Debata Jedynki: przegrywamy jako Europa, na siłę kierując się polityczną poprawnością

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 18:40
- Wąskie grupy medialne decydują o tym, co jest politycznie poprawne i z tego powodu mamy kulminację kryzysu migracyjnego - mówił podczas audycji Grzegorz Długi (Kukiz'15). W debacie wzięli udział również Marcin Święcicki (PO), Jadwiga Wiśniewska (PiS) i Kamil Bortniczuk (Porozumienie).
Audio
  • 10.07.19. Co dalej z imigrantami przybywającymi do UE? ("Debata Jedynki"/Jedynka)
Od lewej: Antoni Trzmiel, Kamil Bortniczuk (Porozumienie), Marcin Święcicki (PO)
Od lewej: Antoni Trzmiel, Kamil Bortniczuk (Porozumienie), Marcin Święcicki (PO)Foto: Polskie Radio
  • W czasie polityki "Herzlich willkommen" Angeli Merkel niemieckie media ukrywały serię skandali dot. gwałtów i problemów w obozach dla uchodźców
  • 11 października 2018 roku Europa zrezygnowała z przymusowej relokacji
  • 11 stycznia br. niemiecka kanclerz skrytykowała Turcję "za brak skuteczności w odsyłaniu migrantów"
  • "Uchodźców na świecie jest 70 mln i Europa musi z tym problemem sobie poradzić" - powiedział wczoraj przedstawiciel UNHCR w magazynie "Polska i Świat"

Władze Włoch zamknęły na Sycylii największe w Europie centrum dla migrantów ubiegających się o azyl. Ośrodek, w którym mieszkało 4 tysiące osób był całkowicie opanowany przez nigeryjską mafię. 

- Dziś płacimy Turcji i państwom afrykańskim za to, żeby trzymali uchodźców, ale dysproporcje są tak duże, że problem nie zniknął z naszej rzeczywistości - rozpoczął debatę prowadzący Antoni Trzmiel.

Marcin Święcicki: popełniliśmy błąd nie realizując mechanizmu przymusowej relokacji

Marcin Święcicki (PO) zwrócił uwagę na to, że ponad 20 tysięcy osób zginęło na Morzu Śródziemnym płynąc do Europy, często w sposób nielegalny, przy pomocy przemytników. - To straszliwy proceder. Nie można mówić, że te osoby płyną do nas bez powodu. W ich krajach trwają straszliwe konflikty, szczególnie w Somalii czy Syrii, gdzie trwa wojna - tłumaczył poseł PO.

- Ludzie stamtąd uciekają i nie dlatego ładują się na łodzie i płyną w tak ryzykowny sposób, ryzykując swoje życie, że mają u siebie jakieś perspektywy rozwoju i dobrze im się wiedzie - dodał.

- Popełniliśmy błąd nie ralizując mechanizmu przymusowej relokacji - dodał.


debata jedynki 1200.jpg
Debata Jedynki. Co dalej z migracją w Unii Europejskiej?

Grzegorz Długi: Przegrywamy jako Europa

Grzegorz Długi (Kukiz'15) odpowiedział, że błąd nastąpił, ale nie w momencie niezrealizowania przymusowej relokacji, a popełniono go wcześniej, w ogóle podejmując takie zobowiązania. - Sprawa jest w TSUE i jest dla mnie oczywiste, że niestety ją przegramy - powiedział.

Poseł Kukiz'15 martwi się jednak innym problemem. - Przegrywamy jako Europa. Dlatego, że Europa nie kieruje się rozumem i sercem, ale za wszelką cenę próbuje być poprawna politycznie - wyjaśniał.

- Wąskie grupy medialne decydują o tym, co jest politycznie poprawne i z tego powodu mamy te kłopoty - dodał.

Jadwiga Wiśniewska: Angela Merkel nie jest żadną altruistką

Jadwiga Wiśniewska tłumaczyła, że odpowiedzialność za problem z imigrantami ponosi głównie Angela Merkel.

- Warto zwrócić uwagę na to, co było przyczyną zaproszenia imigrantów do Europy. Niewłaściwym jest robienie z kanclerz Merkel wielkiej altruistki. To niemieccy przedsiębiorcy i biznesmeni zwracali uwagę niemieckiemu rządowi na brak rąk do pracy. To było powodem otwarcia drzwi - mówiła europosłanka PiS.

- Nieprzemyślana polityka Angeli Merkel spowodowała niekontrolowane wejście do Unii Europejskiej ludzi o niezidentyfikowanej tożsamości, z wypalonymi odciskami palców - dodała.

Jadwiga Wiśniewska przypomniała, że swego czasu przeprowadzono w niemieckich obozach dla uchodźców testy badające poziom intelektualny, a migrantom proponowano edukację. - Większość z nich nie była tym w ogóle zainteresowana - podkreśliła.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

* * * * *

"Debatę Jedynki" prowadził Antoni Trzmiel

Goście: Jadwiga Wiśniewska (PiS), Kamil Bortniczuk (Porozumienie), Grzegorz Długi (Kukiz'15), Marcin Święcicki (PO).

Data emisji: 10.07.19

Godzina emisji: 18.06

kstar/ag

Czytaj także

Debata Jedynki. Co dalej z migracją w Unii Europejskiej?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 19:52
29 lipca 2019 roku rzecznik generalnego unijnego Trybunału Sprawiedliwości wyda opinię w sprawie odmowy przyjęcia uchodźców przez Polskę. W Luksemburgu odbyła się rozprawa dotycząca skargi Komisji Europejskiej na Polskę, Czechy i Węgry za to, że nie zgodziły się na unijny mechanizm przymusowej relokacji. Co dalej z imigrantami? 
rozwiń zwiń