Platforma Obywatelska idzie do wyborów bez PSL i SLD. Komentarze politologów

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 18:30
- U podstaw fiaska budowy koalicji opozycyjnej legły ambicje poszczególnych polityków - mówiła w radiowej Jedynce dr hab. Ewa Marciniak z UW. - Grzegorz Schetyna pogodził się z tym, że przegrał wybory - stwierdził dr Andrzej Anusz z UKSW. - Koalicja jest nieaktualna, bo liderzy partii oderwali się od wyborców - przekonywał prof. Kazimierz Kik z UJK w Kielcach. 
Audio
  • Politolodzy oceniają fiasko negocjacji koalicyjnych opozycji (Debata Jedynki)
Marek Mądrzejewski, Ewa Marciniak, Andrzej Anusz. Tyłem Kazimierz Kik
Marek Mądrzejewski, Ewa Marciniak, Andrzej Anusz. Tyłem Kazimierz KikFoto: Polskie Radio

Politolodzy komentowali stan sceny politycznej po fiasku negocjacji koalicyjnych po stronie opozycji. Szef Platformy Obywatelskiej ogłosił, że Platforma Obywatelska pójdzie do wyborów w wąskiej koalicji - z Nowoczesną. Bez SLD i PSL. 

Schetyna Free Twitter Platforma 1200.jpg
Wybory parlamentarne 2019. Platforma Obywatelska podjęła decyzję

Ewa Marciniak przekonywała, że u podstaw fiaska negocjacji koalicyjnych opozycji legły "ambicje poszczególnych polityków, liderów podmiotów, które tworzyły Koalicję Europejską oraz definicja sytuacji". - Ambicje odnoszą się do tego, która partia będzie miała wpływ na układanie list wyborczych. To kluczowa w polskich wyborach układanka - mówiła. 

Wynik KE w eurowyborach "klęską" z perspektywy PSL

- Druga rzecz, to taka, jak zdefiniować 38,5 proc. osiągnięte przez koalicję w wyborach europejskich. Sądzę, że większość liderów, zwłaszcza PSL, zdefiniowała to jako klęskę. Sądzę, że PSL chce przez samodzielny start odzyskać tożsamość i wyborców, których straciło na rzecz PiS, głównie na wsi - mówiła politolog. 

Andrzej Anusz powiedział, że decyzja Grzegorza Schetyny wiąże się z tym, że "w sensie psychologicznym Grzegorz Schetyna pogodził się, że opozycja przegra wybory". - Rozpoczął konstrukcję tego, co będzie już po wyborach. Chce zostać przywódcą opozycji, która powstanie po październiku tego roku - mówił politolog. 

Grzegorz Schetyna "odpuścił"

- Tym ruchem, który dopuścił do tego, że nie doszło do połączenia PO z PSL, choć to była najbardziej logiczna koalicja, Grzegorz Schetyna de facto odpuścił. Musiał "obciąć" SLD, bo to by już oznaczało zbyt duży skręt w lewą stronę - tłumaczył Andrzej Anusz. 

Kazimierz Kik dodał, że Koalicja Europejska jest nieaktualna, bo liderzy partii "odezwali się od swoich wyborców". - Na tym najwięcej straciło PSL. Instynkt samozachowawczy i oddolny napór wymusił na Władysławie Kosiniaku-Kamyszu oderwanie się od opozycyjnej koalicji. Ten sam mechanizm zadziałał w przypadku Grzegorza Schetyny. Pójście razem z SLD, bez PSL, oznaczałoby utratę konserwatywnego elektoratu PO - mówił politolog. 

Zachęcamy do wysłuchania całej debaty.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: dr hab. Ewa Marciniak (politolog, Uniwersytet Warszawski), dr Andrzej Anusz (politolog, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), prof. Kazimierz Kik (politolog, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach)

Data Emisji: 18.07.19

Godzina emisji: 18.05

mbl/ag

Czytaj także

Wybory parlamentarne 2019. Lewica tworzy wspólny blok

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 13:25
- Miałeś, Grzegorzu, wielką szansę, żeby być przywódcą polskiej demokracji. Dzisiaj abdykowałeś z pozycji lidera opozycji - powiedział podczas konferencji prasowej Włodzimierz Czarzasty, szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej, odnosząc się do decyzji PO ws. formuły startu w wyborach parlamentarnych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Sawicki: dobrze, że skończyło się "hamletyzowanie" PO. Mamy jasność

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 14:37
- Jestem zadowolony, że nie ma już "hamletyzowania", że jest już podjęta decyzja, że mamy jasność - stwierdził poseł PSL Marek Sawicki, oceniając czwartkową decyzję PO o starcie w jesiennych wyborach Koalicji Obywatelskiej bez PSL i SLD. - Po stronie opozycji rysują się trzy bloki - dodał. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewa Lieder (Nowoczesna): PSL i SLD tracą przy braku szerszej koalicji

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 18:25
Platrofrma Obywatelska ustaliła, że do wyborów parlamentarnych idzie bez PSL-u i SLD. - Spodziewałam się szerokiej koalicji. Wolałabym, żeby taka była. Myślę, że na tym zdecydowanie stracą PSL i SLD – powiedziała w Polskim Radiu 24 Ewa Lieder, posłanka Nowoczesnej.
rozwiń zwiń