X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rzecznik Praw Obywatelskich krytykuje przebieg zatrzymania Jakuba A. Czy słusznie?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2019 19:58
Podejrzany o zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin Jakub A. został zatrzymany w niedzielę po południu. Usłyszał zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie, ze znieważeniem zwłok oraz zarzut podżegania innej osoby do udziału w zabójstwie. Działania policji podczas zatrzymania krytycznie ocenił Rzecznik Prawo Obywatelskich.
Audio
  • Zatrzymanie podejrzanego ws. zabójstwa 10-letniej Kristiny. Czy RPO ma podstawy, aby krytykować policję? (Debata Jedynki)
Zatrzymanie podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny
Zatrzymanie podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny Foto: YouTube/Dolnośląska policja

Na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich opublikowano w środę komunikat Krajowego Mechanizmu Prewencji i Tortur - którego zadania wykonuje RPO - dotyczący okoliczności aresztowania Jakuba A. podejrzanego o zabójstwo w Mrowinach 10-letniej Kristiny. Według Adama Bodnara, użyte przez policję środki wydają się nieproporcjonalne i miały charakter pokazowy. Jak zaznaczył RPO, zastosowanie kajdanek zespolonych i chwytu obezwładniającego było niepotrzebne, ponieważ zatrzymany nie stawiał oporu. RPO wskazał też, że naruszono godność i prawa człowieka zatrzymanego. W odpowiedzi rzecznik policji podkreślił, że zatrzymany mężczyzna podejrzany jest o popełnienie okrutnej zbrodni i w akcie desperacji mógł zaatakować policjantów lub dokonać samookaleczenia. 

- Doskonale sobie zdajemy sprawę, że mamy do czynienia z okrutną zbrodnią. To wywołuje ogromne oburzenie, emocje - powiedziała Barbara Dolniak. Wskazała jednocześnie, że RPO jest niezależnym urzędnikiem, który obowiązany jest stosować prawo w Polsce jednakowo wobec wszystkich. Przypomniała, że zatrzymanego wyprowadzono boso, niekompletnie ubranego. - Nie widzę powodów, dla których nie pozwolono mu się ubrać czy założyć butów - powiedziała.  Podkreśliła, że nikt nie może być poddany torturom ani nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu.

- Cała kadencja pana rzecznika Bodnara jest jednym wielkim skandalem - ocenił z kolei Tomasz Rzymkowski. Dodał, że odkąd istnieje instytucja rzecznika, nie zdarzyło się, by składał on do prokuratury zawiadomienie na obywateli albo kwestionował normalną praktykę zachowania policji. Poseł zwrócił uwagę, że były wcześniej sytuacje, gdzie osoby za błahe przestępstwa były publicznie zatrzymane i skrępowane i Bodnar nie reagował. - Teraz zareagował, nie wiem dlaczego - dodał, wskazując, że policja miała prawo skorzystać z tego typu środków. 

- Trzeba mieć na uwadze fakt, że policja dokonywała zatrzymania groźnego bandyty - powiedział Marek Ast. Dodał, że funkcjonariusze nie mogli mieć pewności w jaki sposób mężczyzna się zachowa podczas policyjnej akcji. - Zastosowane środki były dla bezpieczeństwa funkcjonariuszy i bezpieczeństwa samego zatrzymanego - podkreślił. Jego zdaniem, RPO powinien sprawdzić, jakie rzeczywiście policja środki w takich sytuacjach ma obowiązek używać, a potem dopiero się na ten temat wypowiadać. 

Goście Jedynki dyskutowali też o nowelizacji Kodeksu karnego. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Goście: Barbara Dolniak (klub PO-Nowoczesna), Marek Ast (PiS), Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15)

Data emisji: 21.06.2019

Godzina emisji: 18.05

fc/K.A

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dariusz Loranty o zatrzymaniu Jakuba A. - podejrzanego o zamordowanie 10-letniej Kristiny: element procesu wykrywania

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2019 11:00
- Policja jest apolityczna. Stara się zatrzymywać w sposób dynamiczny zarówno za czasów tej i poprzedniej władzy. Jest to wypracowany, standardowy schemat - powiedział w Polskim Radiu 24 o zatrzymaniu Jakuba A. - podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowina - Dariusz Loranty, były negocjator policyjny. Do sprawy odniósł się również Jacek Wrona, były oficer CBŚ.
rozwiń zwiń