lata są w stałym kontakcie z obywatelami w tych najmniejszych regionach, bo to jest dosyć kluczowe, żeby wiedzieć jakie są problemy i mieć możliwość wysuwania pomysłów ustaw związanych z problemami w tych regionach - zaznaczyła poseł.   

- W senacie mamy okręgi, nie te jednomandatowe okręgi wyborcze, o których my mówimy, dlatego że okręg wyborczy, który jest tak olbrzymi, nie ma nic wspólnego z tzw. JOW-em. JOW-y mogą być tylko tak duże, aby ewentualny kandydat był w stanie poznać swoich wyborców - w 60 tys. okręgów nie jest w stanie tego zrobić. W tym momencie Senat tak naprawdę nie jest wybierany w jednomandatowych okręgach, o które nam chodzi. Pytanie jest takie - czy należy dyskutować w tej chwili o zmianie systemu samorządowego i czy ta zmiana powinna iść w tym kierunku, który został zarysowany w tych tezach z 4 czerwca ? - mówił Grzegorz Długi (Kukiz'15)

Ryszard Czarnecki (Prawo i Sprawiedliwość) przypomniał, że samorządowcy z PO chcą likwidacji urzędów wojewódzkich. - Mam wrażenie, że Platforma Obywatelska sprawdza reakcję na te projekty, które są ich, a potem okazuje się, że nie są ich. Pan Grabiec mówi, że to nie ich, potem inni politycy Platformy zgadzają się z pomysłami, które tam są. Samorządowcy popierani przez PO mówią, o zgrozo, o likwidacji urzędów wojewódzkich a więc o tym, aby administrację państwową - polską w terenie likwidować i dawać jej kompetencje marszałkom sejmików - stwierdził europoseł PiS.

- Samorząd jest częścią państwa, jest częścią władzy wykonawczej, tutaj nie ma żadnych nieporozumień co do tego. Ja myślę, że ta reforma 1999 roku to była reforma, która usiłowała znaleźć kompromis między zdolnością rządu do skutecznej realizacji swoich zadań oraz przekazaniem części zadań na poziom samorządu. Prof. Antoni Kamiński (Kancelaria Prezydenta RP). - Jeśli chodzi o te 21 postulatów, to jest to dziwny skład różnych rzeczy. Z jednej strony są tam rzeczy słuszne, np. żeby za zadaniami szły środki, tak powinno być. Z drugiej strony są tam różne marzenia o różnych sprawach. Wszyscy chcielibyśmy poprawy służby zdrowia, tylko dotąd rząd AWS-u i Unii Wolności był jedynym rządem, który próbował coś zrobić - dodał.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Goście: Grzegorz Długi (Kukiz'15), Kornelia Wróblewska (PO), Ryszard Czarnecki (europoseł PiS) prof. Antoni Kamiński (Kancelaria Prezydenta RP)

Data emisji: 10.06.2019

Godzina emisji: 18.05

dcz/K.A

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Debata Jedynki": nowa ordynacja podatkowa "rewolucją nie jest"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 19:38
Piątkowa "Debata Jedynki" poświęcona była sprawom podatkowym w Polsce, w tym nowej ordynacji podatkowej. - Zaproponowane przez ministerstwo ustawy rewolucją nie są. Teraz będzie to trochę uporządkowane i dobrze, ale od tego złotówek podatnikowi nie przybędzie, a ubędzie, bo tworzymy nowe instytucje - przekonywał w "Debacie Jedynki" Grzegorz Długi z Kukiz'15. 
rozwiń zwiń