Rok rządów Jana Krzysztofa Ardanowskiego w Ministerstwie Rolnictwa. Co dalej z dopłatami na zwierzęta hodowlane?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 20:02
- Podwyższony standard to są lepsze warunki utrzymania zwierząt, bardziej prośrodowiskowe, przyjaźniejsze dla ich behawioru, dla ich utrzymania - mówił o dopłatach na zwięrzęta hodowlane minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. W "Debacie Jedynki" brali również udział Jarosław Sachajko (Kukiz'15) oraz Mirosław Maliszewski (PSL). 
Audio
  • Politycy oceniali rok rządów Jana Krzysztofa Ardanowskiego w Ministerstwie Rolnictwa (Debata Jedynki)
Mirosław Maliszewski (z lewej) i Jan Krzysztof Ardanowski
Mirosław Maliszewski (z lewej) i Jan Krzysztof ArdanowskiFoto: Jedynka

20 czerwca minie rok urzędowania Jana Krzysztofa Ardanowskiego na stanowisku ministra rolnictwa. W Kadzidle k. Ostrołęki Jarosław Kaczyński obiecywał program dopłat na rolników, który potocznie nazwano "Świnia+" i Krowa+”.

- Ten projekt jest realizowany. W przyszłym tygodniu ruszy komitet monitorujący program rozwoju obszarów wiejskich. Na tym komitecie staje propozycja ministerstwa rolnictwa, przesunięcia środków w ramach jeszcze istniejącego prawa, właśnie na wsparcie dla bydła i dla świń, za utrzymanie świń w podwyższonym standardzie. To jest zresztą pewna moda i kierunek w tej chwili w Unii Europejskiej, nie jest to nic, co można by obśmiać. Podwyższony standard to są lepsze warunki utrzymania zwierząt, bardziej prośrodowiskowe, przyjaźniejsze dla ich behawioru, dla ich utrzymania niż te, które są normalnie stosowane w rolnictwie. Takie podwyższone warunki w przypadku zwierząt to najczęściej rozgęszczenie tych zwierząt, czyli mają więcej miejsca, mają możliwość wybiegu, chodzenia po dworze, czasami stosuje się ściółkę, choć tu trzeba być bardzo ostrożnym, bo w Polsce dalej utrzymuje się ASF, żebyśmy chcąc poprawić sytuację zwierzakom, nie zwiększyli możliwości zakażenia wirusem - stwierdził minister rolnictwa w Jedynce.

Jarosław Sachajko uważa, że w Sejmie procedowane są ustawy niekorzystne dla rolników. - Rok bardzo pracowity, wiele wyzwań. Tu minister cały czas stara się gasić te pożary, jedne lepiej, drugie gorzej, ale nie ma głównych rozwiązań, które tak naprawdę powinny rolnikom pomóc, np. o ochronie rolniczej przestrzeni produkcyjnej. Wieś jest miejscem przeznaczonym do produkcji rolniczej i należy zagwarantować rolnikom możliwość powiększania swoich gospodarstw rodzinnych a obecnie w Sejmie są dwa projekty ustaw przewrotnie nazywane o ochronie zwierząt , a powinny się nazywać o likwidacji produkcji zwierzęcej. Ma być procedowana ustawa odorowa, która z odorem nie ma nic wspólnego, powinna się nazywać ustawą odległościową, likwidującą możliwość rozbudowy budynków hodowlanych dla zwierząt - podkreślił poseł Kukiz’15. - Była mowa o ASF, ja wiem że pan minister bezpośrednio za to nie odpowiada, ale słyszymy że cały rząd będzie się tym zajmował. Mamy ogromne szkody rolnicze, nie ma poszanowania majątku rolników, myśliwi nie płacą za to, że chodzą i niszczą pola rolników. Na całym świecie rolnicy dostają nawet duże pieniądze za to, że myśliwi mogą polować na ich polach. U nas to się nie dzieje - dodał.

Mirosław Maliszewski stwierdził, że PSL popiera dopłaty na zwierzęta. - Rolnictwo powinno rozwijać się i mieć charakter zrównoważony. Powinny znaleźć się środki dla tych, którzy produkują tradycyjnie i ten program "Krowa+" czy "Świnia+" jest przeznaczony dla stosunkowo niewielkiej grupy rolników. On dzisiaj funkcjonuje dla tych, którzy w sposób tradycyjny prowadzą i utrzymują chów. Nie ma w tym nic złego, że ten program jest i moje środowisko tego nie krytykuje, wręcz przeciwnie - mówił polityk. - Dla tych ludzi, którzy produkują żywność naturalnymi metodami, ta żywność może na rynku znaleźć miejsce. W Europie widzimy takie trendy, że ludzie chcą sięgać po żywność wyprodukowaną metodami jak najbardziej zbliżonymi do natury, więc dla tych ludzi i dla takiej produkcji miejsce i wsparcie powinno być - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Goście: Jan Krzysztof Ardanowski (minister rolnictwa), Mirosław Maliszewski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Jarosław Sachajko (Kukiz'15)

Data emisji: 19.06.2019

Godzina emisji: 18.05

dcz/K.A

Czytaj także

Minister rolnictwa: stado krów z Deszczna zostanie uratowane

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 16:37
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski zaznaczył, że krowy muszą być przebadane i zakolczykowane, czyli wpisane do ewidencji, ale nie otrzymają tzw. "paszportów" pozwalających na ubój i późniejsze przetworzenie na żywność. Dodał, że muszą też trafić do miejsca, gdzie nie będzie kontaktu z innymi sztukami bydła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Udzieliliśmy rolnikom większej pomocy niż bogatsze Niemcy". Minister rolnictwa podsumowuje rok pracy

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 12:52
Minister rolnictwa podkreślił, że w zeszłym roku ministerstwo udzieliło rolnikom rekordowo wysokiej pomocy w związku z klęskami żywiołowymi. Jan Krzysztof Ardanowski podsumował rok swojej pracy w resorcie.
rozwiń zwiń