Obsada najważniejszych unijnych stanowisk po wyborach do europarlamentu. Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 19:42
Dobiega końca proces obsady unijnych stanowisk. Jeśli 16 lipca zostanie zaakceptowana kandydatura Ursuli von der Leyen na stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej, na czele władz Unii Europejskiej będą Niemka, Francuzka, Belg, Hiszpan i Włoch. O tym, o czym świadczy taki podział unijnych stanowisk i jak się ma do równowagi rodzin politycznych oraz geograficznej, dyskutowali w "Debacie Jedynki" politycy.
Audio
  • Politycy o obsadzie najważniejszych unijnych stanowisk po wyborach do Parlamentu Europejskiego (Debata Jedynki)
Od lewej: Marek Mądrzejewski, Piotr Apel i Grzegorz Furgo
Od lewej: Marek Mądrzejewski, Piotr Apel i Grzegorz FurgoFoto: Polskie Radio

Głosowanie nad kandydaturą niemieckiej minister obrony Ursulą von der Leyen zamknie etap obsady najważniejszych unijnych stanowisk. Jeśli europosłowie ją zaakceptują, unijne władze będą składać się z reprezentantów krajów zachodniej Europy. Na czele Parlamentu Europejskiego stanął bowiem Włoch David Sassoli (frakcja Socjaliści i Demokraci), Radzie Europejskiej przewodził będzie Belg Charles Michel (frakcja Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy), prezesem Europejskiego Banku Centralnego będzie Francuzka Christine Legarde, a wysokim przedstawicielem UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa - Hiszpan Josep Borrell.

waszczykowski1200.jpg
Komisje w PE: sześciu Polaków na stanowiskach kierowniczych i odwet zwolenników F. Timmermansa

"Naruszenie równowagi między tzw. starą na nową Unią"

Poseł Kukiz’15 Piotr Apel zaznaczył, że o tym, w jakiej mierze obsada unijnych stanowisk odzwierciedla preferencje wyborców, a w jakiej jest skutkiem układów politycznych elit, będzie można powiedzieć po głosowaniu nad kandydaturą Ursuli von der Leyen. - To będzie od tego zależeć, ale niepisana umowa była taka, by to przedstawiciele największych ugrupowań zaproponowali kandydatów na szefa KE i spośród nich wybrano tego, który jest najlepszy. Okazało się jednak, że kandydatem została Niemka, osoba zupełnie spoza listy. Był to prztyczek w stronę Parlamentu Europejskiego, najbardziej demokratycznego organu w Unii - powiedział wiceprzewodniczący sejmowej komisji ds. UE.

Dodał, że dla tzw. starej Unii najważniejsze są stanowiska. - To powoduje zagrożenie, że nadal będziemy utrzymywać taki kurs UE, który doprowadził do brexitu, i który powoduje, że coraz mocniejsze stają się ugrupowania eurosceptyczne - podkreślił Piotr Apel.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Beata Szydło nie zostanie szefową komisji zatrudnienia w PE. "To odwet"

Europoseł z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki przyznał, że doszło do naruszenia równowagi między tzw. starą Unią a nową, czyli trzynastoma krajami, które w struktury Wspólnoty wstąpiły w ciągu ostatnich 15 lat. - Mamy też do czynienia z coraz większymi napięciami między instytucjami UE. To także widać w przeciąganiu liny w sprawach personalnych. Unijny szczyt wskazał przecież na szefa PE przedstawiciela naszego regionu, a więc Bułgara Siergieja Staniszewa, a tymczasem na to stanowisko europarlament wybrał Włocha - powiedział były wiceprzewodniczący PE, a obecnie przewodniczący komisji petycji europarlamentu.

waszczykowski-1200-fb.jpg
Witold Waszczykowski wiceprzewodniczącym komisji spraw zagranicznych PE

"Ursula von der Leyen zostanie szefową KE"

Z kolei poseł Platformy Obywatelskiej Grzegorz Furgo stwierdził, że skład unijnych władz nie jest sukcesem krajów naszego regionu. - To gigantyczna porażka. Ursula von der Leyen najprawdopodobniej zostanie szefową KE, ale na drugim miejscu będzie Frans Timmermans, czyli osoba, której Polska bardzo nie chciała - powiedział członek parlamentarnego zespołu ds. przyszłości UE. Dodał, że holenderski polityk może być dla naszego kraju coraz większym problemem. - Timmermans nadal będzie ważną postacią w europejskiej polityce. Wcale bym się nie zdziwił, jak będzie się odgrywał na nas za blokowanie go podczas unijnego szczytu - mówił poseł.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

*** 

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Ryszard Czarnecki (Prawo i Sprawiedliwość), Piotr Apel (Kukiz'15), Grzegorz Furgo (Platforma Obywatelska)

Data emisji: 11.07.19

Godzina emisji: 18.06

bb/ag

Czytaj także

Zdzisław Krasnodębski wiceprzewodniczącym komisji przemysłu i energii PE

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 16:32
Profesor Zdzisław Krasnodębski został wybrany na pierwszego wiceprzewodniczącego komisji przemysłu i energii Parlamentu Europejskiego - informuje z Brukseli Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisje w PE: sześciu Polaków na stanowiskach kierowniczych i odwet zwolenników F. Timmermansa

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 21:53
PiS oraz PO mają po trzech wiceprzewodniczących komisji w Parlamencie Europejskim. Beata Szydło nie będzie szefową komisji zatrudnienia i spraw socjalnych. Tak wygląda podsumowanie dnia w europarlamencie, podczas którego dokonano wyboru kierownictwa wszystkich komisji. 
rozwiń zwiń