"Debata Jedynki". Krzysztof Mróz: zerowy PIT dla młodych to lepszy start i pomoc w wejściu na rynek pracy

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 19:55
Rząd przyjął projekt ustawy zakładający zerowy PIT dla osób do 26. roku życia. - To bardzo pomoże młodym ludziom wejść na rynek pracy - powiedział w "Debacie Jedynki" senator Krzysztof Mróz (PiS). W audycji wzieli też udział Grzegorz Długi (Kukiz'15), Magdalena Kochan (PO) i dr Marek Rymsza, ekspert Narodowej Rady Rozwoju.
Audio
  • Politycy komentują zniesienie podatku PIT dla młodych (Debata Jedynki)
Od lewej: Magdalena Kochan (PO), Krzysztof Mróz (PiS) i dr Marek Rymsza
Od lewej: Magdalena Kochan (PO), Krzysztof Mróz (PiS) i dr Marek RymszaFoto: Polskie Radio

Osoby do 26 roku życia, zatrudnione na etacie lub umowie-zleceniu będą zwolnione z obowiązku płacenia podatku PIT. Odpowiednie przepisy przyjął wczoraj rząd. Jest to realizacja jednej z pięciu obietnic złożonych na początku roku przez prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. 

Senator Krzysztof Mróz (PiS) powiedział, że "to, co zaproponował premier to nie jest ulga podatkowa, tylko zwolnienie pewniej grupy osób z płacenia podatków". - To bardzo ważny projekt, bo pomaga młodym ludziom wejść na rynek pracy. Dzisiaj ludzie chcą dobrze zarabiać. Państwo im w ten sposób pomaga i umożliwia lepszy start w Polsce, a nie karierę na zmywaku w Londynie - dodał Krzysztof Mróz.

Magdalena Kochan (PO) stwierdziła, że "gratuluje młodym ludziom, bo każde obniżenie podatków służy obniżeniu kosztów pracy". - Z tego tytułu obie strony - pracodawca i pracownik - mają korzyści i to jest dobry ruch w dobrym kierunku. Problem polega na tym, że Ci którzy pójdą na studia skorzystają na tym przez dwa lata. Ja bym chciała, by większość osób, które kończą studia mogły skorzystać z tej ulgi tak samo jak osoby, które na studia nie poszły. Czyli kończę studia i mogę korzystać przez sześć lat - powiedziała Magdalena Kochan

Grzegorz Długi (Kukiz'15) powiedział, że "my od dość dawna mówimy, że start powinien być równy dla wsytkich". - Choć ruch jest dobry, to jest za wąski i za płytki. Wolałbym, żeby zastosować proste rozwiązanie, jakim jest podniesienie kwoty wolnej od podatktu do racjonalnej wysokości. Wtedy zapewniamy i młodym lepszy start, ale także dbamy o sytuacje osób starszych - dodał Grzegorz Długi.

Dr. Marek Rymsza, ekspert Narodowej Rady Rozwoju zauważył z kolei, że "w Polsce dokonał się ostatnimi laty zwrot w kwestii polityki prorodzinnej". - Drugi kierunek zmian polega na tym, że wyczerpała się w oczekiwaniach społecznych idea, że państwo pomaga selektywnie najsłabszym poprzez kryterium dochodowe. Ludzie oczekują, że rosnący dobrobyt będzie się przejawiał w tym, że różne rzeczy będą dostępne dla ludzi w normalnym trybie. To jest kierunek, który się dzieje - dodał Marek Rymsza.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Inne odcinki "Debaty Jedynki"

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Goście:  Krzysztof Mróz (senator PiS), Magdalena Kochan (PO), Grzegorz Długi (Kukiz'15), dr Marek Rymsza (koordynator sekcji polityka społeczna, rodzina w Narodowej Radzie Rozwoju)

Data emisji: 26.06.19

Godzina emisji: 18.06

koz/ag

Czytaj także

"Debata Jedynki": nowa ordynacja podatkowa "rewolucją nie jest"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 19:38
Piątkowa "Debata Jedynki" poświęcona była sprawom podatkowym w Polsce, w tym nowej ordynacji podatkowej. - Zaproponowane przez ministerstwo ustawy rewolucją nie są. Teraz będzie to trochę uporządkowane i dobrze, ale od tego złotówek podatnikowi nie przybędzie, a ubędzie, bo tworzymy nowe instytucje - przekonywał w "Debacie Jedynki" Grzegorz Długi z Kukiz'15. 
rozwiń zwiń