X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Debata Jedynki": spór o Westerplatte w opiniach publicystów

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 19:46
- Spór o własność Westerplatte uwłacza godności polskich żołnierzy, którzy polegli w tym miejscu. Ten grunt jest częścią Polski, a nie częścią Gdańska - mówił w "Debacie Jedynki" Marek Formela, redaktor naczelny "Gazety Gdańskiej". W studiu radiowej Jedynki zasiedli też Adam Borowski, działacz opozycji niepodległościowej w czasach PRL, oraz Andrzej Potocki, publicysta "W sieci" i portalu wPolityce.pl. 
Audio
  • 24.06.19. "Debata Jedynki": co dalej z Westerplatte? ("Debata Jedynki"/ Jedynka)
Westerplatte (zdj. ilustracyjne)
Westerplatte (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock

Goście "Debaty Jedynki" dyskutowali o sporze wokół budowy muzeum polskiego czynu zbrojnego na Westerplatte, oraz o tym, w jakim stanie obecnie jest to miejsce. 

selin_1200.jpg
Jarosław Sellin: będę proponował prezydent Gdańska współpracę przy budowie Muzeum Westerplatte

"Fragment polskiej historii jak wysypisko śmieci"

- Westerplatte nie wygląda dobrze. Miejsca, które powinny być zadbane, są w kompletnej ruinie. Napisy we wnętrzach bunkrów, butelki po piwie, strzykawki. To porażające, jak można było takie miejsce doprowadzić do takiego stanu - mówił Andrzej Potocki. 

Marek Formela zgodził się, że "fragment polskiej historii wygląda jak wysypisko śmieci". - To miejsce wystawia władzom Gdańska straszne świadectwo, sprzątanie miasta jest jednym z obowiązków pani prezydent Gdańska - przekonywał dziennikarz. 

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Westerplatte zdewastowane. M. Kożuszek: miasto sobie nie radzi

Adam Borowski zaznaczył, że poprzednie władze Gdańska, mimo deklaracji, "pamiętały o tym miejscu tylko 1 września". - W sobotę, miasto, rzutem na taśmę, posprzątało ten teren - zaznaczył. 

Goście "Debaty Jedynki" dyskutowali też o sporze wokół budowy muzeum na Westerplatte. Spór dotyczy specustawy, która daje kontrolę nad tym terenem władzom centralnym. Ten pomysł nie podoba się prezydent Gdańska, Aleksandrze Dulkiewicz i niektórym radnym miejskim. Uważają to za "wywłaszczenie" miasta. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Kazimierz Smoliński: jestem zdziwiony działaniami prezydent Gdańska

Adam Borowski zauważył, że "niektóre samorządy, w szczególności Gdańsk, wypowiedziały wojnę polskiemu państwu". - Wszystko, co chce robić władza centralna, jest kontestowane - zaznaczył. 

Andrzej Potocki zgodził, że "Gdańsk kontestuje od jakiegoś czasu wszelkie patriotyczne pomysły". - Dowodem jest spór o Muzeum II Wojny Światowej, albo spór o sięganie do historii Wolnego Miasta Gdańska. Fascynacja tym okresem jest w kontrze do polskich tradycji patriotycznych - przekonywał. 

"Westerplatte jest częścią Polski"

- Problem polega na tym, że współcześni gdańszczanie to ludność napływowa. Oni szukali swojej tożsamości i wpadli na pomysł, że Gdańsk różni się od Polski, że ma inną, odrębną historię. Tego się chwycono - tłumaczył Andrzej Potocki. - Elity gdańskie konsekwentnie promowały odśrodkową - w sensie, osobną od Polski centralnej - wizję polityki Gdańska - dodał. 

Zdaniem Marka Formela, wynikły spór o przyszłość Westerplatte "uwłacza godności polskich żołnierzy, którzy polegli na Westerplatte i ta pogarda jest zawarta w sporze o prawo własności (terenu muzeum - przyp. red.)". - Ten grunt jest częścią Polski, a nie częścią Gdańska - zaznaczył dziennikarz. 

Zachęcamy do wysłuchania całej "Debaty Jedynki". 

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Inne odcinki "Debaty Jedynki"

***

"Debatę Jedynki" prowadził: Michał Rachoń

Goście: Adam Borowski (działacz opozycji niepodległościowej w czasach PRL, wydawca), Marek Formela (redaktor naczelny "Gazety Gdańskiej"), Andrzej Potocki (publicysta "W sieci" i wPolityce.pl)

Data emisji: 24.06.19

Godzina emisji: 18.06

mbl/K.A

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jarosław Sellin: specustawa ma pomóc w budowie muzeum na Westerplatte

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 08:50
- Mamy plan zbudowania plenerowego muzeum na terenie półwyspu Westerplatte, ale żeby to było możliwe, trzeba uporządkować sytuację własnościową. Specustawa PiS ma w tym pomóc - mówił w "Sygnałach dnia" wiceminister kultury Jarosław Sellin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Sejmie prace nad projektem specustawy o budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 21:30
Według posłów PiS, którzy złożyli projekt, przepisy mają usprawnić budowę nowej instytucji kultury, będącej oddziałem gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej. Propozycji sprzeciwiają się posłowie Platformy Obywatelskiej, którzy chcą odrzucenia dokumentu. Pomysł PiS krytykują też władze Gdańska.
rozwiń zwiń