X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Kontynuacja", "przełom" czy efekt "ciągu wydarzeń"? Eksperci oceniają stosunki polsko-amerykańskie

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 19:32
- Mamy kontynuację tego przełomu, który nastąpił wtedy, kiedy był szczyt NATO w Warszawie - mówił w radiowej Jedynce o wizycie prezydenta w USA Jan Parys, były minister obrony. - Cieszę się, że mamy do czynienia z dłuższą kontynuacją i konsensusem w polskiej polityce zagranicznej - stwierdził były szef PISM Marcin Zaborowski. - Teraz w zasadzie mamy sytuację, która jest wynikiem ciągu wydarzeń rozpoczętej od inwazji rosyjskiej na Ukrainę - zaznaczył Przemysław Żurawski vel Grajewski. 
Audio
  • Eksperci komentowali obecny stan relacji Polski ze Stanami Zjednoczonymi (Debata Jedynki)
Prezydent RP Andrzej Duda (L) podczas spotkania z przedstawicielami amerykańskich firm energetycznych, 14 bm. w Houston
Prezydent RP Andrzej Duda (L) podczas spotkania z przedstawicielami amerykańskich firm energetycznych, 14 bm. w HoustonFoto: PAP/Leszek Szymański

W środę w Białym Domu prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych - Andrzej Duda i Donald Trump - podpisali porozumienie na mocy którego do Polski ma trafić tysiąc dodatkowych żołnierzy USA. Polska zakupi również 32 najnowocześniejsze myśliwce F-35 od amerykańskich firm. 

Były ambasador Polski w Stanach Zjednoczonych Ryszard Schnepf skomentował wizytę mówiąc, że rosyjskie samoloty Su-55 są lepsze i o połowę tańsze od myśliwców F-35. Schnepf mówił, że informację wziął z portalu Sputnik, który jest częścią kremlowskiej machiny propagandowej w Europie. Dziś wycofał się ze swoich słów.

Jan Parys zaznaczył, że w 2016 roku doszło do przełomu w relacjach Polski i USA.  - Pan ambasador Schnepf zabrał głos w kwestiach, które nie leżą w jego specjalności, bo chyba nie zna się na lotnictwie. Cytując Sputnika sam sobie wystawił świadectwo, swojej wiarygodności (…) Jeśli chodzi o główny temat to mamy kontynuację tego przełomu, który nastąpił wtedy, kiedy był szczyt NATO w Warszawie. Gdy po raz pierwszy zdecydowano, że mają być u nas żołnierze zachodni, żołnierze NATO, żołnierze amerykańscy - stwierdził były minister obrony.

Marcin Zaborowski stwierdził, że obecne stosunki z USA są efektem dłuższego procesu. - Mi się wydaje, że jeśli chodzi o stosunki polsko-amerykańskie i stosunki transatlantyckie to my mamy tę kontynuację znacznie dłuższą. Ten szczyt, który się odbył w Warszawie w 2016 roku nie wziął się z niczego. Był przygotowywany przez poprzednią administrację i te główne decyzje, które zostały podjęte w Warszawie, tak naprawdę były przygotowane przez poprzednią administrację. Cieszę się, że mamy do czynienia z dłuższą kontynuacją i konsensusem w polskiej polityce zagranicznej - zaznaczył były szef PISM.

- Teraz w zasadzie mamy sytuację, która jest wynikiem ciągu wydarzeń rozpoczętej od inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Tego skutkiem był mini-szczyt wschodniej flanki NATO na którym powstała bukaresztańska dziewiątka, która zgłosiła postulat wzmocnienia wschodniej flanki NATO - przypomniał Przemysław Żurawski vel Grajewski.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Goście: Prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski (Uniwersytet Łódzki), Jan Parys (były minister obrony narodowej), Marcin Zaborowski (były szef Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 14.06.2019

Godzina emisji: 18.05

dcz/K.A

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Komentarz dnia: o współpracy militarnej USA i Polski, badaniach CBOS, Rosji i PSL

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 16:11
O deklaracji współpracy militarnej USA i Polski, wynikach badań Centrum Badania Opinii Społecznej, Rosji i PSL rozmawiali: Michał Kolanko ("Rzeczpospolota") i Paweł Badzio ("Gazeta Obywatelska").
rozwiń zwiń