X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Debata Jedynki". Tomasz Sakiewicz: Polska nie wróci do rosyjskiej strefy wpływów

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 19:27
- Przeniesienie dowództwa dywizji oznacza, że duża jednostka jest już zakotwiczona w Polsce, i nadzieje Rosji na to, że Polska wróci do rosyjskiej strefy wpływów, mogą odejść w niepamięć - mówił na antenie radiowej Jedynki Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska"). W "Debacie Jedynki" udział brali także Łukasz Jankowski (radio Wnet) oraz Aleksander Wierzejski (Poland Daily).
Audio
  • Komentatorzy rozmawiali o pogłębieniu stosunków polsko-amerykańskich (Debata Jedynki)
Aleksander Wierzejski (z lewej) i Tomasz Sakiewicz
Aleksander Wierzejski (z lewej) i Tomasz SakiewiczFoto: Jedynka

W wywiadzie dla TVP Steve Bannon, były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Donalda Trumpa, powiedział, że spotkanie prezydenta USA z Andrzejem Dudą było najważniejszym zdarzeniem politycznym w minionym, obfitującym w wydarzenia tygodniu w Waszyngtonie.

Tomasz Sakiewicz mówił, że stałe bazy amerykańskie w Polsce oznaczają koniec "nadziei Rosji, że Polska będzie w ich strefie wpływów". - Mamy zupełnie kluczowe decyzje dotyczące obronności Polski. Przeniesienie dowództwa dywizji oznacza, że duża jednostka jest już zakotwiczona w Polsce, i nadzieje Rosji na to, że Polska wróci do rosyjskiej strefy wpływów, albo będzie w szarej strefie, w której będą się Rosjanie przeciągać z Niemcami Polską, mogą odejść w niepamięć. Wraz z dowództwem dywizji przyjeżdżają tu amerykańskie służby, które raczej nie dają sobie "w kaszę dmuchać" w takich sytuacjach, bo traktują to jako zabezpieczenie swoich żołnierzy. Wszystkim agentom rosyjskim radzę szybko opuścić teren Polski, ponieważ żarty się skończyły - mówił redaktor naczelny "Gazety Polskiej". 

- Właśnie skończyła się debata na Forum Energetycznym, na którym wiceminister Tadeusz Skobel mówił o tym, jaka będzie skala inwestycji w cywilny atom Amerykanów. Mówi się o tym, że nawet do 15 proc. polskiego bilansu energetycznego będzie w elektrowni lub elektrowniach atomowych, być może już tych najnowszej generacji, które w ciągu kilkunastu lat zbudują tutaj Amerykanie razem z Polakami - dodał.

Z kolei Aleksander Wierzejski zaznaczył, że Polska stała się dla USA "alternatywą dla Niemiec". - Stany Zjednoczone słabną. Słabną pod względem siły militarnej, gospodarczej wobec najsilniejszego konkurenta, czyli Chin. W związku z tym potrzebują mieć wiarygodnych partnerów w kluczowych miejscach świata. Te kluczowe miejsca to południowo-wschodnia Azja, Japonia, Tajwan, Korea Południowa oraz wschodnia Europa (…) i tutaj Polska jako kraj jednoznacznie prozachodni, jako kraj jednoznacznie chrześcijański, wydaje się dobrą alternatywą dla Niemiec, które zrezygnowały z tej roli czempiona Zachodu, najsilniejszego państwa. Pamiętamy, jeszcze za czasów prezydenta Obamy miały być państwem ramowym Paktu Północnoatlantyckiego i myśmy mieli pod to państwo ramowe niemieckie podlegać - stwierdził publicysta.

- Z naszego punktu widzenia bardzo ważna jest nasza wiarygodność wobec partnerów słabszych. Litwa, Łotwa, Estonia, Słowacja i kraje bałkańskie. Po tym pokazie polsko-amerykańskiej przyjaźni, z jakim mieliśmy do czynienia w miniony wtorek i środę, wydaje się, że rozmowy naszej dyplomacji na tych kierunkach, które przed chwilą wymieniłem, będą o niebo łatwiejsze i bardziej skuteczne - dodał.

Łukasz Jankowski podkreślił naszą rosnącą pozycję w ramach NATO. - Musimy powoli jako naród, jako państwo zdawać sobie sprawę, że nie będziemy tylko biorcami pomocy, ale że stajemy się także dawcami bezpieczeństwa w naszym regionie i być może, odpukać, tak się może zdarzyć, że jeśli dojdzie do jakichś prób ingerencji na Łotwie, to decyzja o tym, czy NATO jako sojusz będzie reagował, będzie nie w Waszyngtonie, ale także w Warszawie - mówił dziennikarz radia Wnet. - Także od decyzji naszego rządu zależy, czy wyśle wojska, uruchomi artykuł 5. I czy będzie aktywnie działać, to będzie przesłanka do tego, czy cały sojusz zadziała - stwierdził.  

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście: Aleksander Wierzejski (Poland Daily), Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska"), Łukasz Jankowski (radio Wnet)

Data emisji: 17.06.2019

Godzina emisji: 18.07

dcz/ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Judy Dempsey: porozumienie polsko-amerykańskie to sygnał w stronę Rosji i NATO

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 16:14
Ekspertka Carnegie Europe Judy Dempsey uważa, że porozumienie polsko-amerykańskie zawarte podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie to sygnał skierowany w stronę Rosji i NATO, że Polska traktuje sprawy bezpieczeństwa poważnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Mucha: wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA to ogromny sukces

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 18:05
- Prezydent Andrzej Duda bardzo dobrze reprezentuje państwo polskie. Widzieliśmy to w rozmowach i świetnej atmosferze wizyty w USA. Wszyscy komentatorzy podkreślali, że między prezydentami była znakomita interakcja - powiedział w Polskim Radiu 24 prezydencki minister Paweł Mucha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kontynuacja", "przełom" czy efekt "ciągu wydarzeń"? Eksperci oceniają stosunki polsko-amerykańskie

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 19:32
- Mamy kontynuację tego przełomu, który nastąpił wtedy, kiedy był szczyt NATO w Warszawie - mówił w radiowej Jedynce o wizycie prezydenta w USA Jan Parys, były minister obrony. - Cieszę się, że mamy do czynienia z dłuższą kontynuacją i konsensusem w polskiej polityce zagranicznej - stwierdził były szef PISM Marcin Zaborowski. - Teraz w zasadzie mamy sytuację, która jest wynikiem ciągu wydarzeń rozpoczętej od inwazji rosyjskiej na Ukrainę - zaznaczył Przemysław Żurawski vel Grajewski. 
rozwiń zwiń