Konwencja PiS w Katowicach. Prof. Henryk Domański: taka formuła to swoisty eksperyment

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 19:15
Na konwencji PiS "Myśląc: Polska 2019" omawiany jest szereg problemów dotyczących polskich realiów - mówił w Jedynce prof. Zbigniew Krysiak (Instytut Schumana). Chodzi m.in. o przedsiębiorczość, inwestycje, demografię. Polityczne oddziaływanie takiej formuły konwencji oceniali prof. Henryk Domański i Andrzej Pomarański.
Audio
Uczestnicy Konwencji Programowej PiS i Zjednoczonej Prawicy Myśląc: Polska 2019 w Katowicach, przed wejściem do hali widowiskowo-sportowej Spodek. Trzydniowa konwencja ma być merytoryczna debata polityków i ekspertów na temat dokonań rządu i propozycji na przyszłość
Uczestnicy Konwencji Programowej PiS i Zjednoczonej Prawicy "Myśląc: Polska 2019" w Katowicach, przed wejściem do hali widowiskowo-sportowej Spodek. Trzydniowa konwencja ma być merytoryczna debata polityków i ekspertów na temat dokonań rządu i propozycji na przyszłośćFoto: PAP/Andrzej Grygiel

W piątek po godzinie 16 rozpoczęła się w Katowicach trzydniowa konwencja programowa PiS - "Myśląc: Polska 2019"; ma to być merytoryczna debata polityków i ekspertów na temat dokonań rządu oraz propozycji na przyszłość. Efektem konwencji będą założenia do programu, z którym PiS pójdzie do wyborów parlamentarnych.

- Wyzwaniem jest jak efekty prac programowych przełożyć na język zrozumiały dla odbiorców, jak przekonać do pewnych rozwiązań - mówił Andrzej Pomarański, ekspert ds. komunikacji. Ocenił jednak, że obóz Zjednoczonej Prawicy dobrze sobie radzi, bo potrafi zidentyfikować problemy, przedstawić koncepcje rozwiązań i przekazywać informacje opinii publicznej.

Prof. Henryk Domański (Polska Akademia Nauk) powiedział, że formuła Kongresu jako formy komunikacji władzy, społeczeństwa, ekspertów to zapewne pewnego rodzaju eksperyment. Jak mówił, zapewne potem politycy będą zastanawiać się, jakie przyniósł efekty. Jak ocenił też profesor, w tych wyborach PO może liczyć jedynie na błąd PiS, bo lepszej oferty niż ta partia nie będzie w stanie wymyślić. Dodał, że elektorat PO zapewne nigdy nie przejdzie do PiS-u, a kiedyś po prostu  zapewne przejmie go inna partia. Próbę stworzenia takiego ugrupowania podjęli założyciele Nowoczesnej. Zaznaczył, że PO mogłaby obecnie przeprowadzić zmianę pokoleniową, to mogłoby się okazać atrakcyjne dla wyborców. Ta partia jednak, jak stwierdził, tego nie zrobi.

Prof. Zbigniew Krysiak (Instytut Schumana), który obserwuje spotkania w Katowicach stwierdził, że słowo konwencja może przeciętnemu odbiorcy kojarzyć się ze spotkaniem, gdzie wypowiadają się ogólnikowo politycy, są emocje, aplauzy. A tutaj, jak mówił, równolegle odbywało się po południu po pięć paneli eksperckich. Dodał, że porusza się tu szeroką paletę problemów dotyczących polskiej rzeczywistości. Jako ważne problemy wskazał przedsiębiorczość, także małą i średnią, lukę inwestycyjną, demografię.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Inne odcinki "Debaty Jedynki"

Łącznie podczas konwencji odbędzie się 16 sesji plenarnych i 70 paneli specjalistycznych, w których ma wziąć udział ok. 450 mówców - polityków i ekspertów.

Panele i przemówienia programowe

Trzydniową konwencję otworzyło wystąpienie wicepremiera Piotra Glińskiego, a następnie zaplanowano cztery sesje plenarne dotyczące odpowiedzialnego rozwoju, polityki energetycznej, ochrony środowiska oraz społeczeństwa obywatelskiego i rozwoju społecznego. Odbędzie się też kilkanaście paneli specjalistycznych, m.in. dotyczących inwestycji lokalnych, onkologii, podatków, bezpieczeństwa.

Na sobotę zaplanowano dziewięć sesji plenarnych, które mają dotyczyć m.in. polskiej wsi i rolnictwa, finansów publicznych, edukacji i sportu, polityki międzynarodowej, systemu zdrowia, obronności, samorządu, kultury i mediów. Poruszone będą też kwestie rynku pracy, rodziny i emerytalne. Odbędą się też liczne panele specjalistyczne dotyczące m.in. walki z wykluczeniem komunikacyjnym, dyplomacji, polityki rządu wobec młodych, kogeneracji, edukacji, obronności.

Na sobotę zaplanowano również wystąpienia liderów partyjnych. Przed południem przemawiać będą: prezes PiS Jarosław Kaczyński, lider Porozumienia Jarosław Gowin oraz szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. Na godzinę 15 zaplanowano wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego oraz b. wicepremier, europoseł Beaty Szydło.

Natomiast na niedzielę zaplanowano 10 sesji specjalistycznych oraz trzy sesje plenarne, które będą dotyczyć m.in. systemu sprawiedliwości i cyfryzacji. Następnie prezes Kaczyński podsumuje całą trzydniową konwencję.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

*** 

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Goście: Prof. Zbigniew Krysiak (Instytut Schumanna), prof. Henryk Domański (Polska Akademia Nauk), Andrzej Pomarański, ekspert ds. komunikacji

Data emisji: 05.07.19

Godzina emisji: 18.06

PAP/Jedynka/agkm

Czytaj także

Prof. Piotr Gliński: nasz program przyniósł Polsce dobre owoce

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 20:00
-  Wiarygodność i praca dla ludzi to dwa pierwsze i podstawowe wymiary naszych dokonań, naszej polityki dla Polski - powiedział Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego, otwierając konwencję programową PiS w Katowicach. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konwencja PiS w Katowicach. Jerzy Kwieciński: gospodarka ma być dla ludzi

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 17:31
"Odpowiedzialny rozwój" to pierwsza sesja programowej konwencji PiS w Katowicach. Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju, podkreślił w trakcie panelu, że hasłem, które przyświeca rządowi Prawa i Sprawiedliwości, jest "gospodarka dla ludzi".
rozwiń zwiń

Czytaj także

PiS szykuje się do jesiennych wyborów parlamentarnych. Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 19:10
– W obszarze polityki społecznej PiS nic dodać nie może – mówił w "Pulsie Trójki" Antoni Dudek (UKSW). W ten sposób profesor odniósł się do konwencji partii rządzącej, która odbywa się w Katowicach. – Z tej konwencji powinien pójść przekaz o kontynuacji programu z 2005 roku – stwierdził z kolei Henryk Domański (Polska Akademia Nauk). 
rozwiń zwiń