X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Debata Jedynki". Czy Amerykanie są gwarantem bezpieczeństwa w Europie?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 19:44
Czy każde zwiększenie obecności wojsk amerykańskich w Polsce jest korzystne dla naszego bezpieczeństwa? Dlaczego Polsce tak zależy na tym, by stacjonowała u nas duża liczba żołnierzy USA? M.in. na te pytania odpowiadali goście "Debaty Jedynki": przewodniczący klubu parlamentarnego PiS Jacek Żalek, poseł PO Marcin Święcicki i Filip Seredyński, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.
Audio
  • Czy każde zwiększenie obecności wojsk amerykańskich w Polsce jest korzystne dla naszego bezpieczeństwa? (Debata Jedynki)
Od lewej: Marcin Święcicki, Filip Seredyński, Jacek Żalek i Marek Mądrzejewski
Od lewej: Marcin Święcicki, Filip Seredyński, Jacek Żalek i Marek MądrzejewskiFoto: PR/Jedynka

W środę prezydent Andrzej Duda rozpocznie kilkudniową wizytę w Stanach Zjednoczonych. W Białym Domu w Waszyngtonie spotka się z głową amerykańskiego państwa Donaldem Trumpem, z którym będzie rozmawiał m.in. o zwiększeniu wojsk USA w Polsce. Planowane jest podpisanie porozumienia politycznego w tej sprawie. Jak niedawno powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski, porozumienie to ma zawierać ogólną deklarację polityczną mówiącą o charakterze wzajemnych sojuszniczych zobowiązań i gwarancji, jakich sobie udzielamy w ramach systemu NATO, a także szczegóły dotyczącą stworzenia w naszym kraju tzw. Fortu Trump.

jacek czaputowicz 1200 pap.jpg
Szef MSZ o wizycie prezydenta w USA: liczymy na podpisanie umowy

Jacek Żalek, przewodniczący klubu parlamentarnego PiS, zaznaczył, że mocno zależy nam na większej obecności amerykańskich żołnierzy, bo polska armia jest wciąż w odbudowie. – Będąc w Układzie Warszawskim mieliśmy ograniczone możliwości budowania swojego bezpieczeństwa militarnego. Teraz mamy możliwość stworzenia armii, która będzie służyła naszym, a nie moskiewskim interesom, i która będzie korzystać z najnowocześniejszej technologii - powiedział. Dodał, że jedną z kwestii zabiegania o wojska USA jest ta, że będziemy korzystać z osiągnięć i dorobku Stanów Zjednoczonych. - Amerykanie są też gwarantem tego, że sojusz NATO nie zawiedzie. Kiedy zwiążemy ich paktami i obecnością ich żołnierzy nad Wisłą, będziemy mieli pewną rękojmię - podkreślił.

Zdaniem Marcina Święcickiego, posła PO, każde zwiększenie militarnego zaangażowania ze strony Europy czy Stanów Zjednoczonych na polskich ziemiach jest jak najbardziej wskazane. - Jesteśmy w NATO, a to największy sojusz obronny na świecie. Artykuł piąty Paktu Północnoatlantyckiego mówi, że kiedy dany kraj zostanie zaatakowany, to wszystkie inne należące do tego paktu występują solidarnie w jego obronie i użyją takich środków, jakie uznają za stosowne. Tym samym nie oznacza to, że gdyby np. na nas najechali Rosjanie, to natychmiast mamy wojnę atomową. Uważam więc, że lepiej mieć u siebie dużą liczbę amerykańskich żołnierzy - zaznaczył parlamentarzysta, wiceprzewodniczący zespołu parlamentarnego Polska-Stany Zjednoczone.

- Teraz cała praca, którą powinniśmy włożyć w tej sprawie, powinna polegać na doprowadzeniu projektów militarnych z USA do skutecznego zakończenia - podkreślił Filip Seredyński, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP w sekcji obronność i bezpieczeństwo. Odniósł się do sfinalizowania w niedługim czasie zakupu przez Polskę sprzętu wojskowego. – Współpraca polityczna i militarna wiąże się także ze współpracą przemysłową. Systemy uzbrojenia są skomplikowane i często do ich produkcji przykłada się kilkadziesiąt firm, pochodzących z różnych państw. To też są pewne czynniki, które spajają sojusz - przypomniał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Jacek Żalek (przewodniczący klubu parlamentarnego PiS), Marcin Święcicki (poseł PO), Filip Seredyński (członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP w sekcji obronność i bezpieczeństwo)

Data emisji: 11.06.2019

Godzina emisji: 18.07

bb/K.A

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Adam Bielan: Komisja Sił Zbrojnych USA wyraża poparcie dla zwiększonej obecności wojsk na terenie Polski

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 11:17
- Amerykańska Komisja Sił Zbrojnych wyraziła poparcie dla zwiększenia trwałej obecności amerykańskich sił zbrojnych w Polsce. Być może do końca września będziemy mieć decyzję w tej sprawie - powiedział wicemarszałek Senatu Adam Bielan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata dnia. Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA. "Oczekujemy, że Fort Trump zacznie się materializować"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 19:24
- Zapowiedzi dotyczące wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA budują atmosferę. Wszyscy oczekujemy, że Fort Trump zacznie się materializować - powiedział w Polskim Radiu 24 Miłosz Manasterski z Agencji Informacyjnej. Gościem debaty był również Marcin Piasecki z dziennika "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń