A. Andruszkiewcz: Timmermans nie jest korzystnym kandydatem dla Europy Środkowej

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 19:36
- Frans Timmermans bardzo sobie zaszkodził w takich państwach jak Polska. Angażował się polską politykę, przyjeżdżał choćby na konwencje pana Roberta Biedronia. Nie jest on korzystnym kandydatem dla Europy Środkowej - powiedział w "Debacie Jedynki" wiceminister cyfryzacji, Adam Andruszkiewicz. Goście audycji rozmawiali nt. bieżącej sytuacji na unijnym szczycie.
Audio
  • Goście "Debaty Jedynki" o szczycie UE i spodziewanych rozstrzygnięciach co do obsady unijnych stanowisk (Debata Jedynki)
Od lewej: Adam Andruszkiewicz, Andrzej Szejna (SLD), Piotr Apel (Kukiz15)
Od lewej: Adam Andruszkiewicz, Andrzej Szejna (SLD), Piotr Apel (Kukiz'15)Foto: Polskie Radio

Szczyt unijny nadal trwa. Jak relacjonuje będący w Brukseli Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska") porozumienie co do obsady najważniejszych stanowisk jest już bardzo blisko. Przyznał on również, że już prawie nikt w UE nie stawia na kandydaturę Fransa Timmermansa. Jego zdaniem może być tak, że dotychczasowy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej będzie pełnił inną kluczową funkcję w Europarlamencie lub nie będzie sprawował żadnej funkcji.

Andrzej Szejna (SLD) podkreślił poparcie lewicy europejskiej dla Timmermansa oraz konsekwencję w trwaniu przy jego kandydaturze. - Frans Timmermans okazał się jedynym z kandydatów, który pozostał na polu gry i lewica się z niego nie wycofała. Jako socjaldemokraci jesteśmy konsekwentni - zaznaczył. Poseł Sojuszu Lewicy Demokratyczniej krytycznie ocenił postawę premiera Mateusza Morawieckiego i jego rządu w trakcie unijnego szczytu. Zwrócił ponadto uwagę na rolę kanclerz Niemiec Angeli Merkel - Według mnie wykorzystała zajadłość Polski, by przepchnąć swoją kandydaturę. To będzie bardzo wykwintny sposób załatwienia sprawy cudzymi rękami, a w tym wypadku polskimi. A.M. nie miała wyjścia, ponieważ pozostaje w koalicji z SPD. Zadałbym pytanie premierowi co ugrał dla Polski tym, że przysłużył się Angeli Merkel popierając kandydaturę Ursuli von der Leyen na szefa Komisji Europejskiej? Mam wrażenie, że nic - powiedział Szejna.

Gościem "Debaty Jedynki" był także wiceminister cyfryzacji, Adam Andruszkiewicz, który z kolei pochwalił postawę premiera Morawieckiego ganiąc jednocześnie Fransa Timmermansa. - Nie zgodziłbym się z opinią, że premier Morawiecki odniósł porażkę. Ma on duży sukces w konsolidowaniu Grupy Wyszehradzkiej. Frans Timmermans bardzo sobie zaszkodził w takich państwach, jak np. Polska. Angażował się polską politykę, przyjeżdżał choćby na konwencje pana Roberta Biedronia (Wiosna Biedronia). Jako Rząd RP uważamy, że nie jest on korzystnym kandydatem dla Europy Środkowej - zaznaczył Andruszkiewicz. Wiceminister wskazał też na główny cel działań dyplomatycznych premiera i Rady Ministrów - Chodzi też o to, by Polska pokazywała na arenie międzynarodowej swoje zdanie. Nie ulegamy presji międzynarodowej. Musimy pokazać, że mamy na tyle mocny rząd i sojuszników, że jesteśmy w stanie takie kandydatury blokować - zaznaczył.

- Jeśli chodzi o wybory, to cała Rada i kandydaci znają się dobrze i są to wybory bardzo personalne. Pochodzenie partyjne jest drugo albo trzeciorzędne i nie wykluczam, że wygra ktoś spoza dwóch głównych bloków. Mam nadzieję, że będzie to pan Michel Barnier - powiedział Piotr Apel (Kukiz'15). Poseł zauważył jednak, że nie będzie mu łatwo wygrać, ponieważ paradoksalnie jego problemem jest to, że jest z Francji - Barniera popiera Macron i to jest dla niego większy problem niż cokolwiek innego. Jego francuskie pochodzenie może być przeszkodą - zwrócił uwagę. Wypowiedział się też na temat Fransa Timmermansa i działań polskiego rządu - Blokowanie i podkładanie nogi pod Timmermansa to nie jest sukces. To za mało. Szczyt unijny jest spektaklem. Możemy w niego wejść, albo spokojnie obserwować co się stanie - spuentował Piotr Apel.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Inne odcinki "Debaty Jedynki"

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście: Adam Andruszkiewicz (wiceminister cyfryzacji), Piotr Apel (Kukiz'15), Andrzej Szejna (SLD), Maciej Kożuszek (tygodnik "Gazeta Polska", portal niezależna.pl)

Data emisji: 02.07.19

Godzina emisji: 18.07

kp/K.A