Wyborcza układanka partyjnych liderów. Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 21:05
Liderzy ugrupowań ustalają kształt list wyborczych do parlamentu, a także budują koalicje polityczne. O tym, jak może wyglądać polityczna układanka przed jesiennymi wyborami dyskutowali w "Debacie Jedynki" goście Antoniego Trzmiela: Marzena Okła-Drewnowicz (PO), Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15) i Teresa Wargocka (PiS).
Audio
  • Budowanie koalicji i list wyborczych przed wyborami. Komentarze (Debata Jedynki)
Od lewej: Antoni Trzmiel, Agnieszka Ścigaj, Teresa Wargocka
Od lewej: Antoni Trzmiel, Agnieszka Ścigaj, Teresa WargockaFoto: Polskie Radio

W sobotę, w drugim dniu Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej lider PO Grzegorz Schetyna ma zaprezentować główne kierunki programu, z którym KO pójdzie do jesiennych wyborów parlamentarnych. Zaplanowanych jest ponadto kilka debat m.in. na temat zdrowia i ekologii. Z kolei tego dnia Zjednoczona Prawica ma przedstawić "jedynki" na listach wyborczych do polskiego parlamentu.

Marzena Okła-Drewnowicz (PO) przyznała, że "listy wyborcze są w trakcie budowania". - Dopiero zbliżamy się do kampanii wyborczej i kiedy nie jest się jednym ugrupowaniem z jedynym słusznym prezesem oraz kiedy chce się budować szerokie listy wyborcze, to wtedy muszą się na tych listach znaleźć się przedstawiciele różnych środowisk, także organizacji pozarządowych. Forum programowe przedstawi nasze dotychczasowe propozycje, wypracowane na setkach spotkań z wyborcami - stwierdziła w radiowej Jedynce.

Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15) powiedziała, że "mamy przygotowaną konkretną propozycję dla naszych wyborców". - Nie chcemy rozmawiać o listach i stołkach, tylko o konkretnych rozwiązaniach, a my mamy swój program i propozycje. Mowa m.in. o wprowadzeniu weta ludowego. Cały czas walczymy o przestrzeń dla przyszłych organizacji, małych ugrupowań bez potężnych pieniędzy, walczymy o przestrzeń dla inności - przyznała posłanka.

Teresa Wargocka (PiS) stwierdziła, że "jesteśmy gotowi do wyborów w 90 proc.". - Pracujemy jeszcze nad listami i bardzo konkretnym programem wyborczym, który ogłosimy w sierpniu. Będzie to program realny, który spełnimy. Jeszcze kilka lat temu obywatele mówili, że nie idą na wybory, ponieważ czują się oszukani, bo nikt nie dotrzymał słowa. Byli rozczarowani. Po pierwszej kadencji rządów PiS społeczeństwo uwierzyło w to, że można być partią wiarygodną i traktować ludzi podmiotowo oraz służyć społeczeństwu - mówiła polityk.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

*** 

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi:  Antoni Trzmiel

Goście: Marzena Okła-Drewnowicz (PO), Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15) i Teresa Wargocka (PiS)

Data emisji: 12.07.19

Godzina emisji: 18.06

dn/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Michał Dworczyk: chcemy budować państwo w modelu solidarnościowo-republikańskim

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 08:05
– Stanowimy formację odpowiedzialną. Realizujemy projekty, na które jesteśmy w stanie znaleźć środki w budżecie – powiedział Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Eksperci związani z opozycją mówili, że nasze programy doprowadzą do "drugiej Grecji". Rzeczywistość jest zupełnie inna. Mamy doskonałą sytuację gospodarczą – dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Tomczak: centrowego skrzydła w Platformie Obywatelskiej już praktycznie nie ma

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 14:39
– Przez ostatnie dwa lata Platforma Obywatelska absorbuje kolejne środowiska lewicowe. Jest to dla niej szkodliwe i spychające ją na pozycje centro-lewicowe – powiedział Jacek Tomczak z Polskiego Stronnictwa Ludowego. – Dla wielu wyborców niezrozumiała jest obecna linia partii, są wobec niej krytyczni – dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barbara Nowacka: nie ma znaczenia, co dziś powie PSL. Na końcu i tak dołączy do koalicji

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 10:28
- Jako Koalicja Obywatelska jesteśmy zwolennikami jak najszerszej koalicji na wybory parlamentarne, w której znajdą się PSL, lewica, zieloni. Tylko w ten sposób skutecznie zbudujemy blok przeciwwagi do partii rządzącej - mówiła liderka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka.
rozwiń zwiń